Stojak na kwiaty, półka, parapet, podłoga – miejsca na rośliny doniczkowe w mieszkaniu

2017-08-25 12:33

Stojak na kwiaty, półka, parapet okna, podłoga – to miejsca, gdzie ustawiamy kwiaty doniczkowe. Które z nich wybierzemy, zależy od rozmiarów i pokroju rośliny oraz od wielkości pomieszczenia i jego aranżacji.

Rośliny doniczkowe to niemal obowiązkowy element aranżacji mieszkania czy domu. To nie tylko ekologiczny element wystroju wnętrza, ale także doskonała jego dekoracja. Zielone liście roślin doniczkowych i różnokolorowe kwiaty zdobią pomieszczenia, tworząc w nich jednocześnie swoisty mikroklimat.Wybierając rośliny doniczkowe do mieszkania czy domu kierujemy się przede wszystkim naszymi upodobaniami. Kupujemy po prostu to, co nam się podoba. Warto jednak przed zakupem zastanowić się, gdzie chcemy ustawić nasze żywe dekoracje. Bo może okazać się, że nie zmieszczą się tam, gdzie je zaplanowaliśmy, albo tam, gdzie chcemy je postawić panują niekorzystne dla roślinności warunki świetlne. Pomyślmy też o ich odpowiednim wyeksponowaniu. Pojemniki z roślinami możemy ustawić na okiennym parapecie lub bezpośrednio na podłodze. Możemy też stworzyć ciekawą wystawę na stojakach na kwiaty, półkach czy w wiszących pojemnikach.>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: jak je eksponować?

Dobre miejsce na rośliny doniczkowe w domu: parapet okienny

Jednym z najpopularniejszych miejsc ekspozycji roślin doniczkowych są parapety okienne. Wybierając tę lokalizację dla naszych zielonych dekoracji zwróćmy uwagę przede wszystkim w jaką stronę świata skierowane jest okno i nie ustawiajmy roślin lubiących światło rozproszone przy oknie południowym albo kwiatów, które potrzebują dużo słońca przy oknie o wystawie północnej.Na parapetach możemy tworzyć ciekawe kompozycje z roślin w doniczkach. Jednym z pomysłów jest posadzenie różnych gatunków w doniczkach tego samego koloru czy kształtu, innym – stworzenie swoistej mieszanki roślinności w pojemnikach z różnych materiałów. Można też stworzyć dekorację uporządkowaną, złożoną z jednakowych egzemplarzy w takich samych doniczkach ustawionych w równym rzędzie.

>>Przeczytaj też: Daleko od parapetu. Gdzie ustawić rośliny w mieszkaniu

Stojaki na kwiaty z metalu i z drewna

Stojaki na kwiaty, czyli popularne kwietniki, znakomicie nadają się do ekspozycji roślin doniczkowych w domu. Ich największą zaletą jest mobilność. Z łatwością możemy je przenieść w dowolne miejsce pokoju, a nawet do innego pomieszczenia. Kwietniki mogą mieć różne kształty, konstrukcje i być wykonane z rozmaitych materiałów (najczęściej z drewna i metalu oraz ich połączenia). Mogą być przeznaczone do ekspozycji jednej rośliny albo wielu okazów. Asortyment gotowych kwietników na rynku jest bogaty, szczególnie jeśli uwzględnimy ofertę sklepów internetowych.Stojak na kwiaty ustawmy w takim miejscu, by kwiaty nie przeszkadzały nam, a my kwiatom, a jednocześnie aby był do nich łatwy dostęp ze względu na konieczność pielęgnacji roślin, m.in. podlewania.

>>Przeczytaj też: Kwiaty w mieszkaniu: jak czyścić liście roślin doniczkowych

Nietypowe stojaki na kwiaty

Do stworzenia ciekawej kompozycji z wielu roślin doniczkowych można wykorzystać niebanalne miejsca do ich ekspozycji. Jednym z ciekawszych pomysłów jest umieszczenie pojemników z kwiatami na drabinie, na szczeblach której zamocowano specjalne półki. Poszczególne szczeble drabiny stają się oddzielnymi poziomami ekspozycji naszej kwiatowej kolekcji. Doskonale prezentują się tutaj zarówno rośliny o pokroju wzniesionym, jak i te o pokroju zwisającym – egzemplarze o najdłuższych pędach ustawmy jak najwyżej.Innym pomysłem jest wykorzystanie jako miejsca ekspozycji roślinnych okazów niewielkiego stolika. Stary mebel warto odnowić, dopasowując jego kolorystykę do wystroju wnętrza. Doniczki z roślinami ustawić możemy dowolnie, pamiętając tylko, aby jedne kwiaty nie zasłaniały innych. Jak dużo roślin będzie tworzyć kompozycję, zależy od naszego upodobania oraz rozmiarów stolika.Chętnie wykorzystywanym miejscem ekspozycji pokojowych roślin są wszelkiego rodzaju regały. Najczęściej rośliny zajmują niewielką część półek na regale, a obok nich ustawione są książki, bibeloty, dekoracyjne naczynia itp. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie całego mebla na ekspozycję roślin. Nie bójmy się i ustawmy kwiaty na wszystkich półkach regału, nawet tej na samym dole.

Półki na ścianie – doskonałe na kwiaty doniczkowe

Ścienne półki bardzo często służą do ekspozycji roślin doniczkowych, szczególnie tych o zwisających pędach. Przy podlewaniu roślin ustawionych na wiszących półkach zadbajmy, by ich nie „przelać” i nie zalać przy okazji ściany wodą. Najlepiej wstawić doniczki z roślinami do szczelnych osłonek lub ustawić na dość głębokich podstawkach.

Wiszące pojemniki na rośliny doniczkowe

To doskonały sposób ekspozycji roślin, szczególnie w małych pomieszczeniach, nie zajmują one bowiem cennego miejsca, a pozwalają cieszyć się zielenią w domu. Do wiszących donic, koszy, mis czy innych pojemników doskonale nadają się gatunki o długich, zwisających pędach.

>>Przeczytaj też: Rośliny w mieszkaniu: siła zieleni kwiatów doniczkowych

Doniczki z kwiatami ustaw po prostu na podłodze

Jeśli nie masz w domu stojaków na kwiaty albo nie możesz ustawić doniczek z roślinami na półkach czy regałach, postaw je… na podłodze! To najlepszy sposób ekspozycji roślin doniczkowych o dużych rozmiarach, które na jakimkolwiek stojaku będą mało stabilne. Ale na podłodze można ustawić też mniejsze rośliny – pojedynczo lub w grupach, według naszej indywidualnej koncepcji.

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021