"Dla dziewczynki z dużym temperamentem". Stylowe królestwo Tosi, małej artystki

2022-08-31 11:39

– Dla dziewczynki z dużym temperamentem trzeba stworzyć przestrzeń, która zapewni jej pełne pole do twórczych działań – mówi Ania, mama Tosi. – Urządzając jej pokój, chciałam też, by aranżacja miała wyraźny charakter i sprawdzała się na każdym etapie rozwoju córki, aż do czasu, gdy mała pójdzie do zerówki – dodaje. Pewną przeszkodą w realizacji zamierzeń był kształt pomieszczenia – długi i wąski – ale udało się ją pokonać.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska

W naszym poprzednim mieszkaniu pokój Tosi wydawał mi się zbyt neutralny. W nowym, córka była już wtedy trochę starsza, postanowiłam zaaranżować jej azyl w dziewczęcym stylu. Bardzo się jej podobał – opowiada Ania.

Najpierw jednak należało zaplanować układ stref funkcjonalnych. Ale gdy pomieszczenie jest długie i wąskie, jego urządzenie wykracza poza kategorię „łatwe”. Zadanie osiąga jeszcze wyższy poziom trudności, jeśli dochodzi do tego przeszklona ściana. – Z jednej strony stanowi ona oczywiście atut, bo świetnie doświetla wnętrze i powiększa je optycznie, natomiast z drugiej – utrudnia ustawienie mebli.

W ich rozplanowaniu pomógł mi architekt Filip Domagała z DOMagała Design – wyjaśnia Ania. Zaproponował proste, lecz celne rozwiązanie – wysoką do sufitu szafę na wymiar. Usytuował ją przy ścianie obok drzwi wejściowych. Powstała za nią wnęka, idealna na umieszczenie tu przytulnego i zacisznego kącika do spania. W szafie mieści się wszystko, co Tosi potrzebne – od ubranek do zabawek i klocków. A fronty mają pastelowy, różowy kolor, jej ulubiony!

TOSIA

Jest żywiołową dziewczynką z ogromną wyobraźnią. Uwielbia wymyślać najróżniejsze historie, bawić się w teatr i organizować występy dla rodziny i znajomych. – To charakterny i wygadany „one man show” – mówi z uśmiechem mama. Do jej pasji należą też rysowanie, balet i książki. Te ostatnie, powoli, zaczyna czytać samodzielnie, coraz śmielej składając litery.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska

Z ANEKSEM KUCHENNYM

Wąska przestrzeń za drzwiami okazała się dobrym miejscem na wieszaki, tuż obok zmieścił się kombajn kuchenny (z IKEA, przemalowany), w którym przyrządza się najróżniejsze „dania”. Długie biurko pod oknem służy Tosi i jej bratu. Gdy Staś przychodzi na rysowanie, rodzice dostawiają drugie krzesło.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska Biurko i krzesło – KidsDepot; lniane zasłony – Hotelove

PLAN NA RZECZY

Ania tak przemyślała aranżację, by zabawki i książki mogły szybko wracać na wyznaczone miejsca. Jest wśród nich piękny domek dla lalek. To prezent dla Tosi od jej mamy chrzestnej. Specjalnie uczestniczyła w warsztatach, na których nauczyła się, jak go samodzielnie zrobić.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska

ZMIANY W CZASIE

Łóżeczko „rośnie” razem z Tosią. Jest rozsuwane, więc łatwo dopasować mebel do jej wzrostu. – Obok, na podłodze, położyłam materac. Korzysta z niego nie tylko córka w czasie zabawy. Chętnie i ja tu przysiadam, czytając jej przed snem książeczki – mówi Ania.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska Materac – Zana By Mama; bordowa biblioteczka – Wood Szczęścia, głowa misia na ścianie, dywanik-miś – KidsDepot; lampka-sarenka (ukochana!) – Egmont Toys

MOBILNIE

Aktualnie używane przez Tosię zabawki i przeglądane książeczki są trzymane w skrzynce i walizce na kółkach. Szybko więc i bez kłopotu się do nich sięga.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska Skrzynka – Wooden Story; walizka – Olli Ella

CO DZIŚ W PROGRAMIE?

Na musztardowym wiszącym regaliku (Wood Szczęścia) można książki wyeksponować. Dziecko chętniej do nich zagląda niż do tych ustawionych na półce w tradycyjny sposób – z widocznymi jedynie grzbietami.

Pokój dziecka
Autor: Maria Miklaszewska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE