Pokój dziecka: wszystko na miejscu

2008-09-26 2:00

W pokoju niemowlęcia powinien panować ład i porządek, ale równie ważne jest, aby wszystko, co niezbędne do pielęgnacji malucha było pod ręką.

Oczywiście nie należy traktować tego zbyt dosłownie. Nie pozwólmy żeby wszystkie drobiazgi leżały na wierzchu, co spowoduje, że w końcu zapanuje bałagan. Warto znaleźć takie rozwiązanie, które pomoże nam ujarzmić stosy pieluszek, ubranek i zabawek.

Drobiazgów potrzebnych do pielęgnacji dziecka jest mnóstwo. Wszystkie powinny mieć swoje miejsce. Dobrze, jeśli są one uporządkowane i schowane, a zarazem w zasięgu ręki. Gdy raptem musimy przewinąć lub przebrać dziecko, ważne jest by nie trzeba było biegać po całym mieszkaniu w poszukiwaniu pieluszki. Możliwość schowania niemowlęcych akcesoriów jest szczególnie ważna, gdy nie posiadamy oddzielnego pokoju dziecięcego, tylko wyodrębniony w tym celu kącik.

Wygodnym i najbardziej przystępnym dla większości rodziców rozwiązaniem są komody. Warto, by miały sporo szuflad, w których umieści się przede wszystkim ubranka. Mogą mieć również szafki i półki, gdzie znajdą miejsce różne stojące akcesoria. Wygodnym rozwiązaniem jest komoda z obszernym blatem, który służyć będzie jako miejsce do przewijania malucha. Komody przeznaczone konkretnie do niemowlęcych pokoi mają często wbudowane gotowe przewijaki. Takie meble są wygodne, ponieważ na ogół ich wysokość jest odpowiednio dostosowana do wzrostu dorosłego, tak by mógł on wygodnie i bezpiecznie zająć się dzieckiem podczas czynności pielęgnacyjnych.

Ażurowy regał widoczny w niebiesko-pomarańczowej aranżacji jest właśnie takim meblem z podwójnym przeznaczeniem. Oddziela dziecięcy kącik od reszty pomieszczenia. Dodatkowo, od strony z łóżeczkiem zamontowana jest roleta, która po opuszczeniu tworzy ściankę. Wówczas regał znika z obszaru przeznaczonego dla dziecka, stając się typowym meblem w salonie, a utworzony w ten sposób dziecięcy pokoik staje się przytulnym miejscem, w którym niemowlę będzie mogło w ciszy i spokoju spać. Dodatkowo, wpadające przez roletę rozproszone światło tworzy przyjemną, ciepłą atmosferę.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być też półki i regały. Wprawdzie ustawione na nich rzeczy są zawsze widoczne, ale w tym przypadku plusem jest ilość miejsca, które mamy do wykorzystania. Jeśli boimy się, że na półkach łatwo może zapanować bałagan, wystarczy wykorzystać różne pudełka - tekturowe, wiklinowe, plastikowe, czy z materiału. Są one bardzo praktyczne, jak również estetycznie wyglądają.

Jeśli w dziecięcym pokoju znajduje się wnęka, można ją wykorzystać tworząc rodzaj regału. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże. We wnęce można zamontować dużo półek, na których pomieści się wszystko, co niezbędne w niemowlęcym królestwie. Można również wstawić w nią komodę i tym sposobem zaoszczędzić trochę miejsca.

Regał jest wygodny i może pełnić kilka funkcji naraz - może być zwykłym meblem lub ażurową ścianką oddzielającą niemowlęcy kącik od reszty dużego pomieszczenia. Takie rozwiązanie może być przydatne przede wszystkim w kawalerce, jak również, gdy dziecko dzieli sypialnię z rodzicami.

Półki umieszczone nad komodą eliminują konieczność przemieszczania się po całym pokoju. Tutaj wszystko można mieć w jednym miejscu. Wystarczy kilka pudełek na najmniejsze drobiazgi i wszystko błyskawicznie się odnajdzie. Gdy komoda stoi we wnęce, łatwo zamontować na niej stabilny i bezpieczny przewijak.