Stylowe prezenty pod choinkę: antyki i przedmioty luksusowe: GALERIA PROPOZYCJI

2014-11-26 13:28 Paweł Kaliński

Antyki i luksusowe drobiazgi w roli stylowych prezentów na Boże Narodzenie? Tak, to możliwe. Oto 10 pomysłów na piękny i praktyczny prezent nie tylko pod choinkę, do zdobycia już za kilkadziesiąt, 100 czy 200 złotych.

Prezent pod choinkę nie musi być banalny. Święta to wyjątkowy czas, dlatego i prezenty bożonarodzeniowe powinny łączyć w sobie użyteczność z pięknem, a może nawet z odrobiną luksusu. Jak ten to osiągnąć? Oto 10 inspiracji. 

Prezent po choinkę: stylowe pióro

Klasyczne pióro – atramentowe, nie żelowe – to elegancki prezent dla mężczyzny, ale też stosowny upominek dla kobiety nauki czy biznesu, a także dla wielbicielki tradycyjnej korespondencji. Piękne w swej prostocie pióro Parker Vector, dyskretnie nawiązujące do stylu art deco, kupimy już za 65 zł. W cenie 145 zł znajdziemy m.in. chromowane w całości wieczne pióro Sheaffer 100. Wspaniały czarno-złoty Waterman Hemisphere to wydatek ok. 300 zł.

Prezent gwiazdkowy: przycisk do papieru

Do czego służą przyciski do papieru – każdy wie. Nie wszyscy mają natomiast świadomość, że najpiękniejsze przyciski do papieru są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. W cenie są zarówno efektowne wyroby z mosiądzu czy brązu, jak i szklane przyciski do papieru. Wśród tych ostatnich znajdziemy i efektowne cacka z rżniętego kryształu, i fantazyjne formy ze szkła barwionego, i – popularne w XIX wieku, a dziś bardzo poszukiwane – przyciski do papieru z widokami miast. Może więc i nasz stylowy prezent stanie się zaczątkiem kolekcji? W internecie efektowne przyciski do papieru kupimy już za kilkadziesiąt złotych, w sklepach stacjonarnych za 100 zł i więcej.

Stylowy prezent: antyczny komplet na biurko

Eleganckie biurko – antyczne lub stylizowane – dziś może być ozdobą nie tylko dostojnego gabinetu, ale i salonu, a nawet sypialni. Efekt nie będzie jednak pełny bez eleganckiego kompletu na biurko, zwanego też po staroświecku garniturem. Osuszony kałamarz nie musi stać pusty – może posłużyć za puzderko na drobiazgi. Uchwyt na pióra, listownik czy nóż do papieru wciąż z powodzeniem będą pełnić swą pierwotną funkcję. Ceny w sklepach internetowych zaczynają się od 150 zł.

Elegancki prezent: figurka porcelanowa

Figurki z porcelany, stare i nowe, występują w tak różnorodnych postaciach, że wśród nich znajdziemy stylowy prezent niemal dla każdego – także dla mężczyzny! W gabinecie konserwatywnego pana miejsce może znaleźć porcelanowe popiersie któregoś z bohaterów narodowych albo figurka przedstawiająca pędzące konie. Konesera designu ucieszy figurka porcelanowa z Ćmielów – z antykwariatu albo... od producenta. Klasyczne, cenione dziś wzory z lat 50. i 60. znów wytwarza m.in. ćmielowska manufaktura porcelany AS. Ceny dawnych i nowych figurek porcelanowych o dobrej jakości wykonania zaczynają się od 250 zł.

Prezent pod choinkę: filiżanka lub zestaw śniadaniowy

Stara filiżanka z dobrej porcelany to kolejny pomysł na prezent tyleż użyteczny, co kolekcjonerski. Od paru lat trwa moda na zbieranie filiżanek. W efektowny sposób można je eksponować w jadalni czy w salonie, warto z nich jednak i korzystać – choćby samemu co dzień pić herbatę z innej czarki. A jeśli filiżance ze spodkiem towarzyszy talerzyk deserowy (tzw. zestaw śniadaniowy albo trio), kilkoma takimi kompletami można nakryć stół na mniej oficjalne przyjęcie. Naprawdę ładne porcelanowe filiżanki i zestawy śniadaniowe na aukcji internetowej lub w sklepie kupimy już za 50 zł.

Wydania bibliofilskie i artystyczna oprawa książek

Książka zawsze jest dobrym pomysłem na prezent pod choinkę – nie tylko dla mola książkowego. Prawdziwy miłośnik literatury ucieszy się z egzemplarza ukochanej powieści albo tomu poezji ulubionego autora w artystycznej oprawie. Za kilkadziesiąt (oprawa płócienna), sto (półskórek) lub paręset złotych (złocona skóra) zlecimy to w pracowni introligatorskiej. Warto też zapoznać się z ofertą wydawnictw specjalizujących się w edycjach bibliofilskich. Znajdziemy wśród nich zarówno polską i obcą klasykę literacką, jak i pozycje naprawdę rzadkie, zawsze w stylowej oprawie inspirowanej treścią poszczególnych utworów. Ceny zaczynają się tu od ok. 150 zł za skromniejsze obiekty, za wydania luksusowe zapłacimy jednak kilkaset, a nawet ponad tysiąc złotych. Dobrym pomysłem jest również wizyta w antykwariacie. Wśród książek dawnych nietrudno znaleźć prawdziwą perłę – nieźle zachowane tomy o tłoczonych, barwionych oraz złoconych okładkach i grzbietach. Wybór zaczyna się od 150, 200 zł.

Prezent gwiazdkowy: stylowa karafka

Stylowe karafki to nie tylko ciężkie naczynia z rżniętego kryształu. Wśród karafek zarówno starych, jak i współczesnych znajdziemy także lżejsze formy szklane, dekorowane nie tylko głębokim szlifem, ale i delikatnym grawerunkiem czy dyskretnym złoceniem albo okute w srebro. Karafki mogą mieć przy tym niezwykle zróżnicowane kształty i rozmiary – w zależności od przeznaczenia. Wśród nich znajdziemy więc prezent i dla miłośników wina, i dla koneserów mocniejszych trunków, i dla amatorów koktajli. Duży wybór karafek (pojedynczych lub w komplecie z kieliszkami albo szklaneczkami) w sprzedaży internetowej plasuje się w przedziale 200-400 zł.

Co na prezent? Elegancka cukiernica

Antyczna cukiernica może być dla stołu tym, czym klejnot dla kobiety. Ze względu na charakter i przeznaczenie jest to prezent odpowiedni raczej dla pary czy rodziny niż dla pojedynczej osoby, chyba że mowa o singlach lub... estetach. XIX-wieczną neorokokową cukiernicę ze srebrzonego mosiądzu kupimy za 400 zł, prostą formę osadzoną w formach art deco – już za 150 zł. W internecie na ogół taniej niż w sklepach, antykwariaty w mniejszych miastach potrafią jednak w tej kwestii pozytywnie zaskoczyć.

Stylowy prezent gwiazdkowy: antyczna taca

Stylowa taca podobnie jak cukiernica nie jest prezentem osobistym. Dobrana do charakteru domu, bez wątpienia ucieszy jednak każdą gospodynię – ułatwi jej podawanie do stołu. Panu domu z kolei elegancka taca posłużyć może jako baza dla karafek, butelek, szklaneczek i kieliszków. Dość prostą starą posrebrzaną tacę w internecie kupimy już za 100 zł. Bardziej dekoracyjny antyk od któregoś ze słynnych przedwojennych producentów platerów (Fraget, Norblin, Bracia Henneberg) to wydatek 600-1000 zł, ale i niezła lokata kapitału.

Prezenty świąteczne: nożyki do owoców

Nożyki do owoców – zazwyczaj komplet sześciu sztuk w metalowym stojaczku o wachlarzowatej formie – to pamiątka dawnej kultury stołu w domach mieszczańskich i szlacheckich sprzed lat stu, gdy po obiedzie podawano nie tylko kawę i słodycze, ale też jabłka, gruszki czy brzoskwinie. Owoce obierano i rozkrawano na kawałki specjalnymi małymi, cienkimi nożykami, nie przerywając rozmowy. Tę sympatyczną tradycję można wskrzesić już za 150 zł – tyle w sklepie internetowym zapłacimy za prosty komplet nożyków do owoców w duchu art deco, pochodzący z lat 30. XX w.