Hiacynty, tulipany, narcyzy, szafirki i krokusy kupione w doniczkach – radzimy, jak dekorować nimi dom i jak o nie dbać, by długo kwitły!

2025-02-07 8:30

Wiosną wspaniale udekorują dom kupione w doniczkach rośliny cebulowe – hiacynty, narcyzy, krokusy, szafirki, narcyzy czy tulipany. Można je eksponować pojedynczo albo tworzyć pomysłowe kompozycje. Rośliny są proste w „obsłudze”, a aranżacje łatwe do zrobienia i trwałe. Czego chcieć więcej? Rzuć okiem na nasze podpowiedzi oraz piękne zdjęcia i do dzieła!

Spis treści

  1. Kompozycje z wiosennych roślin cebulowych – dekoracja na wiele dni
  2. Pomysłowe dekoracje z roślin cebulowych dla domu – sprawdzone triki
  3. Jak dbać o hiacynty, narcyzy, szafirki, krokusy i tulipany kupione w doniczkach, by długo kwitły?

Kompozycje z wiosennych roślin cebulowych – dekoracja na wiele dni

Nic tak nie dekoruje domu, jak kwiaty! Wnoszą do domu radość, świeżość, dobrą energię – podkreślają łączność z naturą. Wiosną postaw na rośliny cebulowe kupowane w doniczkach, a przy właściwej pielęgnacji (nieskomplikowanej!) będziesz się cieszyć ich urodą przez wiele dni. Do wyboru masz hiacynty, tulipany, narcyzy, szafirki i krokusy. Fantastycznie prezentują się pojedynczo, ale warto je zestawiać w kompozycjach z wielu egzemplarzy. Podpowiedzi poniżej pomogą odnieść sukces nawet osobom nie mającym ręki do kwiatów i specjalnych talentów manualnych.

Pomysłowe dekoracje z roślin cebulowych dla domu – sprawdzone triki

  • Nie trzeba tworzyć okazałych kompozycji, by w domu zrobiło się ładnie. Pojedyncze kwiaty także świetnie wyglądają. Ustaw je jednak tak, by były widoczne, czyli nie odstawiaj ich dużą liczbą bibelotów, naczyń itp. 
  • Jeśli masz chęć, czas, możliwości i miejsce, zrób dekorację złożoną z kilku egzemplarzy – na pewno będzie przyciągała uwagę. Mogą być jedno- albo wielogatunkowe, w jednej gamie kolorystycznej albo połączeniem kilku kolorów czy odcieni jednej barwy. Na przykład: połącz szafirki w różnych odcieniach – od niebieskich, przez różowawe po białe (tych jest też kilka rodzajów: od bieli niemal zielonawej po kremową) albo połącz hiacynty i szafirki w niebieskawych odcieniach, albo tulipany i hiacynty w odcieniach różu... Kompozycje wielokolorowe też mają swój urok i mogą być piękne, ale potrzebują bardziej stonowanego otoczenia. Białe kwiaty mogą uzupełnić każde zestawienie kolorystyczne.
  • Tworząc kompozycje w kilku naczyniach, zadbaj, by miały różną wysokość – to ją urozmaici. Naczynia dobieraj do stylu wnętrza oraz tak, by ze sobą stanowiły spójną całość. Łącząc kwiaty i naczynia, zrezygnuj ze schematów. Pozwól wyobraźni na inicjatywę, wykorzystuj osłonki na doniczki, koszyki, naczynia kuchenne itp. 
  • Eksponuj pozycje stawiaj w świetne i widnych miejscach (ale nie na słońcu!) – będą bardziej zwracały uwagę oraz lepiej wyglądały i dłużej zachowają urodę.
  • Znakomitym pomysłem jest stawianie kwietnych dekoracji na lustrzanych taflach. Warto zamówić u szklarza kilka sztuk różnej wielkości i kształtów (okrągłe, owalne, wielokąty foremne), poprosić o oszlifowanie brzegów. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się lustrzane podkładki z rantami fazowanymi.
  • Chcesz zrobić mini ogródek na parapecie? Cel jest jak najbardziej osiągalny, jeśli zrobisz mocną metalową albo drewnianą ramę zabezpieczającą doniczki przed zsunięciem się. Wystarczy jedna roślina, by okno ożyło i nabrało wiosennego charakteru.
  • Dekoracje na balkonie czy tarasie ustaw tak, by było je widać przez okno albo przeszklone drzwi z mieszkania.
  • Do gotowych kompozycji dołóż piórka, minigniazdka z rafii, figurki ptaszków, zajączków czy kurek oraz pisanki i dekoracje wielkanocne gotowe!

Jak dbać o hiacynty, narcyzy, szafirki, krokusy i tulipany kupione w doniczkach, by długo kwitły?

  • Kupując wiosenne rośliny cebulowe do ozdoby domu, zwróć uwagę, czy cebule są twarde i jędrne, nie mają zapadniętych łusek ani plam pleśni. Wyrastające z cebul liście powinny być sztywne i intensywnie zielone. Najlepiej jest wybrać rośliny z kwiatami w pąkach. Zwróć też uwagę, czy pąki są żywozielone i jędrne. Jeśli są mizerne, podsuszone albo w brązowe plamki – omiń ten egzemplarz. Liście i pąki nie powinny mieć plamek, pajęczynek, lepkiej wydzieliny itp., bo te mogą świadczyć o obecności szkodników albo choroby.
  • Jeśli z cebul wyrastają już kwiaty, powinny być jędrne, sztywne. Zbyt wysokie i wiotkie nie wróżą najlepiej.
  • Rośliny w sklepie owiń w papier, najlepiej kilka warstw, włóż do torby. W domu nie wolno od razu stawiać rozpakowanej rośliny na parapecie w pokoju, gdzie jest 25°C! Rozpakuj ją powoli, pozostaw na dwie, trzy godziny w chłodniejszym miejscu, a potem przenieś w miejsce widne, ale niezbyt ciepłe (nie stawiaj jej przy kaloryferze czy kominku). Te działania pozwolą roślinie łagodnie przystosować się do domowych warunków.
  • Rośliny cebulowe lubią miejsca jasne i chłodne – najlepsza dla nich temperatura to 15—18°C. Gdzie je więc postawić? Na werandzie, gdzie panuje letnia temperatura albo pokoju na parapecie, pod którym nie ma kaloryfera. Można też przykręcić termostat albo... rozszczelnić nieco okno. Mogą też stać w widnym pokoju na stoliku czy komodzie w pobliżu okna. Wtedy ich liście i pędy z kwiatostanami są sztywne, jędrne i zwarte.
  • Lubią one lekko wilgotne podłoże, ale nie znoszą przelania. Dlatego podlewaj je regularnie, ale z uwagą tak, by nie zalać cebul, bo zgniją. Nie wolno moczyć liści i kwiatów, więc oczywiście zrezygnuj ze zraszania.
  • Nie musisz ich nawozić, bo rośliny przeznaczone do sprzedaży zostały odpowiednio przygotowane, a cebula to przecież „spiżarnia” dla liści i kwiatów.
  • Mogą pozostać w doniczkach, w których zostały kupione albo można je posadzić w ziemi przepuszczalnej w doniczce z drenażem albo umieścić w naczyniu z wodą (tylko korzonki mogą jej dotykać, a cebula musi być ponad jej poziomem).