Zaprojektowali dom odporny na powódź. Kiedy woda się podniesie, on zamieni się w łódź

2023-01-30 15:22

Japońskie studio Ushijima Architect, biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny i związany z nim stale podnoszący się poziom mórz, postanowiło zaprojektować dom, który mógłby wytrzymać powódź i unosić się na wodzie niczym łódź.

U-House, Ushijima Architects
Autor: Fot. Shinya Tsujita / facebook.com/

Stworzony przez studio architektoniczne Yokohamy dom znajduje się w mieście Maibara, w prefekturze w Shiga, nieopodal Biwa-ko, największego, słodkowodnego jeziora w kraju.

Liczący 124 m kw. U-House wzniesiono w miejscu, gdzie kiedyś były mokradła, na których przed II wojną światową uprawiano ryż, a później je zasypano. Potem ten teren wielokrotnie był zalewany, o czym nieco zapomniano, ponieważ technologia ochrony przeciwpowodziowej rozwinęła się na tyle, że wydano pozwolenie na zbudowanie w tym miejscu wielu nowych domów.

U-House, Ushijima Architects
Autor: Fot. Shinya Tsujita / facebook.com

- Istnieje możliwość, że ten obszar ponownie kiedyś nawiedzą powodzie spowodowane globalnym ociepleniem. Trudno powiedzieć, jaka przyszłość czeka to miejsce, więc mając to na uwadze, zaprojektowaliśmy właśnie ten dom - powiedział Takahiro Ushijima, założyciel Ushijima Architects.

U-house ustawiono na betonowej podstawie. Część mieszkalna znajduje się na piętrze, natomiast na dole mieści się niewielki taras. Górna kondygnacja jest podtrzymywana przez drewnianą, lekką konstrukcję, którą tworzą cienkie kolumny. Jej powierzchnia jest większa niż przestrzeń poniżej niej.

U-House, Ushijima Architects
Autor: Fot. Shinya Tsujita / facebook.com/Arqzon

Na parterze stworzono przestrzeń, którą można dowolnie zaaranżować. Na górze z kolei znajduje się część właściwa domu, a więc kuchnia, jadalnia, salon, sypialnia, łazienka, a nawet gabinet! Wnętrza urządzono w minimalistycznym stylu japandi.

Dwie kondygnacje stanowią kontrast między sobą. Elewację góry wykonano z poczerniałych, drewnianych desek, które zestawiono z minimalistycznym betonem na dole. Japońscy architekci wykorzystali w tym projekcie głównie drewno: cedr i cyprys, które pochodzą z lokalnych źródeł.

- Mam nadzieję, że chociaż nasza planeta się zmienia, to ten dom będzie stabilny i w razie powodzi będzie unosić się na wodzie jak łódź ​​– dodał Ushijima.

Przeczytaj również:

Źródło: 

  • designboom.com
  • dezeen.com
Nasi Partnerzy polecają