Stojak na choinkę: jak wybrać dobry stojak pod choinkę?

2021-12-20 10:50

W świątecznej gorączce nie zawsze mamy czas na przemyślane zakupy. A przecież stojak na choinkę to ważna sprawa, jeżeli chcemy, aby drzewko prezentowało się elegancko przez dłuższy czas, nie narażając nas na wypadki lub uszkodzenia podłogi. Podpowiadamy, które rozwiązanie okaże się najlepsze i jak odpowiednio dobrać stojak na choinkę.

Stojak na choinkę
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Stojaki na choinki – dlaczego warto?
  2. Stojak pod choinkę – opcja w zestawie
  3. Stojak do choinki – co znajdziemy na rynku?
  4. Stojak pod choinkę inaczej
  5. Na co zwracać uwagę, wybierając stojak na choinkę?

Stojaki na choinki – dlaczego warto?

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników. Obciążone ozdobami i lampkami drzewko, postawione na niestabilnym stojaku, łatwo może się przewrócić. Zwłaszcza jeżeli „pomogą” mu na przykład dziecko albo ciekawskie zwierzęta. Przewrócona choinka wyrządzi sporo szkód i narazi nas na niepotrzebne koszty. Pozostaje więc pytanie, jaki stojak wybrać, by choinka mogła spokojnie przetrwać okres nawet dwóch miesięcy?

Stojak pod choinkę – opcja w zestawie

Stojak na choinkę sztuczną zawsze dołączony jest w pakiecie. Bardzo łatwo się go składa i możemy mieć pewność, że bez trudu utrzyma drzewko obciążone dodatkowo ozdobami. Kupując choinkę żywą, można rozważyć najprostszy i całkiem stabilny stojak, który łatwo wykonać samemu – a więc wiadro z ziemią lub piaskiem. Musi być wystarczająco duże (5 l dla średniego drzewka, 10 l dla większego), aby choinka na pewno się nie przewróciła. Samo wiadro warto przyozdobić, na przykład okleić je papierem świątecznym lub włożyć do worka z naturalnej tkaniny. Eleganckim akcentem będzie również duża kokarda.

..  Jak ubrać choinkę? 20 pomysłów >>>

Stojak do choinki – co znajdziemy na rynku?

Wybierając stojak na choinkę, miejmy na uwadze stylistykę wnętrza.

  • Jeżeli dom utrzymany jest w stylu nowoczesnym, stawiajmy raczej na minimalistyczne stojaki, które nie będą rzucać się w oczy. Przyda się tu zwyczajny metalowy stojak na choinkę, łatwy w składaniu, uniwersalny i bardzo wytrzymały. Zakupiony raz, może posłużyć na wiele lat. Metalowe stojaki są często wyposażone w pojemnik na wodę – zwróćmy na to uwagę, bo będzie niezbędny w przypadku żywej choinki.
  • W tradycyjnych, bardzo przytulnych i „swojskich” wnętrzach ciekawie będzie prezentował się stojak kuty. Ozdobny, wykończony ciekawymi ornamentami, stanie się wspaniałą, przyciągającą wzrok ozdobą. Stojaki kute również mają dołączony pojemnik na wodę dla żywych drzewek. Przed postawieniem choinki zróbmy koniecznie test, czy nic nie przecieka, bo zalegająca woda może zniszczyć podłogę.
  • Stojak do choinki plastikowy to najtańsze, ale równie stabilne rozwiązanie. Nie będzie tak elegancki, ale za to jest o wiele lżejszy, a przed schowaniem do szafy łatwo go rozmontować.

..  Ozdoby świąteczne ręcznie robione – pomysły >>>

Stojak pod choinkę inaczej

Rynek stara się sprostać wymaganiom klientów, dlatego na aukcjach internetowych znajdziecie mnóstwo nietypowych stojaków. Przykładem jest dosyć kosztowna opcja (ponad 100 zł za sztukę) stojaka samozaciskowego na cztery linki. Utrzyma on choinkę, która ma nawet 3 metry! Stojak ma dodatkową blokadę zabezpieczającą oraz duży zbiornik na wodę o pojemności 2,5 l ze wskaźnikiem.

W sklepach internetowych nie brakuje również stojaków rzemieślniczych, które wyróżniają się nietypowymi kształtami. Gwiazdy, choinki, tradycyjne „krzyżaki” – do wyboru, do koloru. Możemy dobrać stojak odpowiadający kolorystycznie stylizacji choinki i całego mieszkania.

Na co zwracać uwagę, wybierając stojak na choinkę?

Przede wszystkim na montaż: najlepiej, aby poradziła z nim sobie bez trudu jedna osoba. Druga sprawa to trwałość stojaka – powinien służyć pokoleniom. Dlatego w przypadku stojaków metalowych upewnijmy się, czy nie będą rdzewieć.

Sprawdźmy również, czy nogi stojaka nie porysują podłogi. W przypadku drewnianych, olejowanych parkietów lepiej podłożyć pod stojak jakiś dywanik. Wybierajmy także stojaki naprawdę ciężkie, a jeśli chodzi o stojaki plastikowe, upewnijmy się w sklepie, do jakich rozmiarów drzewek są przeznaczone.

Ostatnią kwestią pozostaje fakt, gdzie choinka będzie stała: w domu czy na zewnątrz? Jeżeli postawimy ją na tarasie lub w ogrodzie, stojak musi być odporny na mróz i wilgoć.

..  Choinka na pniu. Jak zrobić? >>>

..  Choinka z makaronu krok po kroku >>>

Miloo Home - Ubieranie choinki