Święta w stylu wabi-sabi. Pomysły na modne Boże Narodzenie

2018-11-23 18:39

Urok niedoskonałości, znaki upływu czasu, naturalne materiały – tak w skrócie można opisać styl wabi-sabi. Modna konwencja aranżacyjna, a także filozofia życia świetnie odnajduje się w kontekście Bożego Narodzenia. Radzimy, jak wprowadzić elementy stylu wabi-sabi do wystroju świątecznego.

Wabi-sabi to japońska filozofia życia, która liczy sobie już ponad 600 lat. „Wabi” oznacza prostotę, a „sabi” piękno, które wynika z upływu czasu. Połączenie tych dwóch elementów przekłada się na charakterystyczny styl wnętrzarski. Oznaki mijającego czasu na meblach, dekoracjach, materiałach wykończeniowych nie są maskowane, lecz wręcz podkreślane. Do tego dochodzi skromność wystroju, a także skupienie się na naturze (materiały) i tradycji (rękodzieło). Styl wabi-sabi pozwala na trochę uciec od szybkiego tempa życia. A czy może być coś lepszego na czas świąt?

..  Ozdoby świąteczne ręcznie robione – mnóstwo pomysłów! >>>

Styl wabi-sabi w dekoracjach świątecznych

Zwykle staramy się, by wystrój domu na Boże Narodzenie był perfekcyjny. To zaś zakłada z jednej strony duże wydatki, z drugiej – większy stres, bo wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. W stylu wabi-sabi porzucamy perfekcjonizm. Idealnie symetryczna choinka? Trudno taką znaleźć w przyrodzie… Nawet pozornie niedbale przewieszone gałązki mają wielki walor dekoracyjny – a to dlatego, że są naturalne. Wabi-sabi jest dalekie od sztuczności i pompatyczności, a autentyczna pozostaje niedoskonałość. Oczywiście nie znaczy to, że wystrój świąteczny w stylu wabi-sabi nie może być elegancki. Złociste, srebrzyste, szklane ozdoby świąteczne możemy zestawiać z gałązkami iglaków, a nawet patyczkami czy gałązkami bez liści. A jeszcze lepiej, gdy wszystko prezentuje się na tle nieco podniszczonej ściany czy mebli ze śladami ich historii.

..  Kreatywne stroiki świąteczne – porady i zdjęcia >>>

Wabi-sabi i styl skandynawski – duet idealny

Elementy filozofii wabi-sabi znajdziemy nie tylko w Japonii, skąd się wywodzi, lecz także w Skandynawii. A to dlatego, że obie kultury mają liczne punkty wspólne: umiłowanie przyrody oraz skromność i prostotę. Jeśli więc lubimy ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim, tym bardziej powinniśmy zainteresować się założeniami wabi-sabi. Zresztą zanim jeszcze Europa „odkryła” ten termin, Skandynawowie już promowali dekoracje zrób to sam, pozornie niedbałe stroiki DIY i świąteczny recykling, czyli przygotowywanie ozdób z niepotrzebnych już tkanin, papieru czy drewna. Doskonałe przykłady znajdziesz w galerii zdjęć!

..  Bombki z papieru – jak wykorzystać starą książkę lub gazetę? Zrób to sam! >>>