Tapeta odmieni wnętrze. Którą wybrać tapetę? Galeria zdjęć

2013-09-18 19:22 Zuza Olczak

Sposób na szybką i udaną metamorfozę wnętrza? Tapety! Wytapetuj ścianę. Całą lub jej fragment. To wystarczy, by pokój zyskał charakter, stał się bardziej przytulny, kolorowy, nowoczesny. Zobacz modne tapety. Zerknij na zdjęcia z ciekawymi tapetami aranżacje. Więcej przykładów w papierowym wydaniu M jak mieszkanie (nr 10/2013).

Jakie tapety są modne? Którą wybrać tapetę? Wzory kwiatów, cegieł, desek. Motywy sztućców, zabawek, liter... Tapety wracają. I to w wielkim stylu! Tapety aranżacje dają nieograniczone możliwości dekoracyjne – małym nakładem pracy i kosztów mozna zmienić wystrój wnętrz. Na jakie motywy warto zwrócić uwagę wybierając tapetę? Oto ostatnie trendy dotyczące tapet.

Tapety: wzory retro

Wracają wzory tapet, które były supermodne w latach 50. i 60., np. rysunkowe motywy dmuchawca czy liści. Współcześni projektanci tapet zmieniają jednak proporcje elementów graficznych i kolory. W efekcie tych zabiegów to, co pół wieku temu „świeciło” neonowymi barwami, dziś jest stonowane, subtelne.

Tapety: imitacje faktur

Hitem sezonu jest tapeta udająca beton, modne są też tapety ze wzorami ceglanymi, ceramicznymi, kamiennymi lub do złudzenia przypominające okładzinę drewnianą. W tym nurcie zaznacza się podgrupa tekstylna – tapety jak koronki, dzianinowe sploty, z wyraźnie widoczną fakturą. Stąd już niedaleka droga do kolejnego trendu, a jest nim...

Tapety: efekt 3D

Wzór na tapecie powinien sprawiać wrażenie trójwymiarowości, jest wtedy nie tylko bardziej rzeczywisty, ale również dodaje wnętrzu głębi – to ważne szczególnie w przypadku niewielkich metraży.

Tapety: typografia

Zaczęło się od mody na naklejkowe literki – pojedyncze lub układane w wyrazy, teraz słowa weszły na tapety i zajmują całą ścianę. Takie tapety aranżacje pozwalają „wyłożyć” sypialnię wierszem lub dać ekoprzekaz w kuchni.

Tapety: dowcip na ścianie

Tapety a na nich żartobliwe wzory, wesołe barwy - nie tylko do pokoju dziecięcego. Modne są tapety, które można kolorować, uzupełniać (np. zdjęciami), traktować jak dzieło sztuki.