Pokój ucznia dostosowany do potrzeb dziecka. Nie zpomnij o wyznaczeniu stref!

2023-04-20 14:22

Pokój dziecka pełni różne funkcje – jest sypialnią, miejscem do nauki i zabawy. Podpowiadamy, co zrobić, aby stworzyć w nim warunki idealne do każdego rodzaju aktywności. Zobacz, jak urządzić idealny pokój dla ucznia.

Sklejka
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel, Annie Sloan

Dzieci szybko rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich potrzeby, również te dotyczące wyposażenia czy wyglądu ich pokojów. Zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany, zapytaj dziecko, na czym najbardziej mu zależy, co w swoim pokoju lubi, a czego nie, o czym marzy, a co jest mu już zdecydowanie niepotrzebne. To bardzo ważne, aby dobrze czuło się w prywatnej przestrzeni.

W pokoju dziecka niezwykle istotny jest podział na strefy – do spania, nauki, zabawy, przechowywania. Dlatego zacznij od ich zaplanowania. Wielkość i umiejscowienie tych stref będą miały decydujący wpływ na wymiary mebli, rodzaj i kolory wykończenia ścian, rozmieszczenie oświetlenia itp.

Najwygodniej jest zrobić remont w pokoju dziecka pod jego nieobecność, jeśli jednak będzie ono w tym czasie w domu, zaangażuj je w prace. Niech uporządkuje swoje rzeczy, aby do nowego pokoju wprowadzić się tylko z tymi potrzebnymi. Twoje dziecko na pewno będzie szczęśliwe, kiedy zobaczy efekt waszych wspólnych działań. Będzie też miało większą motywację do dbania o nowy pokój.

Ściany

W pokojach dzieci, szczególnie młodszych, ściany są narażone na większe zabrudzenia, dlatego warto wybrać zmywalną farbę. Przy pomocy wody z odrobiną detergentu można z niej usunąć niemal każdy brud. Dużą popularnością cieszą się farby tablicowei magnetyczne. Przed ich użyciem należy wygładzić i oczyścić ściany, warto użyć farby podkładowej. Łatwe do utrzymania w czystości są również ściany pokryte okładzinami o gładkiej powierzchni. Kolorystyka powinna być jasna. Jeśli decydujesz się na użycie różnych barw, unikaj bardzo jaskrawych odcieni.

Nietypowo

Sklejka sprawdza się jako materiał do wykończenia ścian – odpowiednio zabezpieczoną można szorować, wbijać w nią gwoździe czy wiercić otwory, np. na chwyty wspinaczkowe.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy nuki.pl Na zdj. realizacja Nuki.

Zastrzyk energii

Żółty to dobry kolor do pokoju ucznia – dodaje zapału, pozytywnie nastraja. Najbardziej lubi towarzystwo stonowanych kolorów.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Beckers Na zdj. ściana pomalowana farbą Beckers Designer Colour, kolory Sunny Day i Silver Pearl.

Na swoim miejscu

Przestrzeń wokół biurka zorganizuj tak, aby łatwo było dbać o porządek.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Done by Deer Na zdj. metalowe półki Pixi marki Done by Deer, fabrykaform.pl

Motyw drewna

Efektowne deskowanie może szybko pojawić się w pokoju twojego dziecka dzięki ścianie dekoracyjnej Motivo marki VOX. Unikalny wzór o powierzchni 2,7 m² wykonany w technologii 3D daje duże możliwości aranżacji.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki VOX

Kolorowa tablica

Ściana pomalowana specjalną farbą, po której można malować kredą, to świetne rozwiązanie do pokoju pierwszoklasisty. Wbrew pozorom wcale nie musi być czarna!

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila Na zdj. farba tablicowa Tikkurila Liitu, kolor J383 Tinkerbell,, jest dostępna w 13 tys. kolorów z mieszalnika.
PODŁOGA

Powinna być pokryta materiałem, który jest nie tylko odporny na zniszczenia, ale też łatwy do utrzymania w czystości. Najpopularniejsze są panele, zarówno drewniane, jak i laminowane. Wybierz te o wysokiej klasie ścieralności (AC4 lub AC5), przeznaczone do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Postaw na kolekcję o uniwersalnym, ponadczasowym wzornictwie.

Nie tylko ozdoba

Dywanik przy biurku pomoże uchronić podłogę przed szybkim zniszczeniem i udekoruje wnętrze.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel

Jak prawdziwe

Wyglądają jak drewniane, ale są dużo bardziej odporne na uszkodzenia, zarysowania i plamy.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. meble z systemu Concept marki VOX.
Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. panele laminowane Classic marki Quick-Step sprawdzą się nawet w intensywnie eksploatowanych miejscach.
MEBLE

Wybór odpowiednich mebli jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Nasze pociechy rosną, dlatego musimy zadbać o ich kręgosłupy. Nie oszczędzaj na dobrym materacu, regulowanym krześle, a nawet biurku, które można dostosować do wzrostu dziecka. Zadbaj o odpowiednią ilość powierzchni do przechowywania – dziecku będzie łatwiej utrzymać porządek. Wybierz solidne meble o prostych formach i neutralnej kolorystyce. Posłużą przez długie lata i zawsze będą pasować do zmieniającego się wraz z wiekiem dziecka pozostałego wystroju wnętrza.

Uniwersalne

Modułowe meble z kolekcji Zele i Tetrix marki BRW są proste i neutralne, mają lakierowane fronty. Takie ponadczasowe formy pasują zarówno do pokoju mniejszego dziecka, jak i nastolatka.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Black Red White

Dla rodzeństwa

Jeśli musisz w jednym pokoju zorganizować przestrzeń dla dwojga dzieci, wybierz takie rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić cenne miejsce. Dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe, niewielkie, ale oddzielne biurka – każde dziecko powinno mieć swoje (tak samo jak półki i pojemniki do przechowywania).

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki IKEA

W trosce o kręgosłup

Wybierz biurko, które ma regulowaną wysokość i kąt nachylenia blatu – będzie sprzyjało prawidłowemu rozwojowi dziecka. Solidny mebel na stalowej ramie może służyć przez cały okres nauki.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Paidi Na zdj. biurko Tablo marki Paidi.

Na lata

Najzdrowsze dla dziecka będzie krzesło idealnie dopasowane do jego wzrostu. Postaw na model z regulowaną głębokością i wysokością siedziska oraz oparcia.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Nature Kid Na zdj. krzesło do biurka Luna. Siedzisko i oparcie można regulować niezależnie od siebie, wallenfels.pl

Wybierając lampkę, zwróć uwagę na barwę światła (mierzoną w Kelwinach). Na biurko wybierz najbardziej zbliżoną do światła dziennego barwę zimną białą (5000–6500 K). Przy łóżku zastosuj barwę ciepłą białą (2700–2900 K), sprzyjającą relaksowi.

LAMPY

Każda strefa w pokoju dziecka powinna być oświetlona oddzielnym źródłem światła. W związku z tym zaplanuj kilka lamp o różnym natężeniu i barwie jasności. Pod sufitem światło powinno być rozproszone, przy biurku i łóżku – kierunkowe. Małe dzieci często boją się ciemności, dlatego przy ich łóżeczkach warto postawić lampkę, która nie będzie zaburzała snu, ale delikatnie rozjaśni wnętrze. Jeśli pociecha spędza dużo czasu, ucząc się lub bawiąc na podłodze, pomocne będą punkty świetlne zainstalowane przy posadzce.

W świetle dziennym

Biurko ustaw w pobliżu okna – naturalne światło jest najlepsze do pracy, nie męczy oczu. Jeśli twoje dziecko pisze prawą ręką, lampkę biurkową zaplanuj po lewej stronie blatu; jeśli jest leworęczne – po prawej.

Pokój ucznia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Dobre ustawienie

Na biurku sprawdzi się lampka z ruchomym ramieniem i regulowanym kloszem, dzięki którym można dokładnie ustawić kąt padania światła.

Pokój ucznia
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

Więcej niż lampka

Powinna przede wszystkim oświetlać miejsce pracy, ale może mieć też dodatkowe funkcje, np. ładowarki do telefonu, jak lampka Swan marki Markslöjd, wyposażona w port USB.

Pokój ucznia, biurko
Autor: serwis prasowy marki Markslöjd