Pokoje dziecięce: wygodny pokój dla rodzeństwa

2008-09-26 2:00

Pokoje dziecięce wymagają dobrego projektu, szczególnie jeśli w jeden pokój ma być dla rodzeństwa. Oto pokój dla dziecka, w którym znalazło się dziesięć funkcjonalnych rozwiązań wspólnej przestrzeni dwojga małych dzieci.

Pokoje dziecięce często zajmowane są przez rodzeństwo. Jeden pokój dla dziecka przeznaczony dla dwójki rodzeństwa jest najczęściej koniecznością, wynikającą z braku dodatkowego metrażu. Dzielenie tego samego pokoju bywa źródłem konfliktów pomiędzy dziećmi. Części codziennych sporów można jednak uniknąć, odpowiednio aranżując pokój dla rodzeństwa i z rozmysłem planując układ sprzętów i mebli. Nasi architekci wnętrz opracowali dziesięć uniwersalnych propozycji, uwzględniających indywidualne potrzey dwójki małych lokatorów. Każde dziecko ma w pokoju swoją prywatną strefę, elementy wspólne są tak rozmieszczone i pomyślane, by korzystanie z nich nie prowadziło do sprzeczek i kłótni.

Pokoje dziecięce: aranżacja pokoju dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa powinien być urządzony tak, by gdy jego użykownicy wejdą w wiek szkolny, można było wykorzystać większość sprzętów i za pomocą niewielkich zmian w ich ustawieniu dostosować wygląd pokoju do nowych potrzeb. Zestawione razem łóżka wystarczy rozsunąć i lokować w dwóch różnych miejscach pokoju, tworząc wokół nich odrębne strefy dla każdego z rodzeństwa. Małe blaty trzeba zastąpić biurkami, przy których wygodnie można będzie odrabiać lekcje. Starszym dzieciom przyda się w pokoju dziecięcym więcej półek i schowków na książki oraz rzeczy osobiste, których z każdym rokiem będzie przybywać.

Pokój dla rodzeństwa: łóżko na kółkach + stelaż, CONFORAMA; łóżko piętrowe Lo, zasłonki Rosalinda (parawan nad łóżkiem), zielony puf-poduszka do trenowania równowagi IKEA PS Virrig, stolik składany Norbo, regał Ivar, drabinka IKEA, dywan Luns, miś Nalle, łóżeczko misia Duktig, pościel misia Duktig, pojemnik Mard, pojemniki wiszące Mallen, zegar Fejig, IKEA; pościel, księżyc-bujak, roleta, JYSK; krzesełka, GALERIA WZORNICTWA; koc błękitny, WALTHER MEBLE; ściany pomalowano farbami ŚNIEŻKĄ

Pokój dla rodzeństwa: dobry projekt pokoju

1. Maluchy spędzają większość czasu na zabawie, potrzebują więc dużo przestrzeni w pokoju dziecięcym. Piętrowe łóżko pozwoliło zaoszczędzić sporo miejsca. Nad górnym łóżkiem upięliśmy malowniczy baldachim z jasnej tkaniny w szerokie pasy.

2. Dolne łóżko jest zapatrzone w kółka, dzięki którym można je swobodnie przesuwać, zmieniając jego ustawienie w zależności od potrzeb.

3. Dwa drewniane regały w pokoju dziecięcym ustawione jeden obok drugiego mogą jednocześnie stać się miejscem zabaw, przypominającym domek. Wystarczy, że rozepniemy nad nim daszek z pasiastej tkaniny.

4. Zamiast tradycyjnych półek w pokoju dla rodzeństwa możemy wykorzystać plastikowe pojemniki zawieszone na drewnianych kołkach. Pomieszczą wiele dzięcięcych skarbów, a jednocześnie będą barwnym elementem dekoracyjnym pokoju dziecięcego.

5. Nieduże blaty, przeznaczone do zajęć manualnych i zabawy, umieściliśmy pod oknem, jak najbliżej źródła dziennego światła. Zadbaliśmy o to, by były zamontowane na różnej wysokości, dostosownej do wzrostu dzieci.

6. Pokoje dziecięce są pełne skarbów. Dlatego wzdłuż ściany zamocowaliśmy drewnianą listwę z kołeczkami. Można na nich wieszać rozmaite przedmioty, dla których brakuje miejsca w szufladach i na półkach.

7. Płytką wnękę zabudowaliśmy niską szafką z szufladami to dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni w pokoju dla rodzeństwa. Na praktycznym meblu ułożyliśmy miękką futrzaną wykładzinę i kolorowe poduszki, by mógł pełnić także rolę wygodnego siedziska i kącika zabaw.

8. pokoje dziecięce muszą mieć miejsca do zabawy. Górną część wnęki wykorzysaliśmy na zamocowanie metalowej drabinki idealnej do zabaw ruchowych. W razie nieudanej wspinaczki maluch może bezpiecznie wylądować na futrzanym siedzisku.

9. Maluchy uwielbiają skrytki. Pamiętaliśmy o tym, wyposażając pokój dla dziecka w wiszącą na ścianie chmurkę, za którą można schować rozmaite drobiazgi. By się do niej dostać, trzeba się wspiąć po metalowej drabince.

10. Pokoje dziecięce często są kolorowe. Kolor jest elementem podkreślającym odrębną przestrzeń w pokoju dla rodzeństwa. Czerwień, zarezerwowana dla dziewczynki, pojawia się m. in. na pasiastym baldachimie nad jej łóżkiem. Granatowe dodatki wyznaczają terytorium chłopca.