Pokój niemowlaka: odpowiednia kolorystyka w pierwszym pokoju dziecka

2015-02-27 15:42

Zastanawiasz się, jakie kolory wybrać do pokoju niemowlaka? Przy wyborze koloru ścian i umeblowania do pokoju dziecka, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jaki wpływ na samopoczucie i rozwój malucha ma kolorystyka pomieszczenia, w którym przebywa. Nasze osobiste preferencje są tu kwestią drugoplanową, szczególnie jeśli jesteśmy miłośnikami intensywnych barw.

W pokojach starszych, kilkuletnich już dzieci, królują zazwyczaj mieszanki wyrazistych, nasyconych barw, takich jak zielenie, niebieskości, fiolety, róże, żółcie i pomarańcze. To wesołe, efektowne kolory powszechnie lubiane przez nasze pociechy. Jednak wybieranie palety kolorystycznej do pokoju niemowlaka wymaga od nas nieco innego podejścia. W tym pomieszczeniu dominować powinny jasne, neutralne kolory ścian i mebli.

Kolory w pokoju niemowlaka: jasne, neutralne ściany i meble

Jedną z najważniejszych reguł dobierania kolorów ścian do wnętrz jest zasada mówiąca, że kolorystyka dużych płaszczyzn (ścian) w pomieszczeniach ma decydujący wpływ na samopoczucie i nastrój osób w nich przebywających. W przypadku pokojów niemowlęcych nie jest inaczej, co więcej wystrój tych pomieszczeń ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, co sprawia, że kwestia ta jest tym ważniejsza. Zgodnie z tą myślą, pokrywanie ścian w pokoju niemowlaka krzykliwymi, jaskrawymi barwami nie jest wskazane. Tego typu kolory mogą powodować drażliwość, zły nastrój i niepokój nawet u tak małych dzieci. Według specjalistów od koloroterapii, najlepiej jest wybierać stonowane, naturalne barwy, takie jak ciepłe odcienie bieli, beże, pudrowe róże i inne cieliste kolory, ponieważ przypominają one niemowlakom kolor skóry matki. Czystą, chłodną biel możemy wykorzystać jako dodatek wydobywający rzeczywiste barwy różnych elementów aranżacji pokoju niemowlaka. Utrzymany w takiej kolorystyce pokój niemowlaka dopełnić można drewnianymi, pastelowymi lub białymi meblami. Alternatywą jest odwrócenie kolorystyki i postawienie na białe ściany i sprzęty w cielistych barwach lub z drewna. Jeśli nie odpowiada ci tego typu paleta kolorystyczna, możesz zdecydować się na pomalowanie ścian w pokoju dziecka na inne barwy, pamiętaj tylko, by były one w stonowanych, pastelowych odcieniach (blada mięta, błękit). Do pokoju niemowlęcego warto jest wprowadzić jakiś nieco wyrazistszy element graficzny, który będzie pobudzać myślenie i wyobraźnię malucha. Może to być fototapeta z subtelnym zdjęciem w stonowanych barwach, subtelny wzór na tapecie czy naklejka na ścianie. Również drobne dodatki dekoracyjne w odrobinę intensywniejszych (niż ściany i meble) kolorach są doskonałym pomysłem.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE