Wybudowali blok nad domem jednorodzinnym. Sąd po 11 latach w końcu wydał wyrok

2023-03-21 12:34

Kraków jest pełen wyjątkowej architektury. Przykładowo na ul. Centralnej 57 znajduje się niezwykle kuriozum, które można opisać tak: warsztat samochodowy, obok niego dom, a nad nimi… blok. Od lat w kwestii tego nietypowego zespołu budynków toczyła się batalia sądowa. Właśnie zapadł wyrok.

Garażoblok w Krakowie
Autor: Google Maps

Przyglądając się temu “garażoblokowi”, jak nazwały go media, przechodzień mógłby stwierdzić, że deweloper postanowił zbudować blok, ale ponieważ chciał zarobić jeszcze na kilku mieszkaniach nadbudował przestrzeń nad domem jednorodzinnym. Co tak naprawdę się wydarzyło?

Jak informuje RMF MAXX, w 2012 r. do Wydziału Architektury i Urbanistyki w Krakowie wpłynął wniosek o "nadbudowę, przebudowę i rozbudowę budynku warsztatu samochodowego". Urzędnicy nie wydali na to zgody, orzekając, że taki twór będzie niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania.

Mimo tego inwestor zdecydował się ruszyć z pracami. Kiedy samowola budowlana wyszła na jaw, na budowę wybrali się przedstawiciele nadzoru budowlanego i odnotowali sporo nieprawidłowości i uchybień. Sprawa trafiła do sądu.

Tam równocześnie toczyły się dwa postępowania. Pierwsze, które zakończyło się w 2017 r., dotyczyło rozbudowy zadaszenia,  z kolei drugie budowy trzypiętrowego bloku.

Obie sprawy zakończyły się nakazem rozbiórki, do której do tej pory nie doszło, ponieważ Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie pozytywnie rozpatrzył odwołanie inwestora  i zdecydował o ponownym wzięciu sprawy na wokandę.

Ostatecznie trafiła ona do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zdecydował, że blok musi zostać rozebrany. Wyrok jest prawomocny, a decyzja ostateczna. Nie ma możliwości do jej podważenia czy odwołania się.

Teraz inwestor musi zmierzyć się ze sporymi kosztami rozbiórki. Jeśli nie wykona wyroku sądu, musi liczyć się  z tym, że to władze usuną budynek, a on zostanie obciążony kosztami.

Przeczytaj również:

Źródła:

  • RMF MAXX
  • Interia
  • domiporta.pl