Zdjęcia na ścianie - jak udekorować ścianę zdjęciami? Porady i pomysły

2018-02-14 17:23 Matylda Gruman

Dekoracje ścian to nie tylko tynki, farby i tapety. Świetnie w tej roli sprawdzą się zdjęcia na ścianie. Zobacz, jak powiesić zdjęcia, by aranżacja wnętrz była niepowtarzalna, a także jakie fotografie wybierać.

Galerię zdjęć, która stworzy świetne dekoracje ścian, można zrobić wszędzie. Zdjęcia na ścianie można powiesić w salonie - na pustej ścianie albo nad kanapą, w sypialni - nad łóżkiem czy komodą, a nawet w przedpokoju. Podpowiadamy, jak powiesić zdjęcia, by stworzyć dekoracje ścian i estetyczne aranżacje wnętrz. Wyciągnij z szuflad ulubione zdjęcia i reprodukcje. Doradzimy, w co je oprawić oraz gdzie i jak powiesić.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie?

Aby dekoracje ścian zodobione zdjęciami były ładne, trzeba tylko trzymać się paru zasad. Nie wieszaj zdjęć w głębokiej wnęce (bo „znikną” w takim wnętrzu). Nie wieszaj zdjęć w słonecznym miejscu (ponieważ wyblakną). Zdjęcia na ścianie umieszczaj na wysokości, na której będziesz je oglądać – punkt centralny galerii powinien znajdować się 150-160 cm od podłogi. Zdjęcia, które mają tworzyć dekoracje ścian, musi coś łączyć: kolor, tematyka, ramki. Zanim zaczniesz wbijać gwoździe, z rozwagą wybierz fotografie i stwórz spójną kompozycję. Można ułożyć ją na podłodze, a dopiero potem przenieść na ścianę, albo odrysować ramki na papierze, wyciąć i przykleić do ściany taśmą - na próbę. Galeria zdjęć na ścianie powinna zamknąć się w kształcie prostokąta lub kwadratu. Inna metoda to wyrównanie dolnych lub górnych krawędzi ramek. Gdy zabraknie linii bazowych, trzeba zachować równe odległości między zdjęciami na ścianie – unikniemy wtedy chaosu.

..  Domowa galeria krok po kroku – porady, inspiracje, zdjęcia >>>

Jakie zdjęcia na ścianę?

Jakie wybrać zdjęcia do dekoracji wnętrz? Jest jedna prosta zasada: czarno-białe zdjęcia są eleganckie. Kolorowe zdjęcia wnoszą do wnętrza luz. Ponadto zdjęcia zawieszone w linii poziomej optycznie poszerzają wnętrze. A gdy wiszą w pionie, wnętrze wydaje się wyższe. Bardzo duże fotografie również „powiększają” optycznie wnętrza. Dobrze wyglądają na podłodze, oparte o ścianę. Zamiast tradycyjnych zdjęć jako dekoarcje ścian modne są fotografie na płótnie (w ten sam sposób można przenieść zdjęcia na płytę MDF; takie usługi oferują punkty foto lub zajmujące się drukami reklamowymi).

..  Plakaty filmowe – pomysł na dekoracje ścian >>>

Fotografia ładnie oprawiona świetnie się sprawdza jako dekoracja ścian. Na dwóch zdjęciach pokazujemy wam, jak zaarażować ścianę ze zdjęciami. Wybraliśmy czarno-białe zdjęcia. Zobaczcie, jak oprawić zdjęcia i powiesić je na ścianie, by były efektowną dekoracją.

Zdjęcie na ścianie - przykłady

Do dekoracji ścian widocznej na pierwszym zdjęciu wybraliśmy powiększenie wieży Eiffla nadrukowane na tkaninę (dekoracja ściany za fotelem) oraz nocne zdjęcie Mostu Pont Neuf (wiszące nad czarną konsolą) i dwie pocztówki (Paryża stojące na konsoli).

Jak oprawić zdjęcia: zdjęcie Wieży Eiffla o wym. 140x200 cm można nakleić na ścianę lub nabić jak obraz na blejtram. Poziome zdjęcie mostu wymaga białego passe-partout i czarnej ramki. Pocztówki oprawiamy jak zdjęcia rodzinne stojące w srebrnych ramkach.

Jak powiesić zdjęcia: płachta z dużym motywem wymaga dużej ściany. Ale nie głównej, tylko bocznej. Dobrze, jeśli ściana ma kolor brązowy, może być też szara lub czarna. Typowe prostokątne zdjęcie wieszamy nad konsolą, komodą, małym stolikiem. Będzie ładną dekoracją ściany. Małe ramki najlepiej jest ustawić grupkami po kilka, np. na komodzie.

..  Fototapety miasto – nowoczesna bądź klasyczna dekoracja wnętrza >>>

jak-powiesić-zdjęcia
Autor: Mariusz Bykowski Pierwsza dekoracja ścian: zdjęcia

Druga dekoracja ścian to galeria zdjęć w przedpokoju. Pięć zdjęć i odbicie jednego w lustrze. Rodzaj zdjęć: plakat ze słynnym zdjęciem Man Raya Noir et Blanche, zdjęcie mostu paryskiego, zdjęcia scenek paryskich z lat 50.

Jak oprawić zdjęcia: zdjęcia mają niemal czarne tła, więc oprawiamy je klasycznie w białe passe-partout i czarną cienką ramkę.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie: trzy zdjęcia łaczymy w ciąg, oprawiając je tak samo. Zagospodarowujemy zdjęciami mały fragment ściany. Zdjęcia wieszamy blisko siebie w rytmie: dwa duże przy sobie, pod nimi pionowy ciąg mniejszych. Tak powieszone zdjęcia to otwarta dekoracja ściany, czyli możemy ją powiększać w dowolnym kierunku i dowieszać zdjęcia z każdej strony.

jak-powiesić-zdjęcia
Autor: Mariusz Bykowski Druga dekoracja ścian: zdjęcia

Ściana ze zdjęciami, a może inne dekoracje? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Szukasz pomysłu na to, jak udekorować ścianę w salonie, sypialni albo w przedpokoju? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć!