WYWIAD: Paweł Morawski o świetle naturalnym i sztucznym w projektach wnętrz

2017-09-20 12:46
WYWIAD: Paweł Morawski o świetle naturalnym i sztucznym w projektach wnętrz
Autor: archiwum Dr Paweł Morawski o świetle naturalnym i sztucznym w projektach wnętrz.

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi kluczowe znaczenie ma kontakt ze światłem naturalnym. Nowoczesne oświetlenie sztuczne, zwłaszcza oparte na technologii LED, coraz lepiej jednak imituje światło sztuczne, wiernie oddając szerokie spektrum jego właściwości. Dr Paweł Morawski z Philips Lighting University podpowiada, w jaki sposób kształtować oświetlenie wnętrz skoncentrowane na potrzebach człowieka i jego organizmu.

Światło, które nie tylko rozjaśnia otoczenie, lecz także pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi – oto temat wystąpienia doktora Pawła Morawskiego podczas konferencji „Design w Pałacu – Światło”. Kluczowe dla projektowania oświetlenia w tym duchu jest wiedza o melanoksynie. Jest to odkryty przed zaledwie kilkunastu laty receptor światła obecny w siatkówce oka, który odpowiada nie za widzenie, lecz – w uproszczeniu – za rozpoznawanie pory dnia po barwie światła.

Human-centric lightning, czyli projektowanie oświetlenia skoncentrowane na potrzebach człowieka i jego organizmu, wykorzystuje wiedzę o działaniu melanoksyny do tego, by właśnie za sprawą światła pobudzać do działania lub sprzyjać relaksowi. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim światło o barwie niebieskiej? Ten i inne sekrety dr Paweł Morawski zdradza w rozmowie z Ewą Kempińską.

 

.. Obejrzyj wystąpienie dra Pawła Morawskiego na konferencji „Design w Pałacu – Światło”

.. Obejrzyj prezentację multimedialną dra Pawła Morawskiego

.. Obejrzyj na wideo wszystkie wystąpienia z konferencji

Fotorelacja z konferencji Design w Pałacu – Światło: oglądaj i czytaj