Meblujemy pokój dziecka

2016-02-22 15:42 Matylda Gruman
pokój dziecka
Autor: Serwis prasowy firmy

Urządzając pokój dziecka, kieruj się bezpieczeństwem i wygodą pociechy. Pamiętaj, że pokój powinien inspirować dziecko, zachęcać je do nauki i zabawy. Odpowiednie meble oraz sprzęty pomogą mu się rozwijać.

Przed remontem pokoju dziecka

Skonsultuj się z dzieckiem. Przed rozpoczęciem remontu, uzgodnijcie kolor ścian, dobór mebli i dodatków, ich ustawienie. Kieruj się gustem malucha, ale pamiętaj o aspektach praktycznych, np. o tym, że za rok, dwa zmienią się upodobania. Zamiast łóżka-auta lepiej wybrać plakaty z samochodowym motywem.

Uwzględnij wiek pociechy. Urządzając pokój niemowlaka, weź pod uwagę swoją wygodę – przewijak, fotel do karmienia. Już teraz zastanów się, gdzie w przyszłości stanie większe łóżko (zaplanuj tam np. kinkiet) i biurko (doprowadź gniazda elektryczne). W przypadku kilkulatka wybierz miejsce do spania jak dla dorosłego, z materacem 90/100x200 cm. Na zdj. wyżej łóżko Store marki Be Pure, z szufladą, zagłówkiem, 2208 zł, dutchhouse.pl. Poza strefą snu wydziel też przestrzeń do zabawy, nauki, przechowywania.

Bezpieczeństwo traktuj priorytetowo. Zamontuj kontakty z przesłonami torów prądowych, ukryj kable, zabezpiecz narożniki mebli. Zastosuj materiały spełniające europejskie normy bezpieczeństwa.

Jakie wybrać meble?

Do kompletu 
Sprzęty pochodzące z jednej kolekcji łączą się optycznie, dają więcej opcji aranżacyjnych – można je ustawiać w różnych konfiguracjach. Wieszając nad łóżkiem szafki (lepiej płytkie, o głęb. 30 cm), sprawdź ich ciężar, maksymalne obciążenie. Dostosuj średnicę kołków rozporowych (podpowiedź znajdziesz w instrukcji montażu mebli). Rodzaj kołków dobierz do materiału, z którego wykonano ściany.

Na życzenie 
Korzystając z systemów do zabudowy, stworzysz z wybranego materiału mebel na miarę. Poniżej Mobile, garderoba z drzwi przesuwnych i systemu do przechowywania, do której można dostawić wysuwany stolik (biurko). Płyta MDF, panele szklane, od 6000 zł, Raumplus.

szafa w pokoju dziecka
Autor: Serwis prasowy firmy

Ważne łóżko
Jeśli pozwala na to metraż pokoju, ustaw łóżko bokiem do okna oraz drzwi, zapewnij dostęp do niego z trzech stron. Przestrzeń pod meblem wykorzystaj na schowki. Na zdj. niżej łóżko Nepo, z nogami-półkami, 399 zł (cena bez materaca i stelaża). Trzy szuflady, 199 zł, brw.com.pl.

łóżko z szufladami
Autor: Serwis prasowy firmy

Połączenie funkcji
Mniejszy pokój warto urządzić meblami służącymi kilku zadaniom. Proponujemy np. łóżko, do którego wchodzi się po drabince, z wolną przestrzenią pod spodem - idealną na domek do zabaw (by dodać mu kameralności, wystarczy zawiesić zasłonę). Gdy dziecko podrośnie, pod łóżko może trafić biurko.

Kwestia fantazji
Ponieważ pokój dziecka to właściwe miejsce na akcesoria pobudzające wyobraźnię i ułatwiające przyswajanie wiedzy, niemowlakowi polecamy mobile nad łóżeczkiem, kolorową tapetę. Kilkulatkowi – tablicę do rysowania, a nastolatkowi – magnetyczną.

Bezpieczna zabawa
Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź materiały, z których wykonany jest mebel lub zabawka. Mebelki na zdj. zrobiono z litej sklejki brzozowej, mającej europejskie certyfikaty jakości. Jest wykończona nietoksycznym ekologicznym lakierem spełniającym Normę EN 7. Biurko-domek: sklejka, dach/blat biurka
z płyty laminowanej, komin (pojemnik na kredki), 82x100x64 cm, 1050 zł, kutikai.pl.

domek do zabawy
Autor: Serwis prasowy firmy