Nie tylko dla pierwszoklasisty. Zobacz, jak modnie i praktycznie urządzić pokój dla ucznia

2023-06-28 14:41

W pokoju ucznia jest czas zarówno na naukę, jak i na zabawę. Strefa relaksu równoważy się z miejscem do przechowywania. A ergonomia, wygoda i trwałość stoją na równi z trendami. Najważniejsze jednak, by wnętrze podobało się jego lokatorowi. Podpowiadamy, jak zaaranżować przytulny pokój dla ucznia w każdym wieku.

Spis treści

  1. Wybór miejsca
  2. Przy biurku
  3. Meble, które pobudzą kreatywność
  4. Wydziel strefy do nauki i relaksu
  5. Przytulnie
  6. Więcej aranżacji pokoju dla ucznia - GALERIE ZDJĘĆ

Im starsze dzieci, tym chętniej przebywają w swoim pokoju. Tam się uczą, bawią, słuchają muzyki i przyjmują przyjaciół. Dlatego tak ważne jest stworzenie przestrzeni, która połączy wszystkie te aspekty. Wydzielenie stref w pokoju ucznia to podstawa. Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom na pewno się to uda – nawet, gdy przestrzeni jest niewiele.

Wybór miejsca

Kącik do nauki urządzamy blisko okna (ale nie bezpośrednio przed nim, bo światło słoneczne będzie razić oczy dziecka). Z prawej strony – jeśli uczeń jest praworęczny. Lub z lewej – gdy leworęczny. Dobrze też, by biurko było ustawione bokiem albo przodem do drzwi. By siedząca przy nim osoba widziała, kto wchodzi do pokoju.

Zobacz też: Do nauki, zabawy i odpoczynku. 15 pomysłów na urządzenie idealnego pokoju ucznia

Przy biurku

Wysokość blatu i siedziska krzesła dopasuj do wzrostu dziecka. Gdy mierzy ono 98-112 cm, sugerowana wys. blatu to 46 cm, a siedziska 26 cm. I odpowiednio: dla wzrostu 121-127 cm – 52/30 cm, dla 127-142 cm – 58/34 cm, dla 142-157 cm – 64/38 cm i dla 157-172 cm – 70/42 cm. Inna zasada: 4 kątów prostych. Malec, siedząc przy blacie i opierając na nim przedramiona, a stopy na podłodze – powinien mieć łokcie, biodra, kolana i stopy ustawione pod kątem prostym.

Pokój ucznia
Autor: Maria Miklaszewska

Meble, które pobudzą kreatywność

Dzięki ich modułowości zaprojektujemy pokój zgodnie z potrzebami młodego człowieka. Łatwo będzie wprowadzić zmiany.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. meble z kolekcji Young User marki VOX, vox.pl

Wydziel strefy do nauki i relaksu

Stworzenie warunków do nauki i relaksu dla dziecka leży w gestii rodziców, ale i samego zainteresowanego. Wspólnie z nim określmy jego potrzeby, by stworzyć miejsce, gdzie chętnie zasiądzie do biurka i będzie się uczyć, a po całym dniu odpocznie w równie przyjaznej przestrzeni. Przemyślmy miejsca do przechowywania. Ułatwi to dziecku zachowanie porządku.

Wystarczy rozłożyć na łóżku kilka miękkich kolorowych poduch, by zmienić go w wygodną sofę. A może nad nią zmieści się jeszcze mała antresola? Posłuży za kącik do gry w planszówki albo dodatkowe spanie dla przyjaciół?

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Black Red White Na zdj. meble z kolekcji Nandu z nadrukiem cyfrowym marki Black Red White, brw.pl

Przytulnie

Biurko do pracy powinno mieć spory blat, który pozwoli na rozłożenie książek, zeszytów, postawienie laptopa lub komputera oraz zwykle dużej liczby szkolnych akcesoriów. W jego sąsiedztwie szafki, komódki z szufladami, półki są po prostu nieodzowne.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel Na zdj. aranżacja marki Car Möbel, car-moebel.de

Więcej aranżacji pokoju dla ucznia - GALERIE ZDJĘĆ