Regał do pokoju dziecka: praktyczny i estetyczny. Co wybrać?

2020-03-31 15:21 Remigiusz Łangowski

Porządek w pokoju dziecięcym? To sformułowanie przez wielu bywa uznawane za oksymoron, ponieważ bałagan i rozgardiasz to nieodłączne elementy dziecięcej zabawy. Sukcesem do zachowania ładu może okazać się jednak prawidłowej wielkości, dobrze zaprojektowany regał do pokoju dziecka. Takie rozwiązanie pozwoli posegregować zabawki do praktycznych pojemników, pudełek lub koszyków. Półki ułatwiają przechowywanie, a ich wysokość ergonomicznie dostosowana do wzrostu najmłodszych domowników sprawi, że dziecko samo będzie mogło korzystać z zawartości regału.

Regał na książki dla dziecka

W najmłodszych czytelnikach warto zaszczepić pasję do oglądania obrazków baśni i czytania książek. Łatwa dostępność książek spowoduje, że dziecko może samo sięgnąć po ulubioną bajkę. W przeciwieństwie do literatury dla dorosłych wiele książek dla dzieci wydawanych jest w nietypowym formacie i kształcie – począwszy od zaokrąglonych rogów, skończywszy na książkach w kształcie zwierzątek i z pluszowymi okładkami. Ta różnorodność sprawia, że książki warto eksponować w pokoju dziecięcym na specjalnie przeznaczonym do tego regale. Wiele regałów na książki dla dzieci to takie, w których książki na półkach stawia się na wprost dziecka – okładką do przodu. Aby zabezpieczyć książki przed ześlizgnięciem, regały wyposażone są w relingi – drążki przytrzymujące bajki. Książki dla nieco starszych dzieci mogą być ustawiane tradycyjnie okładką prostopadle do krawędzi półek. Dziecięca biblioteczka, w której możemy eksponować piękne i wielobarwne książki, sprzyja również zabawom w bibliotekę lub księgarnię.

.. Regał na zabawki: sposób na porządek w pokoju dziecka >>>

Regał do pokoju dziecka z pojemnikami

Regały do pokoju dziecięcego z pojemnikami to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie porządku. Można w nich wygodnie segregować przedmioty i zabawki najmłodszych domowników. Regały do pokoju dziecka mają najczęściej formę mebla składającego się z kwadratowych kubików – w każdej przegródce znajduje się plastikowy pojemnik, tekturowe pudełko lub koszyczek wykonany z tkaniny. Pojemniki mają otwory, które ułatwiają wysuwanie ich z regału. Kolory pojemników ułatwiają identyfikację zawartości, uczą zapamiętać dziecku, które zabawki znajdują się w którym boksie. Plastikowe przeźroczyste pojemniki mogą przydać się do przechowywania drobnych elementów – takich jak klocki Lego. Jeśli chcemy schować w regale wiele różnorodnych przedmiotów (plastikowe zwierzęta, metalowe samochodziki), lepiej wykorzystać do tego pojemniki, które nie są transparentne. Cięższe zabawki powinny znajdować się na podłodze, tak aby dziecko nie uderzyło się, wyciągając pojemnik będący powyżej jego głowy. Im wyżej znajduje się półka, tym lżejsze przedmioty przechowujemy – na przykład maskotki.

Regał domek dla dziecka

Spośród wielu ciekawych form regałów do pokoju dziecka dużą popularnością cieszą się regały domki dla dzieci. Ich konstrukcja przypomina archetyp domu, czyli kształt z dwuspadowym daszkiem i dwoma bocznymi ścianami. Wnętrze jest podzielone za pomocą poziomych i pionowych półek na schowki, wnęki oraz przegródki. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w pokoju dla dziewczynki, jak i tym dla chłopca. Najmłodsi użytkownicy mogą zaadaptować regał na domek dla lalek czy na potrzeby zabawy w zamek. Starsze dzieci mogą zaś wykorzystać regał do przechowywania przedmiotów związanych z ich pasją. W przegródkach umieścimy kredki i przedmioty szkolne, a także możemy wyeksponować figurki i maskotki.

.. Jak zrobić łóżko domek dla dziecka? Poradnik DIY >>>

Regał do pokoju dziecka dla kolekcjonerów

Szczególnym rodzajem regałów dla dzieci są specjalnie zaprojektowane regały do przechowywania, segregowania i ekspozycji przedmiotów kolekcjonerskich. Przykładem mogą być figurki Lego, metalowe samochodziki, figurki z jajek niespodzianek czy kolekcja lalek. Drobne przedmioty kolekcjonerskie przechowuje się w regałach z dużą ilością przegródek i wąskimi półkami – listewkami. Warto zakupić regał kolekcjonerski w formie gabloty lub z przeźroczystymi drzwiczkami, tak aby zabezpieczyć kolekcję przed kurzem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021