Pokój dla niemowlaka: jak urządzić wnętrze dla nowego członka rodziny

2016-09-26 12:22

Jak urządzić bezpieczną przestrzeń dla niemowlaka? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, aranżując pokój dla nowego członka rodziny.

Zdawać by się mogło, że aranżacja pokoju dla niemowlaka jest banalnie prosta. Są jednak rzeczy, z których wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy. O czym pamiętać urządzając pokój dla noworodka?

Pokój dla niemowlaka: łóżeczko

Podstawą aranżacji pokoju dla niemowlaka jest zawsze łóżeczko, sen ma bowiem kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Tradycyjny, najczęściej spotykany wymiar łóżeczka niemowlęcego to 120x60 cm. W sklepach bez problemu znajdziemy dziś modele tradycyjne, jak i te, które będą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego. Dostępne są modele z wyjmowanym bokiem lub pojedynczymi szczebelkami. Dzięki temu łóżeczko będzie służyć dziecku znacznie dłużej niż model standardowy. Dzięki wyjmowanym szczebelkom dziecko będzie mogło samo do niego wchodzić i wychodzić. Model z wyjmowanym bokiem to tzw. łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem. Po wyjęciu jednego z boków staje się wygodnym tapczanikiem. Dostępne są także łóżeczka, w których podstawę możemy zamontować na różnych wysokościach. Najczęściej można je ustawić na trzech poziomach. Gdy dziecko jest małe, a ty często się nad nim pochylasz, będzie ci wygodniej, jeśli ustawisz dno wysoko. Gdy maluch zacznie siadać, dla bezpieczeństwa trzeba je opuścić do środkowego poziomu, a gdy już sam wstaje i raczkuje – do najniższego. Możemy również wybrać model z dodatkową szufladą na pościel, dzięki czemu zyskujemy miejsce na przechowywanie dziecięcych tekstyliów. Materac najczęściej kupuje się osobno. Wybór jest duży – piankowe, lateksowe, kokosowe, sprężynowe itp. Ortopedzi polecają materace średniej twardości, na tyle elastyczne, by dopasowywały się do kształtu ciała.

Pokoj dla niemowlaka: przewijak

Wybór przewijaków na rynku jest duży. Dostępne są modele zakładane na łóżeczko lub te wolnostojące. Wybierając przewijak, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy wyposażony jest w dodatkowe półki na akcesoria do przewijania. Na rynku dostępne są także modele wielofunkcyjne: mogą być połączone z komodą lub służyć dziecku w późniejszych latach np. jako biurko.

Pokoj dla niemowlaka: nauka przez zabawę

Wybierając zabawki dla niemowlaka postaw na te, które edukują i stymulują zmysły. Dziecko uczy się nawet już na pierwszym etapie rozwoju. Potrzebuje bodźców, dotyku, dźwięku i stymulacji. Dobrze jest więc wybierać takie zabawki, które oprócz swojej oczywistej funkcji pełnią rolę edukacyjną. Wybierając karuzelę dla niemowlaka, zwróć uwagę na to, co widzi dziecko z perspektywy leżącej. Znacznie lepsza będzie miękka książeczka, wyposażona w różnego rodzaju faktury niż zwyczajny pluszak. W sklepach dostępne są różne maty interaktywne, które świetnie sprawdzą się na podłodze w pokoju malucha.

Pokój dla niemowlaka: bezpieczeństwo

Urządzając pokój dla niemowlaka, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Bardzo często rodzicom wydaje się, że maluch, który jedynie leży w łóżeczku, nie może sobie nic zrobić. Nic bardziej mylnego! Aranżując pokój dla niemowlaka powinniśmy przede wszystkim postarać się spojrzeć na wnętrze z perspektywy malucha. We wnętrzu łóżeczka ani na jego oparciu nie pozostawiaj żadnych tekstyliów, które dziecko mogłoby na siebie ściągnąć. W łóżeczku nie pozostawiaj także żadnych zabawek, którymi dziecko mogłoby się udusić. Zwróć uwagę na to, co wieszasz na ścianie nad łóżeczkiem. To niezwykle ważne, aby nie było tam żadnych kabli, w które dziecko mogłoby się zaplątać. Kieszenie i organizery, a także różnego rodzaju ozdobne moskitiery nie powinny wisieć nigdy bezpośrednio nad łóżeczkiem. Ściana nad łóżeczkiem niemowlaka powinna być czysta, bez zbędnych dodatków, tak samo, jak przestrzeń wokół, do której maluch ma dostęp. Wybierając dywan do pokoju malucha koniecznie zwróć uwagę na to, czy nie został wykonany z tkanin, mogących zaszkodzić dziecku. Dzieci mają znacznie większą absorbcję przez skórę niż dorośli, dlatego szczególnie ważne jest na tym etapie rozwoju by wszystkie tekstylia i zabawki posiadały atest. Jeżeli twoje dziecko już raczkuje, zabezpiecz wnętrze pod kątem ostrych krawędzi. Dzieci bardzo często poznają świat poprzez wkładanie przeróżnych przedmiotów do buzi. Zwróć uwagę czy na podłodze, po której porusza się maluch, nie znajdują się zbędne przedmioty, którymi mógłby się zadławić lub zatruć.

Zobacz też: Bezpieczna przestrzeń dla dziecka >>>

Pokój dla niemowlaka: kącik dla mamy

Pokój niemowlaka to oczywiście również kącik dla mamy. A w nim – wygodny fotel. Kobiety potrafią spędzać przy dziecku wiele godzin. Bardzo ważne jest, by wybierając fotel postawić przede wszystkim na jakość i wygodę.