WYWIAD: Radosław Achramowicz o wyzwaniach w projektowaniu światła

2017-09-20 12:46
WYWIAD: Radosław Achramowicz o wyzwaniach w projektowaniu światła
Autor: archiwum Prof. Radosław Achramowicz mówi o wyzwaniach w projektowaniu światła

Lightning polution, lightning masterplan, lightning architect – te anglojęzyczne pojęcia, choć nie doczekały się jeszcze polskich odpowiedników, coraz częściej pojawiają się w dyskursie o projektowaniu także nad Wisłą. Prof. Radosław Achramowicz z Politechniki Warszawskiej zdradza, co oznaczają i wskazuje na wyzwania w projektowaniu oświetlenia, przed którymi stają lub powinni stanąć polscy projektanci.

Lightning polution, czyli zanieczyszczenie światłem, to zjawisko niekorzystnego, zwłaszcza nadmiernego oświetlenia przestrzeni miejskich. Wszscy cenimy oświetlone, a więc bezpieczeniejsze nocą ulice. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrafi przeszkadzać latarnia ustawiona blisko okien mieszkania. Nie wszyscy natomiast wiemy, że nocne rozświetlenie miast dramatycznie zaburza cykl aktywności dobowej wielu gatunków zwierząt, nie tylko nocnych.

Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu światłem, należałoby tworzyć dokumenty o charakterze lighting masterplan, czyli lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie oświetlenia miast. Ulica bezpieczna nocą nie musi być przecież rozświetlona tak samo jak za dnia. Do projektowania oświetlenia zewnętrznego budynków oraz przestrzeni miejskiej należałoby angażować lighting architects, a więc specjalistów z zakresu projektowania oświetlenia w skali miejskiej, którzy we współpracy z projektantami budynków i urbanistami kształtowaliby oświetlenie przestrzeni przyjazne wszystkim mieszkańcom miasta i ściśle dopasowane do ich potrzeb.

O tych i innych ważnych zjawiskach z kręgu nowoczesnego spojrzenia na projektowanie oświetlenia prof. Radosław Achramowicz opowiada w rozmowie z Ewą Kempińską.

.. Obejrzyj wystąpienie prof. Radosława Achramowicza na konferencji Design w Pałacu  Światło

.. Obejrzyj prezentację multimedialną prof. Radosława Achramowicza

.. Obejrzyj na wideo wszystkie wystąpienia z konferencji Design w Pałacu  Światło

Fotorelacja z konferencji Design w Pałacu – Światło: oglądaj i czytaj