Lato w domu: letnie dekoracje i wystrój wnętrz. Zdjęcia, porady, inspiracje

2017-06-21 10:08

Wykorzystajmy lato w domu do maksimum! Oto inspiracje na letnie dekoracje, meble, wystrój. Nasyćmy wnętrza światłem, kolorem, zapachem. Twórzmy letnie dekoracje - wibrujące pięknem i dobrą energią w aranżacji wnętrza.

Spis treści

  1. Dekoracja domu na lato
  2. Galeria: modny taras - 10 pomysłów na nowoczesną aranżację letniego salonu
  3. Letni wystrój wnętrz: okna i kwiaty w mieszkaniu
  4. Letnie dekoracje wnętrza: nastrojowe oświetlnie
  5. Weranda, taras, balkon: lato w aranżacji wnętrz

Lato w domu: radzimy jak zadbać o letni, czyli lekki i pełen radości wystrój wnętrz. Podpowiadamy, jakie wybrać dekoracje do wnętrz na lato, a takżę które meble i kolory będą pasowały do letniego wystroju salonu.

Dekoracja domu na lato

Nie musisz iść do sklepu. Rozejrzyj się wokół i pomyśl, co można zrobić z wnętrzem niewielkim nakładem sił i środków. Jak dodać latem aranżacji lekkości i optycznie ją ochłodzić… A może zdejmiesz zasłonki i firanki, usuniesz dywany? Albo zawiesisz w oknach tylko delikatne tkaniny? Wyeksponujesz kwiaty (nie tylko w doniczkach czy wazonach, lecz także na plakatach, obrazach, poduszkach, naczyniach). Chcąc uzyskać letni wystrój wnętrza sofy i fotele przykryj jasnymi narzutami, ustaw misy z owocami, warzywami, ziołami – wyglądają tak malowniczo…

.. Dom na lato: kwiaty XXL, czyli przeskalowane wzory roślinne

.. Motywy egzotyczne, czyli letnia metamorfoza wnętrza. Liście palmy, flamingi, ananasy i nie tylko!

Jeśli pogoda pozwoli, otwórz okna, by latem połączyć dom z naturą, przewietrzyć kąty, wpuścić światło i nową energię. Gdy jest chłodniej, nasyć dom lekkimi zapachami, ustawiając pęki mięty w dzbankach lub talerzyki z cytryną w plasterkach czy stosując dyfuzory lub perfumy do wnętrz o nucie ziołowej, jaśminowej, hiacyntowej czy bryzy morskiej. Choć to tylko drobne zabiegi, zdziwisz się, jak mogą odmienić atmosferę i wystrój domu. Obejrzyj naszą galerię zdjęć z inspiracjami na letni wystrój wnętrza. Może cię zainspirują i pomogą skomponować twoją własną symfonię dla zmysłów?

Galeria: modny taras - 10 pomysłów na nowoczesną aranżację letniego salonu

Letni wystrój wnętrz: okna i kwiaty w mieszkaniu

Na pewno ważnym punktem wspaniałej aranżacji wnętrz na lato są drzwi i okna z półokrągłymi nadświetlami (element dekoracyjny nad oknem, drzwiami czy bramą, służący do doświetlenia pokoju, holu, sieni), lecz nawet przy zwykłych odsłoniętych lub przysłonię tych półprzejrzystą tkaniną efekt będzie murowany! Odsłaniając okna, pamiętaj, że światło jest bezlitosne – uwidacznia na nich każdy pyłek i nawet najmniejszą smugę, a wtedy nici z efektu „wow”! Często przecieraj więc szyby do połysku. Zresztą zawsze warto to robić, także jeśli chodzi o te w biblioteczce czy witrynie, bo błyszczące szkło fantastycznie rozświetla wnętrze i sprawia, że wydaje się czyste oraz pełne życia (nawet jeśli nie zdążyłaś wysprzątać domu na tip-top). Do tego koniecznie morze kwiatów i barwne obrazy lub plakaty.

Zwróć uwagę na meble – jak ciekawie prezentują się razem: te niczym z pałacu i te z wiejskiej kuchni! Jeśli nie masz jasnej podłogi, przykryj ją jasnym lekkim chodnikiem czy dywanikiem. Tworząc kompozycje z kwiatów ciętych i doniczkowych, wykorzystaj podstawy (stołki, słupki, drabinki) i wazony o różnej wysokości – efekt będzie zjawiskowy.

Letnie dekoracje wnętrza: nastrojowe oświetlnie

Ciekawy efekt uzyskasz, stawiając misy z owocami na lustrzanej tafli, między nimi tealighty i układając dodatkowo krótkie sznury choinkowych lampek, np. białych. Z kolei większe wieczorne oświetlenie (czy doświetlenie) kompozycji zapewni sznur Cotton Ball Lights o odpowiednich barwnych kulach, np. beżowych, oranżowych, oliwkowych (można kupić sznur z wymiennymi kulami i do niego osłonki w różnych kolorach). Postaw na urodę detalu – odkryj podłogę, może masz piękny fotel po babci albo stolik z targu staroci czy dizajnerski taboret? Jeśli nic nie wpadło ci w oko, pomaluj krzesło czy konsolkę, a potem je wyeksponuj, dołóż jeszcze jeden-dwa mebelki, poduszkę, dzbany i patery na co dzień skryte w przepastnych kredensach i szafach. Koloru kompozycji niech dodadzą owoce – pięknie podkreślą sezonowość aranżacji, a te egzotyczne przeniosą nas myślami do ciepłych krajów. Wieczorem zapal świece w prostych lampionach dla wyciszenia zmysłów.

Weranda, taras, balkon: lato w aranżacji wnętrz

Werandy, tarasu czy balkonu nie traktuj po macoszemu. Stwórz nastrojowy, letni kącik wypoczynkowy. Wiele zależy od jego wielkości, tego, czy jest osłonięty przed deszczem, oraz twoich upodobań. Piękne deski lub ich imitacja będą idealne w konwencji rustykalnej, eko, scandi. Dołóż wypleciony fotel czy sofkę, miękkie poduchy lub zrobione przez siebie pufy. Wykorzystaj szklane gąsiory i słoje (te sprawdzą się także w aranżacji nowoczesnej), kamienne garnki czy ocynkowane wiadra i wanienki. Świece pozamykaj w lampionach, wstaw do słojów – blask płomieni nada twojemu salonowi pod chmurką niepowtarzalny urok.

Ceglaną czy betonową ścianę ożywisz, mocując do niej lampiony. Mogą być własnej roboty ze słoiczków czy małych szklanek, do których po prostu wstawisz świeczki. Gwintowany brzeg można ozdobić, okręcając go cienkim drutem. Słoiczki zawieś na ścianie albo je do niej przyczep (sprawdź, może solidna taśma dwustronna wystarczy). W ten sam sposób możesz przymocować lekkie osłonki na tealighty. Jeśli weranda, taras czy balkon mają sufit (balkon sąsiadów jest nad tobą), niech z niego na żyłkach zwieszają się lampioniki – będą wyglądać jak latające świetliki.