Jeszcze zdążysz przed szkołą. Zobacz, jak modnie i praktycznie urządzić pokój dla ucznia

2022-07-22 11:45

W pokoju ucznia jest czas zarówno na naukę, jak i na zabawę. Strefa relaksu równoważy się z miejscem do przechowywania. A ergonomia, wygoda i trwałość stoją na równi z trendami. Najważniejsze jednak, by wnętrze podobało się jego lokatorowi. Jak je urządzić? Może właśnie tak…

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki IKEA NA TLE Białe meble to zawsze dobre rozwiązanie do pokoju nastolatków. Nowy kolor ścian będzie prostym sposobem na metamorfozę wnętrza. Rama łóżka Skält, 90x200 cm, 249 zł, puf-materac składany Skält, 9x193x62 cm, po złożeniu: 36x48 cm, 275 zł, biurko Pähl, 128x58 cm, 249 zł, ikea.pl

Spis treści

  1. W KTÓRYM MIEJSCU?
  2. ENERGIA KOLORÓW
  3. POD DOBRYM KĄTEM
  4. NA PRZYSZŁOŚĆ
  5. TAK JAK LUBISZ
  6. PRZYTULNIEJ
  7. GOTOWI, DO BIEGU…
  8. STREFA RELAKSU
  9. W SKUPIENIU
Przy biurku

Wysokość blatu i siedziska krzesła dopasuj do wzrostu dziecka. Gdy mierzy ono 98-112 cm, sugerowana wys. blatu to 46 cm, a siedziska 26 cm. I odpowiednio: dla wzrostu 121-127 cm – 52/30 cm, dla 127-142 cm – 58/34 cm, dla 142-157 cm – 64/38 cm i dla 157-172 cm – 70/42 cm. Inna zasada: 4 kątów prostych. Malec, siedząc przy blacie i opierając na nim przedramiona, a stopy na podłodze – powinien mieć łokcie, biodra, kolana i stopy ustawione pod kątem prostym.

W KTÓRYM MIEJSCU?

Kącik do nauki urządzamy blisko okna (ale nie bezpośrednio przed nim, bo światło słoneczne będzie razić oczy dziecka). Z prawej strony – jeśli uczeń jest praworęczny. Lub z lewej – gdy leworęczny. Dobrze też, by biurko było ustawione bokiem albo przodem do drzwi. By siedząca przy nim osoba widziała, kto wchodzi do pokoju.

Pokój ucznia
Autor: Maria Miklaszewska

ENERGIA KOLORÓW

W kąciku do nauki warto postawić na barwy stonowane i nie rozpraszające uwagi. Żółcienie np. wspomagają koncentrację, kreatywność, elokwencję. A zielenie pomagają odprężyć wzrok.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Beckers Na zdj. ściana pomalowana farbami w odcieniach Sunny Day i Silver Pearl, beckers.pl
Moje miejsce

Im starsze dzieci, tym chętniej przebywają w swoim pokoju. Tam się uczą, bawią, słuchają muzyki i przyjmują przyjaciół. Dlatego tak ważne jest stworzenie przestrzeni, która połączy wszystkie te aspekty. Wydzielenie stref w pokoju ucznia to podstawa. Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom na pewno się to uda – nawet, gdy przestrzeni jest niewiele.

POD DOBRYM KĄTEM

Przy biurku z regulacją nachylenia blatu dziecko nie będzie się garbić i nadwerężać mięśni szyi. Do czytania zaleca się ustawienie 30˚, pisania 15˚, a rysowania 5˚.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Flexa Na zdj. biurko Woody marki Flexa, sosna, 55/83x120x70 cm, 2991,15 zł, mebleflexa.pl

NA PRZYSZŁOŚĆ

Dzieci szybko rosną. Już nawet 10-latkowi warto urządzić pokój jak dla nastolatka: z łóżkiem o dł. 200 cm, dużą szafą, schowkami.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl Na zdj. kolekcja mebli Globo – w kolorystyce sprzyjającej wyciszeniu, łatwa do utrzymania w czystości. Łóżko, 120x200 cm, 1149 zł, Salony Agata, agatameble.pl

TAK JAK LUBISZ

Meble, które pobudzają kreatywność dziecka to jest to! Dzięki ich modułowości zaprojektujemy pokój zgodnie z potrzebami młodego człowieka. Łatwo będzie wprowadzić zmiany.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. meble z kolekcji Young User marki VOX, vox.pl

PRZYTULNIEJ

Strefa spania wydzielona optycznie drewnianym ekranem za zagłówkiem wygodnego łóżka, ciepłe światło lampy nocnej, miękka pościel we wzory – wszystko zachęca do odpoczynku lub zatopienia się w lekturze.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Lenart Na zdj. meble z kolekcji Qubic marki Lenart, łóżko, 120x200 cm, 119 zł, szafa, 1219 zł, biurko, 609 zł, i-meble.eu

GOTOWI, DO BIEGU…

Podłoga? Do pokoju najmłodszych wybierz trwałą i łatwą do utrzymania w czystości (kreatywność pociech przekracza często wyobrażenia rodziców). Odpowiednie będą panele, deski drewniane, wykładziny elastyczne.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. panel laminowany Dąb Moonlight naturalny, 79,95 zł/m², quick-step.com.pl
Nauka i zabawa

Stworzenie warunków do nauki i relaksu dla dziecka leży w gestii rodziców, ale i samego zainteresowanego. Wspólnie z nim określmy jego potrzeby, by stworzyć miejsce, gdzie chętnie zasiądzie do biurka i będzie się uczyć, a po całym dniu odpocznie w równie przyjaznej przestrzeni. Przemyślmy miejsca do przechowywania. Ułatwi to dziecku zachowanie porządku.

STREFA RELAKSU

Wystarczy rozłożyć na łóżku kilka miękkich kolorowych poduch, by zmienić go w wygodną sofę. A może nad nią zmieści się jeszcze mała antresola? Posłuży za kącik do gry w planszówki albo dodatkowe spanie dla przyjaciół?

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Black Red White Na zdj. meble z kolekcji Nandu z nadrukiem cyfrowym marki Black Red White, brw.pl

W SKUPIENIU

Biurko do pracy powinno mieć spory blat, który pozwoli na rozłożenie książek, zeszytów, postawienie laptopa lub komputera oraz zwykle dużej liczby szkolnych akcesoriów. W jego sąsiedztwie szafki, komódki z szufladami, półki są po prostu nieodzowne.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel Na zdj. aranżacja marki Car Möbel, car-moebel.de
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE