Pokój dziecka, czyli jak kształtować gust i dobre nawyki w przestrzeni domowej

2021-02-15 17:12 Materiał sponsorowany
Pokój dziecka, czyli jak kształtować gust i dobre nawyki w przestrzeni domowej. Flexa
Autor: Domoteka, materiały prasowe Piękne i praktyczne wyposażenie pokoju dziecięcego łatwo skompletować w salonie Flexa w Domotece.

Pokój dziecka, choćby niewielki, musi pomieścić strefę snu, zabawy, nauki oraz przechowywania ubrań i innych niezbędnych przedmiotów. A do powinny się w niego wpisać podstawowe elementy edukacyjne, związane z poznawaniem siebie i świata, stymulacją rozwoju umysłu, ale także nauką porządku. Jak wszystkie te zagadnienia wpisać w aranżację wnętrza?

Pokój dziecięcy nieustannie zmienia się i rozwija wraz z jego mieszkańcem. Dlatego urządzając to wnętrze musimy działać bardzo świadomie, kierując się nie tyle własnym gustem, co potrzebami syna czy córki i wytycznymi pedagogiki. Stąd wniosek, że wraz z dorastaniem dziecko powinno mieć coraz większą możliwość decydowania o wyglądzie pokoju: wyborze koloru ścian, firan, zasłon, oświetlenia, dywanu i dodatków. Z biegiem lat rodzice z decydentów zamieniają się tu w doradców. Starsze dziecko powinno już czuć, że miało wpływ na wygląd swojego domowego wnętrza i tworzyło je. Wtedy będzie u siebie.

Dla malucha − w duchu Montessori

W przypadku malucha warto jednak przede wszystkim zasięgnąć rady ekspertów, m.in. z zakresu niezwykle cenionej obecnie pedagogiki Marii Montessori. Podejście to opiera się na idei swobodnego rozwoju fizycznego, duchowego i intelektualnego dziecka. Aktywność i kreatywność mają być wspierane m.in. przez dostosowane do wzrostu kilkulatka otwarte meble. Tego typu sprzęty dają dostęp do wszystkich przedmiotów, od ubrań po zabawki, oraz zachęcają do nauki utrzymywania porządku. Przede wszystkim zaś kompozycja wnętrza powinna się opierać m.in. na czytelnym wyodrębnieniu stref snu i pracy. W tej drugiej, prócz stolika z krzesełkiem, musi się znaleźć duży dywan. Na wyciągnięcie ręki będą tu starannie wybrane zabawki edukacyjne.

Wielofunkcyjne meble dziecięce Flex, dostępne w salonie marki w Domotece, wspierają wieloaspektowy rozwój dziecka.
Autor: Domoteka, materiały prasowe Wielofunkcyjne meble dziecięce Flex, dostępne w salonie marki w Domotece, wspierają wieloaspektowy rozwój dziecka.

I choć romantyczne, pełne słodyczy pokoje dziecięce o delikatnych formach mebli i kolorach zachwycają wizualnie, pedagodzy są zgodni co do tego, że małe dziecko potrzebuje mocnych bodźców. Jest tu więc miejsce na zdecydowane kolory, duże wzory, elementy ruchome. Na uspokojenie przyjdzie czas u progu wieku szkolnego, gdy mnóstwa bodźców dostarczy sfera edukacji. Wówczas we własnym pokoju młody uczeń czy uczennica potrzebować będzie uspokojenia.

Dla ucznia − funkcjonalnie i elastycznie

Dziecko w wieku szkolnym będzie w swym pokoju odpoczywać, bawić się, spać, lecz także odrabiać lekcje, uczyć się, a także łączyć z nauczycielem przez internet. Potrzebuje więc nie tylko biurka do rozłożenia zeszytów i książek, rysowania czy wykonywania zadań z techniki. Również wygodnego stanowiska komputerowego, o parametrach takich, by siedzenia przed ekranem nie przypłaciło skrzywieniem kręgosłupa. Nie może tu zabraknąć także funkcjonalnego, regulowanego oświetlenia blatu, a w zasięgu rąk półek na książki i inne pomoce edukacyjne.

Najlepsze meble do pokoju dziecka czekają w Domotece
Pokój dziecka, czyli jak kształtować gust i dobre nawyki w przestrzeni domowej. Flexa

Autor: Domoteka, materiały prasowe

Marka Flexa, której salon warto odwiedzić w Domotece, oferuje meble do pokoju dziecka w każdym wieku, od najmłodszego do nastolatka.

Domoteka to wyjątkowe centrum wyposażenia wnętrz w warszawskim parku handlowym Homepark Targówek. Specjalizuje się w najwyższej klasy meblach oraz akcesoriach do domu. Galeria mieści wiele znanych na świecie marek meblowych i wnętrzarskich. Dostarcza pomysłów i inspiracji, przyciąga projektantów wnętrz i klientów szukających dobrego designu.

W Domotece znajdziesz blisko 60 salonów uznanych marek. Najlepsze rozwiązania do pokoju dziecka czekają m.in. w salonach Aksonometria, Alabaster Gallery, Art Deco, Belbazaar, BoConcep, Dekoria, Elen Meble, Ernest Rust, Flexa, Galeria Wnętrz, Hästens, Italmeble, Livingroom, Meblik, Mościccy, Nap, Potrzusk, RetroCegła, Senpo, Top Kolor, Transforms Smart Beds, VOX i Ziemann Home Décor.

Jednocześnie aranżacja pokoju dziecięcego może również wzmocnić osobowość, czyli pomóc w rozwoju intelektualnym, rozwijać zmysł estetyczny, wyobraźnię czy ugruntować zainteresowania. Do tego celu będzie służyło tematyczne urządzenie pokoju, np. jeżeli dziecko interesuje się muzyką, można wprowadzić związane z nią dodatki: pościel w nuty, zdjęcia i plakaty muzyków, motywy muzyczne malowane na ścianie czy powieszenie pojedynczych instrumentów.

Akcja specjalna: Nowe Mieszkanie
 Murapol: propozycja aranżacji mieszkania

Autor: materiały prasowe MURAPOL

Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.

Partnerzy

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021