Kiedy ubieramy choinkę? Kiedy rozbieramy choinkę? Historia choinki

2023-12-22 12:42

Czy istnieje jakaś konkretna data, od której albo do której należy ubrać choinkę? Czy jest jeszcze za wcześnie i czy może być za późno? Co mówi tradycja? Dowiedz się nie tylko, kiedy ubieramy choinkę, ale kiedy również ją rozbieramy. Poznaj jej historię!

Kiedy ubieramy choinkę?
Autor: Getty Images/Viorel Kurnosov

Spis treści

  1. Kiedy ubrać choinkę? Co mówi tradycja?
  2. Kiedy rozbieramy choinkę?
  3. Kiedy ubieramy choinkę? Historia tradycji
  4. Słowianie ubierali Diducha

Kiedy ubrać choinkę? Co mówi tradycja?

Boże Narodzenie to nie tylko jedno z najważniejszych katolickich świąt, ale chyba także to, które najbardziej lubimy. Towarzyszy mu niezwykła atmosfera, która towarzyszy nam przez cały grudzień, podsycana świątecznymi hitami, wybrzmiewającymi ze sklepowych głośników, i wszechobecnymi światełkami i dekoracjami

Kiedy ubieramy choinkę? Zgodnie z tradycją, i tak jest w wielu polskich domach, choinkę ubiera się 24 grudnia, czyli w Wigilię. Niektórzy stroją ją już rano, aby potem spokojnie zająć się przygotowaniami do uroczystej kolacji, inni dopiero przed samą Wigilią.

Kiedy się ubiera choinkę?
Autor: Getty Images/FamVeld

Jednak wiele osób, kultywuje już tego zwyczaju, nie czeka do 24 grudnia, ale stroi drzewko dużo wcześniej. Niektórzy robią to na kilka dni czy tygodni przed świętami, tak aby dzieci mogły odnaleźć prezenty od Mikołaja właśnie pod choinką.

Jeszcze inaczej jest u mnie. Ja ubieram choinkę już… 1 grudnia, a rozbieram ją zaraz po świętach, często przed Sylwestrem. Dla mnie choinka jest symbolem wyczekiwania właśnie na rodzinny czas z rodziną, a kiedy święta się skończą, wszystkie ozdoby zaczynają mnie drażnić, a ja już czekam na wiosnę. A jak jest u was?

Kiedy ubrać choinkę?
Autor: Getty Images/FavoreStudio

Kiedy rozbieramy choinkę?

Czasami w tym przypadku zdecyduje za nas stan drzewka, a nie tradycja. Jeśli macie żywą choinkę, a w domu jest bardzo ciepło, ta może szybko zacząć się sypać i usychać. Jeśli jednak wasze drzewo ma się całkiem dobrze, może ozdabiać dom całkiem długo. Do kiedy?

Niektórzy rozbierają  choinkę 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, jednak popularny w mediach społecznościowych ks. Sebastian Picur przekonuje, że drzewka mogą stać w naszych domach aż do 2 lutego, czyli święta Matki Boskiej Gromnicznej, znanego również jako  Święto Ofiarowania Pańskiego.

Kiedy ubieramy choinkę? Historia tradycji

Zielone przez cały rok drzewo to symbol przetrwania i odradzania się. Pierwsze choinki ubierano we francuskiej Alzacji, ozdabiając je ręcznie robionymi ozdobami z papieru i jabłkami. Później ten zwyczaj przywędrował z Francji do Niemiec. 

Kiedy Polska straciła niepodległość pod koniec XVIII w., wtedy wraz z napływem niemieckich osadników przyswoiliśmy ich niektóre tradycje, m.in. zwyczaj przystrajania choinki podczas Bożego Narodzenia.

Słowianie ubierali Diducha

Co ciekawe, zwyczaj ten stał się tak popularny, że wyparł inną charakterystyczną nie tylko dla Polski, ale i Słowacji tradycję zawieszania pod sufitem podłaźniczki (gałązki z drzewka iglastego) czy całkowicie słowiańskiego obyczaju ubierania Diducha, czyli snopu zboża.

Diduch był robiony z owsa, pszenicy oraz żyta. W chłopskich chatach pojawiał się w Szczodre Gody, czyli święto przesilenia zimowego. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:  W jakim stylu ubrać choinkę? 35 pomysłów i gotowych inspiracji!

DIY. Świąteczny wieniec – dekoracja na Boże Narodzenie w duchu zero waste. Zrób to sam krok po kroku

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było: