Metamorfoza pokoju nastolatka. Kuba marzył o "ścieżce rowerowej", architektki stanęły na wysokości zadania

2023-03-01 14:07

– Fajna byłaby ścieżka rowerowa – powiedział Kuba, gdy architektki zapytały go o pomysły do własnego pokoju. Marzenie zostało zrealizowane, oczywiście w dekoracyjnej formie. – Świetnie nam się z Kubą współpracowało – wspominają projektantki. Efektem jest wnętrze, które idealnie pasuje do nastoletniego właściciela.

Pokój nastolatka
Autor: Martyna Rudnicka właśnie o to chodziło! Łóżko pełni jednocześnie funkcję miejsca dziennego wypoczynku. Można na nim posiedzieć z wciągającą książką czy komiksem. Kilka miękkich poduch bardzo się do tego przydaje. Mebel sprawdza się także w czasie wizyt znajomych. W długich witrynach ponad nim Kuba eksponuje pomalowane przez siebie modele pojazdów albo zbudowane konstrukcje z klocków LEGO. Łóżko z dodatkowym miejscem do spania, kolekcja Young Users – VOX

Kuba. Od lat tworzy z klocków LEGO niezwykłe budowle. Do niedawna konstruował je niemal przez cały wolny czas. Dziś klocki ustępują miejsca precyzyjnemu malowaniu figurek Warhammer. Pochłaniają go też historie Imperium Galaktycznego. Interesuje się militariami, dużo czyta o pojazdach bojowych, uzbrojeniu. Stara się je lepiej poznać, maluje ich modele. Lubi także rysować, ma za sobą kurs rysunkowy.

Przyszedł taki moment, że zmiana była nieodzowna. Meble w pokoju Kuby już „się przeterminowały”. Wnętrze należało urządzić na nowo, tak by odpowiadało potrzebom nastolatka. – O architektkach z pracowni A + A Kids dowiedziałam się od znajomej. Gdy zajrzeliśmy z mężem na stronę internetową pracowni, nie mieliśmy wątpliwości, że trafiliśmy pod właściwy adres. Sami nie mogliśmy się uporać z urządzeniem wąskich dziesięciu metrów kwadratowych – opowiada mama Kuby.

Pilną potrzebą i jednocześnie założeniem projektowym była duża liczba miejsc do przechowywania, w znacznej części zamykana. Kuba ma sporo rzeczy, ale chodziło też o to, żeby codzienne utrzymanie porządku nie sprawiało mu problemu. Architektki wykorzystały gotowe meble VOX. Przy drzwiach ustawiły szafy (dwu- i jednodrzwiową) z podestami, w których mieszczą się szuflady. W kąciku do pracy usytuowały pojemne komody i wiszące kubiki.

Drugim założeniem było wygodne łóżko z dodatkowym miejscem do spania dla gości. Wybrano model z tej samej kolekcji co szafy. W sprawie aranżacji rodzina zdała się na architektki. Po ustaleniach z Kubą ściana przy łóżku została pokryta farbą imitującą beton. – Na niej namalowałyśmy od szablonu motyw roweru i przerywanych linii, trochę jak uliczne graffiti – tłumaczą projektantki. – Kuba sporo jeździ na rowerze, wzór bardzo mu się podoba, zresztą tak samo jak cały pokój – mówi jego mama.

Pokój nastolatka
Autor: Martyna Rudnicka
Pokój nastolatka
Autor: Martyna Rudnicka

Mobilnie

Gdy przychodzą goście, biurko na kółkach łatwo wysuwa się na środek pokoju. Wówczas można przy nim wspólnie grać, rysować, budować.

Pokój nastolatka
Autor: Martyna Rudnicka Biurko, komody i kubiki Young Users – VOX

Na kołeczkach

By Kuba miał pod ręką książki, podręczniki, słuchawki itp. architektki zaprojektowały zamiast półek system sklejkowych modułów z drewnianymi kołkami (peg board). Swobodnie da się modyfikować ich układy. Razem z zamykanymi kubikami tworzą nie tylko praktyczną, lecz także dekoracyjną przestrzeń.

Biurko
Autor: Martyna Rudnicka
Od ogółu do detalu
Agata Ambrożewska, Agata Krzemińska A+A Kids aplusapracownia.pl e-mail: kids@aplusapracownia.pl
Agata Ambrożewska, Agata Krzemińska, Pracownia A+A, aplusapracownia.pl

Gdy urządzamy pokoje dla dzieci, nastolatków, pytamy ich o to, co chciałyby w nich mieć, co lubią, co jest dla nich ważne. Potem „przekładamy” to na dekoracje, wyposażenie. Ale projekty zawsze zaczynamy od rozwiązań funkcjonalnych. Są one najistotniejsze. Najpierw więc ustalamy, gdzie i jak zorganizować strefę pracy, spania, zabaw, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb młodych właścicieli. Dopiero potem tworzymy klimat aranżacji, czyli dobieramy materiały, kolory, detale.