Duże i małe metamorfozy, czyli zmiany w pokoju dziecka. Tak sprawidz, by rósł z dzieckiem

2023-04-28 12:17

„Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni. Gdy nie ma dzieci w domu...” – to robimy remont w ich królestwie. Zaczynamy od sprawdzenia stanu mebli, ścian, podłogi. Potem czas na innowacje, ozdoby, niespodzianki.

Pokój dziecka
Autor: serwis prasowy bepurehome.com
Na dobry początek

Konsultacja z dzieckiem. Przed rozpoczęciem remontu, uzgodnijcie kolor ścian, dobór mebli i dodatków, ich ustawienie. Kieruj się gustem malucha, ale pamiętaj o aspektach praktycznych, np. o tym, że za rok, dwa zmienią się upodobania. Zamiast łóżka-auta lepiej wybrać plakaty z samochodowym motywem.

Według wieku. Urządzając pokój niemowlaka, weź pod uwagę swoją wygodę – przewijak, fotel do karmienia. Już teraz zastanów się, gdzie w przyszłości stanie większe łóżko (zaplanuj tam np. kinkiet) i biurko (doprowadź gniazda elektryczne). W przypadku kilkulatka wybierz miejsce do spania jak dla dorosłego, z materacem 90/100x200 cm. Poza strefą snu wydziel też przestrzeń do zabawy, nauki, przechowywania.

Bezpiecznie. Zamontuj kontakty z przesłonami torów prądowych, ukryj kable, zabezpiecz narożniki mebli. Zastosuj materiały spełniające europejskie normy bezpieczeństwa.

Ściana się zmywa

Dziecko ma zdolności plastyczne, dając temu wyraz na ścianach? Pomaluj pokój farbą o właściwościach hydrofobowych, np. Dulux EasyCare. Tworzy ona specjalną powłokę odpychającą wodę oraz inne płynne zabrudzenia, łatwą w czyszczeniu. Farba jest 10 razy bardziej odporna na szorowanie niż farby o podobnej klasie. Pomalowana nią ściana długo zachowuje kolor.

Farba bezpieczna dla dziecka
Autor: serwis prasowy marki Dulux

Naklejka - kolorowy akcent

Pomalowanie lub wytapetowanie ścian to dobry sposób na odświeżenie pokoju. Jeśli jednak nie masz na to czasu lub brak ci wprawy, wybierz ekspresową dekorację – naklejkę. Naklejka na zdjęciu wykonana jest na białej matowej folii, która idealnie nadaje się do naklejenia na gładkie powierzchnie, jak ściana czy meble. Specjalnie dobrany klej umożliwia jednocześnie trwałe i delikatne przytwierdzenie do powierzchni (można usunąć bez niszczenia). Folia jest bezwonna, wodoodporna i posiada certyfikat. 

Naklejka w pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy pakamera.pl Na zdj. naklejka ścienna Domek na drzewie 2 XL/XXL, Make My Wall.
Meble

Do kompletu. Sprzęty pochodzące z jednej kolekcji łączą się optycznie, dają więcej opcji aranżacyjnych – można je ustawiać w różnych konfiguracjach. Wieszając nad łóżkiem szafki (lepiej płytkie, o głęb. 30 cm), sprawdź ich ciężar, maksymalne obciążenie. Dostosuj średnicę kołków rozporowych (podpowiedź znajdziesz w instrukcji montażu mebli). Rodzaj kołków dobierz do materiału, z którego wykonano ściany.

Na życzenie. Korzystając z systemów do zabudowy, stworzysz z wybranego materiału mebel na miarę. Poniżej Mobile, garderoba z drzwi przesuwnych i systemu do przechowywania, do której można dostawić wysuwany stolik (biurko). Płyta MDF, panele szklane.

Meble do pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy marki Baza Na zdj. kolekcja Match marki Baza.
Meble do pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy brw.pl Na zdj. kolekcja mebli Tetrix, Black Red White.

Połączenie funkcji

Mniejszy pokój warto urządzić meblami służącymi kilku zadaniom. Łóżko piętrowe z antresolą sprawdza się m.in. jako zadaszenie domku do zabaw (by dodać mu kameralności, wystarczy zawiesić zasłonę). Gdy dziecko podrośnie, pod łóżko może trafić biurko.

łóżko piętrowe z antresolą
Autor: serwis prasowy meble-bik.pl Na zdj. łóżko piętrowe z antresolą Sanah marki BED.
łóżko piętrowe z antresolą
Autor: serwis prasowy allegro.pl Na zdj. łóżko piętrowe antresola Tadek.

Ważne łóżko

Jeśli pozwala na to metraż pokoju, ustaw łóżko bokiem do okna oraz drzwi, zapewnij dostęp do niego z trzech stron. Przestrzeń pod meblem wykorzystaj na schowki.

Pokój dziecka
Autor: serwis prasowy brw.pl Na zdj. wyżej łóżko Nepo, z nogami-półkami, trzy szuflady.

Kwestia fantazji

Pokój dziecka to właściwe miejsce na akcesoria pobudzające wyobraźnię i ułatwiające przyswajanie wiedzy. Niemowlakowi polecamy mobile nad łóżeczkiem, kolorową tapetę. Kilkulatkowi – tablicę do rysowania, a nastolatkowi – magnetyczną.

Pokój dziecka
Autor: serwis prasowy uccoi.pl Na zdj. półki-chmurki, pleksi, zaokrąg- lone, bezpieczne krawędzie, uccoi.pl.

Bezpieczna zabawa

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź materiały, z których wykonany jest mebel lub zabawka. Mebelki na zdj. zrobiono z litej sklejki brzozowej, mającej europejskie certyfikaty jakości. Jest wykończona nietoksycznym ekologicznym lakierem spełniającym Normę EN 7.

Meble do pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy kutikai.pl na zdj. biurko-domek: sklejka, dach/blat biurka z płyty laminowanej, komin (pojemnik na kredki), 82x100x64 cm, kutikai.pl.

Ważne wykończenie

Montaż drzwi zaplanuj po położeniu posadzki i wykończeniu ścian. Jeśli ściany mają nierówności, odchylenia, bezpieczniej jest wybrać ościeżnicę regulowaną (z kilkucenty-metrowym zakresem regulacji). Potraktuj drzwi jako element dekoracji. Zamiast tradycyjnej bieli czy brązu może skusi cię zieleń?

Pokój dziecka
Autor: Yassen Hristov

Ochrona przed słońcem

Jednym z ostatnich elementów remontu pokoju jest zaaranżowanie okna. Może zamiast zasłon i firanek zbierających kurz wybierzesz tym razem żaluzję? Jest łatwa w czyszczeniu, umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Żaluzja Luna marki Anwis wyposażona jest w zabezpieczenia Child Safety, zapobiegające tworzeniu się niebezpiecznej pętli w systemach sterowanych sznurkiem lub łańcuszkiem koralikowym.

Żaluzja dwukierunkowa
Autor: serwis prasowy marki Anwis Na zdj. żaluzja aluminiowa dwukierunkowa Luna, 40x70 cm, Anwis.

Podłoga idealna do zabawy

Posadzkę z drewna lub laminatu (odporną na uszkodzenia, z atestami bezpieczeństwa, wyciszającym podkładem) połóż przed malowaniem ścian. Wykładzinę antyalergiczną – po. Pod dywan przeciwuczuleniowy, z krótszym włosiem podłóż matę antypoślizgową.

Dywan do pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy Esprit Home
Światło dla zdrowia, wygody, nastroju

● Światło naturalne potrzebne jest dziecku zwłaszcza podczas rysowania, czytania, odrabiania lekcji. Myśląc o tym, ustaw stolik lub biurko blisko okna, bokiem (tak, aby promienie słoneczne dobrze oświetlały blat roboczy, nie rażąc oczu dziecka).

● Lampa górna – najlepiej o barwie białej, świetle rozproszonym, z możliwością regulacji natężenia jasności.

● Lampka biurkowa – niech emituje chłodne białe światło, a dzięki ruchomemu ramieniu na wysięgniku wygina się w dowolnym kierunku (jak na zdj. obok). Jej klosz musi przysłaniać żarówkę. Optymalna odległość źródła światła od biurka to ok. 35 cm.

● Lampka nocna ma tworzyć kameralny nastrój, sprzyjać zasypianiu, stąd też barwa jej światła może być cieplejsza, a moc mniejsza. Przydatne okazują się w niej: ściemniacz, czujnik ruchu (lampka zapala się, gdy maluch wstaje w nocy), energooszczędne źródło światła LED.

Lampa do pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy Na zdj. Lampka maskonur, z głośnikiem, dobreliski.pl
Lampa do pokoju dziecka
Autor: serwis prasowy Lampa wisząca Astronatua