Pokój dla dziecka. Kilka porad, jak urządzić pokój dla chłopca

2012-01-02 14:18

Idealny pokój dla dziecka powinien pomieścić mnóstwo drobiazgów i rosnąć razem z dzieckiem. Urządzając pokoje dla dzieci weźmy pod uwagę zainteresowania naszych pociech. Ważne są też kolory. Przyjęło się, że do pokoju dla chłopca lepsze są ciemniejsze barwy, np. zieleń, niebieski.

Urządzanie pokoju dla dziecka to duże wyzwanie. Musi być wygodny, podobać się maluchom i mieć liczne schowki oraz wolną przestrzeń do zabawy. Urządzając pokój dla dziecka weźmy pod uwagę przede wszystkim zainteresowania chłopca.

Pokój dla chłopca: to warto wiedzieć

W aranżacji pokoju dziecięcego powinien być jakiś motyw przewodni, wprowadzony np. naklejkami bądź tapetą. Jeżeli maluch interesuje się światem i podróżami, idealnymi dodatkami do pokoju będą zdjęcia z wakacji, globus, a w ramkach pocztówki z różnych stron świata. Postarajmy się jednak tak urządzić pokoje dziecięce, by w razie zmiany zainteresowań można było szybko zmienić aranżację wnętrz.

Pokój dla chłopca: kolory wnętrza

Przyjęło się, że w pokoju dla chłopca lepsze będą ciemniejsze kolory. Idealna jest np. soczysta zieleń, czy niebieski. Kolor zielony można zestawić z czerwonymi albo z ciepłymi odcieniami, np. żółtym, pomarańczowym, tak by aranżacja pokoju dziecięcego była przytulna. Kolor niebieski dobrze łączy się z szarym, białym, granatowym. Raczej w pokoju dla chłopca unikajmy barw pastelowych. Kolory ciepłe i energetyczne w pokoju dziecięcym pobudzają do aktywności fizycznej. Niebieski - intelektualnej.

Pokój dla dziecka: kącik do nauki

W pokoju dziecięcym bardzo ważny jest kącik do nauki. Najlepiej wybrać biurko z regulowaną wysokością i nachyleniem blatu, bo rośnie razem z dzieckiem. Biurko musi być dopasowane do wzrostu ucznia, tak samo krzesło. Dodatkowo powinno być wygodne, by zachęcało do siedzenia i nauki. Urządzając pokój dla dziecka pamietajmy, że blisko biurka przydadzą się liczne schowki, szuflady. Inaczej bałagan gwarantowany.

Pokój dla dziecka: wybieramy meble dla dzieci

Urządzając pokój dla dziecka warto zainwestować w meble modułowe - regały, szafki, półki do ekspozycji skarbów, kosze wiklinowe, drewniane skrzynki, pudła, plastikowe pojemniki na kółkach. Tego typu wyposażenie łatwo zmienia swoją funkcję i sprawdzi się na lata. Gdy chłopca przestaną interesować pluszaki i samochody, będzie mógł w skrzynkach chować np. sprzęt sportowy. Pojemniki na zabawki warto ukryć pod meblami, ale powinny być łatwo dostępne. Jeśli mają kółka łatwo je przetransportować tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Pokój dla dziecka
Autor: Marcin Czechowicz