Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Szkło polimerowe, które zapewnia trwałość i wygodę w użytkowaniu

2023-04-01 14:24

Kuchnia to serce każdego domu. Pomieszczenie jest zazwyczaj wielofunkcyjne: to tu przygotowujemy jedzenie, trzymamy zapasy żywności, spożywamy posiłki, spędzamy sporo czasu. A to oznacza, że projekt nowoczesnej kuchni powinien uwzględniać wszystkie potrzeby domowników. O czym nie wolno zapomnieć?

RAUVISIO crystal deep
Autor: materiały prasowe/Rehau

Ergonomia nowoczesnej kuchni, czyli podział na strefy

Pierwszym krokiem będzie wstępny projekt kuchni na wymiar, który pozwoli nam wydzielić najważniejsze strefy, dostosowując je do metrażu. W kuchni powinna się znaleźć strefa zapasów, gdzie stanie lodówka, ale też (o ile to możliwe) większa szafka na produkty żywnościowe, które nie wymagają chłodzenia. Dalej powinna znaleźć się strefa przechowywania, czyli szafka lub szafki na garnki, małe sprzęty AGD i inne niezbędne narzędzia do pracy. Następnie musimy pomyśleć o strefie zmywania, gdzie pojawi się zlew oraz zmywarka. Tuż obok warto umiejscowić strefę przygotowywania posiłków (blat roboczy), a obok gotowania, gdzie umieścimy płytę grzewczą lub gazową i piekarnik.

Już na etapie projektu kuchni należy uwzględnić tak zwany trójkąt roboczy, dzięki czemu lodówka, kuchenka i zlewozmywak znajdą się blisko siebie, w trójkątnym rozstawieniu. To sprawia, że o wiele łatwiej się pracuje i wszystko jest w zasięgu ręki.

Wybór materiału na meble kuchenne

To bardzo ważny etap w projektowaniu kuchni, bo z założenia meble mają służyć przez lata i cały czas cieszyć oko. Powinny zachować swój estetyczny wygląd, nie zmieniać kształtu i działać bez zarzutu. Wiadomo, że codzienna praca w kuchni oznacza wysoką eksploatację materiałów i stały kontakt powierzchni z wilgocią oraz tłuszczem. Na rynku można jednak znaleźć materiały, które rozwiązują problem „puchnących“ blatów i frontów, oraz powierzchni łatwo ulegających uszkodzeniom - na przykład zarysowaniom czy pęknięciom.

Przykładem nowoczesnego rozwiązania do kuchni, które zachwyca estetyką, ale też trwałością, jest szkło polimerowe RAUVISIO crystal. To innowacyjny laminat szklany od firmy REHAU, który spełnia najważniejsze oczekiwania: jest niezwykle odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, przepięknie się prezentuje, bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Do tego daje gwarancję trwałości koloru przez długie lata. Hitem najbliższych miesięcy będzie bez wątpienia barwa o nazwie „Opale“. To niezwykle elegancki, głęboki granat, który przykuwa uwagę, a jednocześnie będzie spójny z każdą aranżacją. Klasyka koloru sprawi, że zawsze pozostanie w trendzie, łatwo dopasować do niego również dodatki.

Dlaczego szkło polimerowe wykorzystane w kolekcji RAUVISIO crystal tak bardzo się wyróżnia na tle innych opcji? Wysoki połysk pięknie odbija światło, dając wrażenie świeżości i przestronności nawet w niewielkich pomieszczeniach, a sam materiał jest aż 10 razy bardziej odporny na pęknięcia od tradycyjnego szkła. Poza tym, szkło polimerowe RAUVISIO crystal jest lekkie, łatwe w obróbce na etapie montażu, a same fronty mebli nie będą miały żadnych spoin. Dzięki temu wilgoć nie będzie powodowała efektu „puchnięcia“ mebli, odkształcania się, czy odklejania się poszczególnych elementów. Nie zmieni tego ani czas, ani to, jak często gotujecie.

Wróćmy jeszcze na chwilę do trwałości kolorów. Ponieważ fronty ze szkła polimerowego są tak odporne na zarysowania, uszkodzenia, ale też działanie promieni UV, kolor zawsze pozostanie ten sam i nie będzie z czasem zmieniał odcienia. To daje możliwość dokupienia kolejnych elementów i rozbudowania kuchni, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

RAUVISIO crystal deep
Autor: materiały prasowe/Rehau

Nowoczesna kuchnia to funkcjonalne rozwiązania

Projekt kuchni powinien uwzględniać każdy, nawet najmniejszy detal. Do najważniejszych elementów zaliczymy optymalną wysokość szafek oraz blatu roboczego (standardowo to 85-90 cm), wysokość szafek wiszących (40-100 cm), wielkość zlewozmywaka, oraz zabudowę sprzętów AGD. W przypadku kuchni wykonywanej na zamówienie mamy możliwość „ukrycia“ lodówki, ekspresu do kawy, okapu kuchennego, czy właśnie zmywarki. Wszystko po to, by zabudowa tworzyła spójną, elegancką całość. Poza tym - im mniej zakamarków, tym mniej kurzu i brudu. Zabudowa umożliwia także schowanie kabli i gniazdek.

Kluczową kwestią będzie oświetlenie. Listwa LED pod szafkami, która oświetla cały blat roboczy, to standard. Dodatkowo można także zainstalować oświetlenie w szafkach i innych, wybranych punktach. Górne światło powinno być mocne, ale o ciepłej barwie. Nie zapominajmy o lampie nad stołem jadalnym oraz wyspą kuchenną.

W finale pozostaje już jedynie pomyśleć o dodatkach - akcentach, które dopełniają design nowoczesnej kuchni. Warto z rozmysłem rozplanować przestrzeń w taki sposób, by zagospodarować każde użytkowe miejsce. Przydadzą się więc podwieszenia pod szafkami, relingi, a nawet rozwiązanie dotyczące segregowania śmieci.

Reasumując, nowoczesna kuchnia:

  • Powinna zostać zaprojektowana z myślą o funkcjonalnym rozmieszczeniu mebli i sprzętów, najlepiej w tak zwanym trójkącie roboczym
  • Zabudowa kuchenna musi być trwała i odporna na uszkodzenia (także wilgoć i zabrudzenia), a także łatwa w czyszczeniu i estetyczna
  • Wysokość powierzchni powinna zostać dopasowana do naszych potrzeb. Zabudowa może także praktycznie pomóc „schować“ najważniejsze sprzęty, by były łatwo dostępne, ale nie zagracały przestrzeni
RAUVISIO crystal deep
Autor: materiały prasowe/Rehau