Nowoczesne rolety dzień-noc. Czy rolety dzień-noc są dobre?

2024-03-28 11:45

Szukając nietuzinkowego sposobu na przesłonięcie okien, nie sposób nie zwrócić uwagi na rolety dzień-noc. Jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie i jak wybrać najlepsze? Na czym polega roleta dzień i noc? Oto wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed zakupem!

Spis treści

  1. Na czym polega roleta dzień i noc?
  2. Jakie rolety dzień-noc wybrać?
  3. Jaki materiał rolety dzień-noc wybrać?
  4. Jaki kolor rolet dzień-noc wybrać?
  5. Jak zamontować roletę dzień-noc?
  6. Rolety dzień-noc – cena zakupu i montażu
  7. Nowoczesne zasłony do salonu. Jak wybrać zasłony?

Na czym polega roleta dzień i noc?

Rolety dzień-noc składają się z dwóch rodzajów tkanin, które są ułożone pasami w naprzemienny sposób. Regulując ich ułożenie względem siebie, możemy zmniejszać lub zwiększać ilość światła wpadającego do pomieszczenia – w zależności od pory dnia i potrzeb.

Ich największymi zaletami są przystępna cena oraz prosty montaż. Dzięki temu możemy je zmieniać, gdy tylko stracą na estetyce lub przestaną nam się podobać, ponieważ nie będzie się to wiązało z wysokimi kosztami ani dużym nakładem pracy. Rolety dzień-noc są również dostępne w szerokiej palecie kolorów i wzorów, spośród których nietrudno wybrać coś pasującego do naszego pomieszczenia.

Decydując się na zakup rolet dzień-noc, powinniśmy pamiętać o tym, że ich konstrukcja nie umożliwia całkowitego odizolowania wnętrza od promieni słonecznych. Są w stanie jedynie zmniejszyć ich ilość, jednak nie są na tyle szczelne, by stuprocentowo zaciemnić pomieszczenie.

Jakie rolety dzień-noc wybrać?

Najistotniejszym kryterium wyboru rolet dzień-noc powinien być ich rozmiar. Aby spełniały swoją funkcję, muszą pasować do wymiarów okna, które mają przesłaniać. Jak mierzyć rolety dzień-noc, aby zyskać pewność, że są odpowiednie? Najpierw zmierzmy szerokość samej szyby, a następnie dodajmy do tego wyniku ok. 6 cm. Dzięki temu roleta zakryje obszar nieco szerszy niż szyba, a jednocześnie nie będzie utrudniać korzystania z klamki.

Jaki materiał rolety dzień-noc wybrać?

Zazwyczaj wykonuje się je z tworzyw sztucznych, które cechują się dużą odpornością na drobne uszkodzenia mogące powstawać na skutek intensywnego użytkowania. Tkanina może też być pokryta specjalnym impregnatem, ograniczającym możliwość zabrudzenia rolety, co sprawdza się chociażby w kuchni.

Choć głównym zadaniem rolet dzień-noc jest ograniczanie ilości światła dziennego wpadającego do pomieszczenia oraz ochrona przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, spełniają one również funkcję dekoracyjną. W związku z tym powinny pasować do wystroju pomieszczenia.

Jaki kolor rolet dzień-noc wybrać?

Najlepiej, aby współgrał z tonacją, w której jest utrzymane wnętrze – wtedy uzyskany efekt będzie spójny i harmonijny. Możemy również pokusić się o wybór rolet w kontrastowej barwie, które będą się wyróżniać na tle aranżacji, a tym samym ożywią ją i dodadzą jej dynamiki.

Jak zamontować roletę dzień-noc?

Stopień trudności montażu rolet dzień-noc zależy od konkretnego rodzaju. W przypadku tych okiennych mamy do czynienia z montażem całkowicie bezinwazyjnym, a do tego błyskawicznym. Wystarczy tylko połączyć ze sobą wszystkie elementy zgodnie z dostarczoną przed producenta instrukcją, a następnie przymocować całość do skrzydła okiennego dwustronną taśmą montażową. Upewnijmy się jednak uprzednio, że jest ułożona równo i nie utrudnia otwierania okna.

Montaż rolet ściennych wiąże się z koniecznością wywiercenia w niej otworów tuż nad otworem okiennym. Jeśli wcześniej dokładnie wymierzmy miejsca na kołki montażowe, reszta pracy nie powinna przysporzyć nam trudności.

Rolety dzień-noc – cena zakupu i montażu

Niska cena zakupu jest jednym z największych atutów tego rozwiązania, a jednocześnie powodem jego rosnącej popularności wśród osób szukających funkcjonalnych i niedrogich dekoracji do domu czy mieszkania. Najtańsze modele kupimy już za kilkadziesiąt złotych, a koszt zakupu tych najdroższych sięga ok. 200-300 zł. Na cenę wpływa nie tylko materiał wykonania i wygląd rolety dzień-noc, ale również jej rozmiar – im jest większa, tym droższa.

Montaż rolet dzień-noc jest zazwyczaj bezinwazyjny i na tyle prosty, że poradzimy sobie z nim samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na wariant wymagający wywiercenia otworów w ścianie, a nie mamy sposobności, by wykonać je samodzielnie, możemy skorzystać z usług fachowca i na pewno nie będzie nas to dużo kosztować.

 Tekst: Dominik Olszewski

Nowoczesne zasłony do salonu. Jak wybrać zasłony?

Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany