Jak ozdobić okno? Jak zmienić wystrój okna? Aranżacja okna na 7 sposobów

2023-12-22 13:13

Jak ozdobić okno? Firanki to jedno, kwiaty drugie, jednak możliwości jest o wiele, wiele więcej. Zmień wystrój okna i zainspiruj się naszą galerią!

Spis treści

  1. Jak ozdobić okno? Aranżacja okna krok po kroku
  2. Jak ładnie udekorować okno?

Jak ozdobić okno? Aranżacja okna krok po kroku

Co to znaczy piękna oprawa okna? Na pewno niedroga i nie bardzo droga, lecz zharmonizowana z wystrojem i pomysłowa! Nawet jeżeli należysz do grona zwolenników tradycyjnych firan i zasłon, pomyśl, jak je dobrać i zgrać ze sobą, by zachwycały.

Może zamiast dużych wzorów na firanach wybrać delikatne groszki albo paseczki? Albo poprzestać na gładkim woalu? A zasłony dobrać lżejsze niż zwykle i np. składające się z brytów materiału ton w ton (np. jasno- i ciemnobłękitnego) po każdej stronie okna…

Amatorzy nowatorskich rozwiązań mogą zaś zaszaleć i wymyślić swoją autorską dekorację, która nie musi mieć wiele wspólnego z zawieszaniem tkanin. Tu jedynym ograniczeniem są względy praktyczne (czasem trzeba móc przysłonić okno) i wyobraźnia.

Jak ładnie udekorować okno?

1. Aby optycznie podwyższyć pokój, zawieś po obu stronach okna bryty tkaniny w pionowy wzór albo typu ombre, cieniowaną od najciemniejszej przy podłodze po najjaśniejszą przy suficie. Karnisz pomaluj zaś na kolor ścian czy sufitu, by zniknął (jeżeli będzie innej barwy, wizualnie obniży sufit i poszerzy okno).

2. Okienna wystawa szkła wprawi wszystkich w zachwyt, jeśli szyby będą idealnie przejrzyste, a eksponaty – bez grama kurzu oraz odcisków palców. Ułatwisz sobie zadanie, myjąc w zmywarce, co się tylko da, i stosując dobry płyn do okien z formułą antystatyczną, która opóźnia osiadanie kurzu.

3. Tworząc na parapecie czy w oknie kompozycję z naczyń (także szklanych) czy przedmiotów dekoracyjnych, zadbaj o jej jednorodność. Spoiwem mogą być kolor i jego odcienie albo materiał (np. szkło, drewno, metal) czy charakter rzeczy (np. rośliny, figurki baletnic, lichtarze, lampiony, domki dla ptaków itp.).

4. Aby przy dwóch oknach stworzyć spójną kompozycję, na ścianie pomiędzy nimi zawieś kinkiet albo obrazy, czy też podłużne lustro, które doda wnętrzu głębi (ale odwróci też nieco uwagę od samych okien, co nie zawsze jest korzystne).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: DIY. Jak uszyć firankę? Zrób to sam według instrukcji krok po kroku

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...