Do nauki, zabawy i odpoczynku. 15 pomysłów na urządzenie idealnego pokoju ucznia

2022-08-22 13:53

To najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie domu. Przenikają się w nim aktywność i sen, nauka i rozrywka, spokojny relaks i szalona zabawa. Potrzeba tu więc użytecznych rozwiązań. Trwałych, jednak gotowych zmieniać się wraz z dzieckiem. Mamy garść propozycji.

Pokoj ucznia
Autor: serwis prasowy marki Dulux JEST NA CO PATRZEĆ Świat rzeczy w pokoju ucznia nie zawsze poddaje się rygorom ascetycznego ładu. Przemyślana dekoracja ścian zmieni sytuację – swobodny układ przedmiotów stanie się dynamiczną kompozycją. Tu wystarczyło sięgnąć po farby Dulux (oraz papierową taśmę ułatwiającą malowanie pasów).

Spis treści

 1. W GÓRĘ I W DÓŁ
 2. MIĘDZYPOKOLENIOWO
 3. PIĄTKA Z PLASTYKI
 4. NA DZIEŃ I NA NOC
 5. PROSTA SPRAWA
 6. CZYSTA KARTKA
 7. SIŁA SPOKOJU
 8. (NIE)WIDOCZNE
 9. PERSPEKTYWY
 10. NEGATYW? POZYTYW!
 11. NA MIARĘ
 12. DLA UPORZĄDKOWANYCH
 13. JAK W TOKIO
STREFA NAUKI

Podstawowy mebel w pokoju ucznia to oczywiście biurko wraz z towarzyszącym mu krzesłem. Ich wymiary muszą odpowiadać wzrostowi dziecka, a że ten stale się zmienia – najlepiej postawić na modele o regulowanej wysokości. Warto jednak sprawdzić, czy modyfikacja ustawień przebiega w prosty sposób. A inne ważne kwestie? Blat biurka powinien być wodoodporny i zmywalny. Nietrudno przecież trącić kubek albo rozlać klej czy farby. Wokół natomiast nie może zabraknąć licznych, pojemnych półek czy szafek – nie tylko na zeszyty i książki. Kolejna sprawa to odpowiednie oświetlenie. Najcenniejszy jest dostęp do okna, nie sposób się jednak obyć i bez lampy z przegubowym ramieniem oraz regulatorem mocy.

W GÓRĘ I W DÓŁ

Przybywa modeli biurek gotowych towarzyszyć użytkownikom od dzieciństwa do wieku młodzieńczego. Model Påhl (IKEA) ma 3 wysokości do wyboru, a w poprzeczkach dodatkowo – praktyczne skrzynki na listwy zasilające. Gdy okaże się za mały, może posłuży młodszemu kuzynowi? Blat równie łatwo opuścić, co podnieść.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki IKEA

MIĘDZYPOKOLENIOWO

Pokoje dziecięce nie muszą odcinać się wystrojem od pozostałych części mieszkania. Światy „starych” i młodych można połączyć wybranymi wątkami aranżacyjnymi. W tej roli świetnie sprawdzają się m.in. lekkie formy mebli w stylu skandynawskim. Odpowiedni do wieku użytkownika kontekst zapewni im np. tapeta.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Ohpopsi Na zdj. tapeta Samba Safari marki Ohpopsi w wariancie Ink & Cerise. Rolka 10x0,5 m, ok. 220 zł, ohpopsi.com

PIĄTKA Z PLASTYKI

Rangę biurka warto podkreślić efektowną, ale młodą duchem oprawą. Dlaczego by nie namalować jej wprost na ścianie? Tu farby marki Beckers pozwoliły wykreować spektakularny efekt wizualny. Wielkoformatowa kompozycja łączy się z bryłą mebla i wiszącą na ścianie półeczką. Taka dekoracja nada ton całemu wnętrzu.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Beckers
WOKÓŁ ŁÓŻKA

Ten mebel w pokoju dziecięcym służy nie tylko do spania. Za dnia można się na nim wylegiwać, rozłożyć się z książką albo laptopem na kolanach, uciąć sobie pogawędkę przez telefon. Łóżko odegra też rolę siedziska, gdy w odwiedziny wpadną rówieśnicy. Wizyta może się przeciągnąć. Co wtedy? Zorganizowanie dodatkowego noclegu ułatwi materac wysuwany jak szuflada. Niezależnie od tego bezcenne okażą się schowki, które pomieszczą w bryle mebla nie tylko zapas pościeli, ale też ubrania sezonowe czy sprzęt sportowy. Dla relaksu, a zwłaszcza wypoczynku nocnego, istotny bywa nastrój. Strefa łóżka powinna więc mieć odprężający i wyciszający charakter. Dobrym wyborem będą tu zarówno kolory nocy, jak i delikatne, senne pastele. Szczególny rodzaj przytulności wykreuje autorska dekoracja związana z hobby albo z najmilszymi wspomnieniami.

NA DZIEŃ I NA NOC

Zróżnicowanie kolorów ścian pomoże wyznaczyć strefy funkcjonalne w pokoju ucznia. Granat kojarzy się z wieczornym niebem, soczysta zieleń dodaje energii do działania. Dodatkowe wsparcie oferuje tablica perforowana Skådis marki IKEA. Wyposażona w indywidualnie dobrane pojemniki, półeczki i haczyki, zorganizuje przechowywanie przydatnych akcesoriów oraz ulubionych drobiazgów. Będą zawsze i na oku, i pod ręką!

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki IKEA

PROSTA SPRAWA

Meble z jednej linii to gwarancja, że wnętrze – nawet pełne na co dzień życia i chaosu – będzie miało w sobie ład. A gdy wybór padnie na wyrazistą kolekcję taką jak Swing (Pinio) w stylu lat 60., aranżacja zyska na szlachetności. Warto zwrócić uwagę na wysokie drewniane nóżki. Ułatwiają odkurzanie, dodają sprzętom lekkości.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Pinio

CZYSTA KARTKA

Galeria ulubionych grafik, ewoluująca wraz ze zmieniającymi się sympatiami czy fascynacjami, podkreśli osobisty charakter pokoju ucznia. W aranżacji marki Furniture And Choice towarzyszy łóżku – wypełnia ścianę, którą trudno zagospodarować w funkcjonalny sposób.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy Furniture And Choice, furniturechoice.co.uk

SIŁA SPOKOJU

Minimalizm pomaga chronić się przed przebodźcowaniem, skoncentrować na nauce, wyciszyć przed snem. Dlatego jeden z zaprojektowanych przez siebie pokoi dziecięcych pracownia MIKOŁAJSKAstudio zanurzyła w bieli. Zróżnicowane faktury tekstyliów i umiejętnie dozowane desenie sprawiają, że wnętrzu nie grozi nuda.

Pokój ucznia
Autor: Jakub Dziedzic

(NIE)WIDOCZNE

Kreskówkowa plama światła namalowana na ścianie zwraca uwagę na łóżko Släkt firmy IKEA. Spojrzeniu może jednak łatwo umknąć wysuwany drugi materac, który czeka na wizytę przyjaciółki lub kolegi. Jeszcze niżej znalazły się pojemne szuflady – nie tylko na pościel.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki IKEA
SZAFY, PÓŁKI I…

Strefa przechowywania jest wbrew pozorom niezwykle istotnym aspektem projektu pokoju ucznia. Tylko odpowiednio zorganizowana pozwoli zapanować nad ubraniami, sprzętem sportowym, przedmiotami związanymi z hobby. Bywa to dużym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. Rozwiązaniem stać się może łóżko na antresoli, w którym poniżej materaca znajdzie się komoda, szafa czy choćby wysuwany schowek. Dobierając konkretne meble, warto starać się wypośrodkować między rozwiązaniami otwartymi a zamykanymi. Pierwsze dają łatwy, bezpośredni dostęp do przedmiotów wykorzystywanych na co dzień. Drugie – chronią zasoby przed kurzem, a wnętrze przed wrażeniem przytłoczenia przez przedmioty. Radzimy też wykorzystać potencjał pomocnych akcesoriów, od różnorodnych pojemników po wyposażenie wewnętrzne szaf.

PERSPEKTYWY

Słoneczny żółty kolor wydobywa bryłę łóżka-domku, pozostałe meble wtapiają się w wymalowany na ścianach krajobraz. Kilka puszek farb Beckers wystarczy, by pokój ucznia przez cały rok szkolny przypominał, że każdy kolejny dzień jest krokiem w stronę wakacji.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Beckers

DWA RAZY LEPIEJ

Lustrzany układ mebli w pokoju rodzeństwa (niekoniecznie bliźniąt) to prosty sposób, aby zapewnić wnętrzu harmonię. A gdy niemal wszystkie sprzęty otrzymają tę samą pastelową barwę, pomieszczenie będzie się wydawało przestronniejsze niż w rzeczywistości.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Kinderräume, kinderraeume.com

NEGATYW? POZYTYW!

Wyraziste tło nada charakter nawet najbardziej neutralnej aranżacji. Intensywny kolor ścian (tu, nietypowo, grafit kontrastujący z jasnymi sprzętami i podłogą) pozwoli też bez dużych nakładów diametralnie odmienić wygląd pokoju. Uniwersalne meble, takie jak regał z kolekcji Tempra 2 w jednym z trzech dekorów drewnianych do wyboru, nie opatrzą się przez długie lata.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

NA MIARĘ

Dobrym wyborem do pokoju ucznia są sprzęty, które rosną wraz dzieckiem. Takie jak szafa należąca do modułowego systemu Småstad firmy IKEA. Jej wyposażenie można przestawiać w miarę zmieniających się potrzeb oraz zasięgu rąk. Łatwo też uzupełnić ją o inne elementy z rozbudowanej serii szaf, szafek i komód. Jej minimalistyczna forma oprze się upływowi czasu, a łatwe do wymiany uchwyty pomogą wpisać ją w ewoluujący gust młodego człowieka.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki IKEA

DLA UPORZĄDKOWANYCH

Otwarte półki uczą (i wymagają) schludności. Jednocześnie dają znakomity wgląd w przechowywane na nich przedmioty. Odpowiednio zagospodarowane, będą zdobić wnętrze. A same w sobie mogą postawić w nim mocny akcent stylu – w tym przypadku loftowego.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy mebel-partner.pl Na zdjęciu regały Harper firmy Mebel Partner z dekorem dąb sonoma i lakierowanym na czarno stelażem.

JAK W TOKIO

U góry wygodny materac, a niżej? Co tylko chcesz. Łóżko multi z kolekcji Nest by VOX to rewolucyjny mebel, który pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń pokoju dziecięcego czy młodzieżowego. Biurko, szafa na ubrania wiszące, regał na książki, pojemnik na gry albo zabawki – wszystkie te elementy można schować, gdy w danej chwili nie będą potrzebne. I to bez trudu, skoro przesuwają się lekko na kółkach.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki VOX
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE