Anatomia wazonu: lekcja kwiatowych kompozycji

2019-10-14 14:18

Im ich więcej – tym piękniej. Wiosną zwiastują ciepłe i jasne dni, jesienią – pomogą na dłużej zatrzymać wspomnienie o lecie. O czym mowa? Oczywiście o kwiatach. Sprawdź, jak je ciekawie eksponować w wazonach.

Jak stworzyć idealne kompozycje, bukiety i wiązanki? Pierwsza zasada: żadnych zasad. Układaj, jak czujesz, niech rozkwitnie wyobraźnia, pozwól im swobodnie zapuścić korzenie w wystroju. Poszczególne reguły możesz wziąć do siebie albo zupełnie się nimi nie przejmować. W końcu natura nie jest zwolenniczką symetrii, lecz pełni niczym nieskrępowanego życia.

Jeśli lubisz reguły: zasada złotego odcinka

Jedna z popularniejszych zasad dotyczących bukietów w wazonach brzmi następująco: w kompozycji kwiatowej wysokość wazonu powinna odpowiadać trzem z ośmiu części wysokości kwiatów (a więc nieco mniej niż połowę).

Zastosowanie tej zasady daje poczucie pewności, że w kompozycji kwiatowej pojawia się sprawdzone rozwiązanie. Możesz jednak równie dobrze podziały, miary złotych odcinków i ósmych części zostawić matematykom i architektom. Na przekór harmonijnej proporcji niech kwiat będzie trochę za długi, a wazon trochę zbyt pękaty. Wypełnij go po szyję albo pozwól pojedynczej łodydze lekko opaść na bok.

Zobacz najciekawsze wazony:

Kształt wazonu dopasowany do kształtu kwiatów

Kolejna zasada, z której możesz skorzystać: kształt wazonu decyduje o harmonii kompozycji – gdy łodyga jest długa, wazon ma być wysoki i smukły, a gdy roślin jest wiele, pękaty wazon ma wspierać je szeroką szyjką.

Taka kompozycja zadowoli z pewnością minimalistów oraz miłośników symetrii. A co mogą zrobić inni? Warto pamiętać, że na nic się zdadzą reguły, gdy w duecie kwiatów z naczyniem zabraknie fantazji. Z dystansem spójrz na kwiat, podkreśl to, co w nim zaskakujące. Sięgnij po nieoczywiste połączenie: liść na długiej łodydze niech góruje nad niskim brzuszkiem wazonu, pojedyncze kwiaty niech opadną na boki szerokiej szyi pękatego naczynia, a to węższe niech wypełnią ciasno gałązki i łodygi.

Więcej pięknych i praktycznych wazonów:

Idealnie zaokrąglony bukiet

Kolejna podpowiedź, by stworzyć symetryczną kompozycję: wybierz kwiaty, które ustanowią środek bukietu. Dokładaj pojedynczo kolejne rośliny coraz niżej – tak by utworzyły idealnie zaokrągloną formę. Wykorzystaj gąbkę, siatkę lub przezroczystą taśmę.

Alternatywa? Postaw na naturalność! Polne kwiaty i asymetryczne bukiety – wybierz to, co cię urzeknie, i nie martw się o nic. Świeże i soczyście zielone albo zasuszone, gotowe zostać z tobą na dłużej. Śmiało odkrywaj walory improwizacji w rytmie natury.

Więcej wazonów do dekoracji kwiatowych znajdziesz tutaj: