Pokój dla dziewczynki nie musi spływać różem. Oto pastelowe królestwo małej Tosi

2022-08-16 13:52

– Najbardziej podobają mi się wróbelki – stwierdziła Tosia po obejrzeniu z architektką, i jednocześnie ciocią, propozycji wzorów tapet ze sklepów internetowych. Małgosia tworząc aranżację, wyszła od kolorystyki motywu wybranego przez dziewczynkę. Zastosowała kilka odcieni ciepłych i chłodnych i zestawiła je w harmonijną, spokojną całość, która nie rozprasza. To ważne w pokoju do nauki oraz odpoczynku pełnej temperamentu uczennicy.

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki TOSIA Ciekawi ją praktycznie wszystko, jest w ciągłym ruchu. A co pochłania na dłużej? Dziewczynkę pasjonują dinozaury, samochody i tory wyścigowe (najbardziej z serii Hot Wheels). Cieszy się już ich kolekcją. Uwielbia jeździć na rowerze. Bardzo chętnie też spędza czas na budowaniu konstrukcji z klocków Lego oraz zabawach z rówieśnikami.

Spis treści

  1. ZAPRASZAJĄCO
  2. W KĄCIKU DO NAUKI
  3. WŁAŚCIWY WYMIAR
  4. HARMONIJNIE ZMIESZANE
  5. DOBRY WZÓR
  6. ZASADA MATRIOSZKI

Jeśli architektka zna się ze swoją klientką od urodzenia, nie musi pytać o jej potrzeby i gust. Są dla niej jasne. Małgosia Seta, właścicielka studia Silke Interiors, opowiada, że pracując nad projektem aranżacji domu siostry, doskonale się z nią rozumiała nawet w najdrobniejszych kwestiach. Podobnie było z Tosią, siostrzenicą.

Dziewczynka akceptowała wszystko, co ciocia Małgosia zaproponowała do jej pokoju, ale i chętnie uczestniczyła w zakupach niektórych rzeczy. Oprócz tapety z motywem wróbli wybierała także plakaty ze zwierzętami na ścianę nad łóżko. Ładnie nawiązywały do lasów w sąsiedztwie.

W czasie pandemii oczekiwanie na zamówioną przesyłkę przeciągało się w nieskończoność. Chcąc je skrócić, architektka spontanicznie narysowała dla siostrzenicy podobne zwierzęta. Rysunki zostały oprawione, powieszone na ścianie i… wtedy dotarły kupione plakaty. Przegrały konkurencję z rysunkami Małgosi już na samym wstępie. Jury w osobie Tosi bez wahania orzekło, że obrazki cioci – „są o wiele fajniejsze”.

A co do założenia projektu – chodziło o stworzenie miejsca dla uczennicy na starcie. Przytulnego i sprzyjającego nauce, ze strefą do odpoczynku oraz meblami na ubrania i rzeczy szkolne. Za ścianą Tosia ma pokój do zabawy, jednak coraz częściej przebywa w swoim nowym królestwie.

ZAPRASZAJĄCO

Architektka podzieliła pomieszczenie na wyraźne strefy funkcyjne. Aranżacja jest lekka za sprawą subtelnej kolorystyki. I klarowna – dzięki praktycznemu minimalizmowi (na widoku pozostawiono niewiele rzeczy).

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki Biurko Nikki (Woood) – scandiliving.pl; łóżko i tkany dywanik – IKEA

W KĄCIKU DO NAUKI

Wybór był taki – małe biurko (większe się nie mieściło) przy jednej ze ścian albo duże ustawione po skosie w rogu pokoju między oknami. Architektka zaproponowała drugie rozwiązanie. Spory blat jest dobrze doświetlony, a Tosi nie odciągają od pracy widoki za oknem.

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki

WŁAŚCIWY WYMIAR

Sosnowe komoda i dwie szafy mają takie wysokości, by Tosia bez kłopotu z nich korzystała. Wszystkie uchwyty meblowe architektka zmieniła albo pomalowała. Dzięki tym drobnym zabiegom meble przestały być nijakie.

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki Błękitna półka na książki i uchwyty w kształcie zwierząt – Design of Wood

HARMONIJNIE ZMIESZANE

Małgosia lubi łączyć style i materiały. Tu metalowe romantyczne łóżko idealnie współgra z plecionkowym fotelikiem (z OLX), drewnianym – prostym i solidnym biurkiem, dodatkami rustykalnymi oraz boho.

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki Tapeta – mybabystore.pl; poduszka boho – bm-housing.com; dwie jednobarwne – NAP; pled – H&M Home

DOBRY WZÓR

Okrągła półka ze sklejki, wieszak jak z połowy ubiegłego wieku i nowoczesna dekoracja – tęcza. Efekt? Praktycznie i designersko.

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki Półka i tęcza – minewood.pl

ZASADA MATRIOSZKI

…czyli sprytne chowanie. – Dziecko łatwo uczy się porządku, gdy nie sprawia mu to problemu. Świetnie sprawdzają się małe komódki, kosze i pudełka, w których można posegregować zabawki oraz akcesoria szkolne i inne drobiazgi – mówi architektka.

Pastelowe królestwo małej Tosi
Autor: Marcin Grabowiecki
Istotne dla aranżacji
Małgorzata Seta
Małgorzata Seta, Silke Interiors, silke.pl

Na ścianach warto zastosować kolory delikatne, nienasycone. Będą dobrą bazą dla mebli, tkanin, dodatków, a zwłaszcza wielobarwnych (i nieraz przypadkowych) zabawek. Do malowania zawsze polecam farby dobrych firm, które nadają się do szorowania. Namawiam też swoich klientów, by wybierali jak najwięcej mebli i rzeczy naturalnych, chrońmy naszą planetę. Poza tym w projektach przywiązuję dużą wagę do oświetlenia punktowego. Ciepłe stwarza nastrój, dekoruje, ale też sprzyja odpoczynkowi. Światło jaśniejsze zbliżone do bieli pomaga dziecku skupić się na pracy, tym bardziej, gdy wyłączone są inne punkty świetlne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE