Stylowy pokój młodzieżowy – jak urządzić krok po kroku?

2020-06-25 12:38

Gdy dziecko rośnie, pokój dziecięcy coraz bardziej przypomina kawalerkę, czyli w pełni prywatną strefę. Warto więc wyjść naprzeciw tym zmianom i zadbać o odpowiednie wyposażenie wnętrza. Kluczowe są oczywiście meble, ale też kreatywne dodatki. Sprawdź, co powinno się znaleźć w pokoju nastolatka. Przyglądamy się również gorącym trendom wnętrzarskim w tym obszarze.

Pokój młodzieżowy i potrzeba odrębności

W końcu nadchodzi ten czas w życiu dziecka: coraz późniejsze powroty do domu, bogatsze życie towarzyskie, głośniejsze słuchanie muzyki, a może nawet próby własnego zespołu! Jeśli mieszkacie na niewielkiej przestrzeni, warto wprowadzić rozwiązania, które sprawią, że coraz bardziej niezależne życie dorosłego dziecka nie będzie kolidować z życiem reszty rodziny. Można rozważyć wyciszenie ścian, wymianę drzwi na solidniejsze. Przydadzą się także nieco inne meble, ponieważ pokój zaczyna pełnić funkcję minikawalerki. Zadbaj o znacznie więcej zamkniętych szaf na garderobę i osobiste rzeczy. Małe biurko też już nie wystarczy – potrzebny jest spory blat. Należy przewidzieć też miejsce na różne sprzęty: muzyczny, komputerowy, własny telewizor i inne rzeczy związane z hobby nastolatka. Niezbędny stanie się kącik do goszczenia przyjaciół. Jeśli brak przestrzeni na fotele, łóżko można zastąpić rozkładaną kanapą.

Nadaj wnętrzu dobry styl

„Dziecięce” meble i dekoracje po jakimś czasie wydają się zbyt infantylne dla nastolatka. Razem przejrzyjcie magazyny wnętrzarskie i zastanówcie się nad stylem, który odpowiada gustowi właściciela pokoju. Ogromną popularnością cieszy się styl skandynawski. Zapewnia przy tym stonowaną, uniwersalną bazę aranżacyjną, którą łatwo ożywić dodatkami zgodnie z zainteresowaniami nastolatka. Gustom młodzieży często odpowiada styl nowoczesny. Proste, geometryczne formy mebli, solidne materiały, kolorystyka minimalistyczna bądź bardziej drapieżna i wpadająca w pop-art – łatwo znaleźć wyposażenie pokoju pasujące do temperamentu dziecka. Nie należy też skreślać ponadczasowej klasyki. Romantyczne dusze z pewnością polubią stylowe akcenty, jak choćby dekoracyjne uchwyty mebli, a przede wszystkim dodatki: lampy, tekstylia, dekoracje ścienne i stołowe.

Modne aranżacje pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy powinien być urządzony „na czasie” – w końcu nastolatek pilnie obserwuje świat i to, jak ten się zmienia. A warto pamiętać, że uniwersalna baza aranżacyjna wcale nie musi być sprzeczna z dominującymi trendami. Świetny przykład stanowią meble z kolekcji Bigi. Proste formy oraz kolorystyka (drewno, biel) doskonale sprawdzają się w aranżacjach w różnych stylach. Ponadto stanowią ukłon w stronę ekologii, której świadomość ciągle rośnie. Z kolei modele z kolekcji Indiana pomagają rozwijać duszę odkrywcy. Ich znakiem rozpoznawczym są piękne metalowe okucia. W formie mebli widać też inspiracje klasyką oraz stylem podróżniczym. Do wyboru mamy kolor drewna rozbielonego (sosna canyon) albo ciemnego i eleganckiego (dąb sutter) jak z gabinetu w stylu kolonialnym.

Warto także zwrócić uwagę na kolekcję Luca Juzi. Meble urzekają nowoczesną prostotą oraz delikatną paletą barwną (biel i jasne drewno). Subtelne płyciny na frontach stanowią ukłon w stronę klasycznego designu. Takie wyposażenie pokoju dziecięcego i młodzieżowego dobrze znosi zmianę trendów, stanowi więc wybór na lata. Wystarczy tylko doprawić wystrój mocniejszymi kolorami na ścianie bądź w dodatkach.

Więcej pomysłów na pokój młodzieżowy znajdziesz na www.brw.pl