Pokój dziecięcy: urządzamy miejsce do nauki!

2014-08-21 15:09 materiały prasowe IKEA

Gdy letnie podróże powoli dobiegają końca, a wizja powrotu do szkoły staje się coraz bardziej wyraźna, najwyższy czas na to, by przygotować pokój dziecięcy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu miejsca do nauki w pokoju dla dziecka, tak, by stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do odrabiania lekcji i innych rozwijających kreatywność aktywności.

Urządzając przestrzeń do nauki w pokoju dziecięcym, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników: możliwości lokalowe, wzrost oraz wiek dziecka, a także funkcjonalność i wygodę użytkowania. Uczeń będzie spędzał tam nawet kilka godzin dziennie, warto więc zadbać o to, by czuł się dobrze, przebywając w miejscu do nauki.

Urządzamy miejsce do nauki: wybór biurka

Pierwszym krokiem w organizacji przestrzeni do nauki jest zakup biurka dla dziecka. Aby zapewnić dziecku wystarczająco dużo miejsca do odrabiania lekcji, korzystania z komputera i rozwijania swojej kreatywności, blat powinien mieć około 60-90 centymetrów głębokości i minimum 100 centymetrów szerokości. Decydując się na biurko z węższym blatem, warto zastanowić się nad dostawieniem do niego komody lub zamocowaniem nad nim półki. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania przyborów szkolnych. Na komfort nauki i zabawy wpływa również wysokość biurka. Jeśli jest prawidłowa, wymusza zachowanie właściwej, nie obciążającej kręgosłupa, pozycji ciała. Dostępne w sklepach standardowe biurka mają około 72-75 centymetrów wysokości i są odpowiednie dla starszych dzieci. Dla pierwszoklasisty warto wybrać niższy (mający około 55 centymetrów wysokości) mebel. – Sprytnym rozwiązaniem jest zakup blatu i przymocowanie do niego nóg, których wysokość można regulować w zależności od potrzeb – mówi Agata Czachórska z IKEA Kraków. – Dostępne w różnych stylach i rozmiarach blaty nie tylko z powodzeniem zastąpią biurko, ale też będą „rosnąć” razem z uczniem, dając nam gwarancję, że przez najbliższych kilka lat nie trzeba będzie wymieniać mebli – dodaje.

Urządzamy miejsce do nauki: krzesło dla ucznia

Swobodę ruchów oraz właściwą postawę ciała w trakcie nauki zapewni twojemu dziecku także odpowiednio dobrane krzesło. Wyprofilowane oparcie podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a możliwość regulacji siedziska pozwala dostosować wysokość krzesła do zmieniającego się wzrostu dziecka. Jeśli stopy oparte są o podłogę, a plecy ściśle przylegają do oparcia, mamy pewność, że na daną chwilę krzesło jest odpowiednio wyregulowane.

Urządzamy miejsce do nauki: i wszystko jasne!

Na ergonomię pracy przy biurku wpływa także rodzaj oświetlenia, warto więc poświęcić chwilę na zaplanowanie zrównoważonego systemu oświetlenia miejsca do nauki. W pokoju dla ucznia najlepiej jest zainstalować dwa źródła światła – oświetlenie ogólne, czyli umieszczoną centralnie lampę sufitową, oraz lampkę biurową z ruchomym ramieniem i kloszem. Lampkę, wyposażoną na przykład w energooszczędną żarówkę LED, należy ustawić po lewej stronie, jeśli dziecko posługuje się prawą ręką albo po prawej, gdy dziecko jest leworęczne. Dzięki temu, w trakcie pisania czy malowania, twoja pociecha nie będzie zasłaniała sobie ręką światła. W przypadku braku wolnego miejsca na blacie, dobrze sprawi się zamocowany na ścianie kinkiet lub lampa przytwierdzona do blatu biurka za pomocą klipsa. Do nauki najlepsze jest chłodne, zbliżone do naturalnego, białe światło.

Urządzamy miejsce do nauki: przybory pod kontrolą

Bez względu na to, jakie biurko wybierzemy, warto zadbać też o to, by wszystkie potrzebne przybory i akcesoria do nauki były w zasięgu ręki ucznia. Książki i zeszyty można schować do pojemnej szafki lub komody na kółkach, natomiast kredki, linijki i inne drobne przedmioty – do wysuwanej szuflady. Dobrze sprawdzają się również kosze, segregatory i kolorowe pudełka.