Pokój dla dziecka. Ładny pokój dla chłopca

2012-12-11 18:42 Agnieszka Osak-Rejmer

Urządzamy ładny i bezpieczny pokój dla chłopca. Kolorowy pokój dla dziecka to dzieło mamy, która jest architektem wnętrz. Zaprojektowała pokój dziecięcy uniwersalny, funkcjonalny i estetyczny.

Pokój dla dziecka nie musi być w krzykliwych kolorach i pełen zabawek. Można urządzić stonowany i estetyczny pokój dziecięcy, który będzie pasował do różnych upodobań i zaintersowań maluchów. Zuzanna Muraszkiewicz - mama chłopca, a zarazem architekt wnętrz i właścicielka pracowni Pan Maluśkiewicz (specjalizującej się w urządzaniu pokoi dziecięcych) - zaprojektowała prawie 13-metrowy pokój dla chłopca. Podczas urządzania pokoju dziecięcego nie kierowała się schematami i określoną tematyką, np. „dom pirata” czy „w krainie zwierząt”. Chciała, by pokój dla chłopca był bezpieczny, uniwersalny i rósł razem z dzieckiem.

Pokój dla dziecka: wystrój pokoju

Pokój dla dziecka miał być nie tylko funkcjonalny, ale i efektowny. Projektantka podczas urządzania pokoju dla chłopca nie zapomniała oczywiście o walorach estetycznych. Do aranżacji wykorzystała stare, nieco zapomniane rodzinne meble z lat 50. i 60., które po odświeżeniu nabrały dziecięcych wesołych barw, a sam pokój dla chłopca zyskał klimat vintage. Projektantka zdaje sobie sprawę, że meble pewnie jeszcze niejeden raz ulegną metamorfozie. Za kilka lat, gdy zainteresowania dziecka będą sprecyzowane, Zuzanna postara się, by synek czynnie uczestniczył w przemianie swojego pokoju. Remont dziecięcego pokoju będzie wtedy świetną okazją do wspólnej zabawy.

Pokój dla dziecka: odnawiamy meble

Pokój dla dziecka urządzony jest meblami, które zostały odnowione przez projektantkę. Przykładowo szafa została przemalowana i ozdobiona dekorami. Stolik z lakierowanego drewna bukowego i płyty MDF jest wieloelementowy, ma regulowaną wysokość. Mały fotel do pokoju dziecięcego projektantka kupiła w komisie meblowym. Zmieniła mu obicie na sztruksowe, przemalowała ramę. Kropka nad ,,i” było obszycie sztruksu filcowymi kulkami. Biblioteczka w pokoju dla chłopca została wyczarowana z półek na przyprawy (IKEA). Projektantka zauważyła, że maluchy wybierają bajki z półki nie po grzbietach, lecz po okładkach. Dlatego zdecydowała się na taką formę przechowywania książek. Komoda, podobnie jak szafa została też przemalowana. W roli uchwytów występują gałki różnej wielkości, wykonane na zajęciach ceramicznych. Krzesełko z plecionym siedziskiem kupiono w Zara Home. Pokój dla dziecka zdobi też napis na ścianie z lakierowanego MDF,  to dzieło stolarza współpracującego ze studiem Pan Maluśkiewicz. Drugą ścianę zdobią obrazki-reklamy wydawnictwa Taschen.

Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka musi być bezpieczny. Jak prawidłowo urządzać pokoje dziecięce i na co szczególnie zwracać uwagę, radzi projektantka Zuzanna Muraszkiewicz, właścicielka pracowni Pan Maluśkiewicz. Aby pokój dla dziecka był bezpieczny, zabezpiecz narożniki mebli, załóż blokady uniemożliwiające pełne otwarcie okna czy przytrzaśnięcie palców drzwiami. Szuflady powinny być osadzone na prowadnicach z hamulcem i zabezpieczeniem przed wypadnięciem. Drzwi do pokoju dziecka nie moga być zamykane na klucz. Jeśli dywan, to na macie antypoślizgowej. Najlepiej do pokoju dla dziecka wybrać antyalergiczny, trudnopalny. Kuszące dziurki w gniazdkach elektrycznych zabezpiecz specjalną nakładką. Podwyższ bok łóżeczka. Większe meble przykręć do ściany. W zasięgu rączek malucha przechowuj tylko bezpieczne przedmioty.