Kupujemy mieszkanie: czy opłaca się kupić MAŁE MIESZKANIE. Poradnik INWESTORA

2013-08-31 10:02

Zastanawiasz się, czy kupić małe mieszkanie, czy to dobra inwestycja? Pomożemy ci podjąć decyzję. Kupujemy małe mieszkanie - poradnik inwestora.

Ładne małe mieszkanie - kawalerka ZDJĘCIA
Autor: Joanna Tkaczuk Projekt kawalerki jest nowoczesny, a jednocześnie przytulny. W małym mieszkaniu - 30m2- udało się wydzielić kuchnię, salon i sypialnię. mat.prasowe Inside Story

Kiedy warto kupić małe mieszkanie (lub kawalerkę)? Może to być naprawdę świetna inwestycja, pod kilkoma warunkami. Jeśli kupujemy małe mieszkanie, wybierzmy dobrą lokalizację, czyli centrum lub blisko centrum. Gdy kupujemy małe mieszkanie, pamiętajmy, że ważne jest również sąsiedztwo – park, zielone podwórko, widok na panoramę miasta (im mniejsze mieszkanie, tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na okolice, komunikacje i prestiż budynku).

Plusy i minusy -  z czym musimy się liczyć, gdy kupujemy małe mieszkanie

Gdy kupujemy małe mieszkanie, raczej możemy liczyć na to, że znajdą się chętni, by nasze małe mieszkanie wynająć, ale z kupcami może być problem. Trzeba wziąć pod uwagę, że od wystawienia małego mieszkania do sprzedaży minie prawdopodobnie kilka miesięcy. Doradcy nieruchomości zapewniają jednak, że małe mieszkanie będzie miało kupca przed upływem pół roku. Po stronie plusów przy zakupie małego mieszkania jest na pewno i to, że ceny zakupu małych mieszkań w śródmieściu są mało „wrażliwe” na kryzys: nie rosną gwałtownie, ale i nie spadają.
Sprzedając w centrum Warszawy dwupokojowe małe mieszkanie, kupić można nawet 100 m² pod miastem, np. w segmencie z ogródkiem.

Kupujemy małe mieszkanie? Warto wiedzieć, kiedy może stać się dla nas problemem

Małe mieszkania w budynkach położonych na peryferiach – choć tańsze – mają najmniejsze wzięcie zarówno u najemców, jak i kupujących. Gdy kupujemy małe mieszkanie, powinniśmy się liczyć z tym. że minilokum może być kulą u nogi dla powiększającej się rodziny, zwłaszcza że mieszkania na obrzeżach z czasem tracą na wartości. Najbardziej oczywistym minusem małych mieszkań jest ciasnota. Zgodnie z normami europejskimi na dwie dorosłe osoby powinny przypadać minimum dwa pokoje, a na rodzinę z jednym dzieckiem – trzy.