Wiadomo, co dalej z "polskim Hogwartem". Po dziesiątkach lat jest wreszcie decyzja

2023-02-27 13:57

W Łapalicach nieopodal Kartuz w województwie pomorskim stoi niezwykła budowla, którą obwołano polskim Hogwartem. Przez wiele lat nic się tam nie działo, a jej właściciel Piotr Kazimierczak, trwał w zawieszeniu, czekając na decyzję urzędników. Po ponad 40 latach jest zielone światło, by legalnie dokończyć budowę.

Zamek w Łapalicach
Autor: Marian Naworski, CC BY 4.0

Chociaż jedni zamek w Łapalicach nazywają kiczem, inni podziwiają, bez wątpienia nie można przejść obok niego obojętnie. Również urzędnicy dostrzegli jego potencjał, a Rada Miejska w Kartuzach zgodziła się na dokończenie budowy. 

Należy dodać, że obiekt, który możemy tam oglądać dzisiaj, został wzniesiony w latach 1979-1986, a Kazimierczak, który miał wybudować dom o powierzchni 1000 m kw., postawił budynek sześciokrotnie większy! Przez lata toczył batalię z urzędnikami, a w 2002 r. nawet nakazano mu ten zamek rozebrać.

Piotr Kazimierczak nigdy nie porzucił marzeń o dokończeniu budowy. Wszystko jest na dobrej drodze, bo jak podaje turystyka.wp.pl, gmina właśnie otrzymała zgodę na wpisanie do miejscowego planu zagospodarowania tego budzącego wielkie emocje obiektu.

Zrobiliśmy milowy krok w sprawie zamku w Łapalicach. Mieliśmy pewien zastój, jeżeli chodzi o prace nad planem miejscowym obejmującym zamek w Łapalicach, ale dzięki przychylności pana konserwatora zabytków procedura ruszyła. W ubiegłym tygodniu przyszła decyzja pozytywna na zakończenie projektu i uzgodnienie budowy tego zamku

- mówił burmistrz Mieczysław Gołuński na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach.

Dzięki temu budowla będzie mogła wreszcie zostać legalnie dokończona. Sam Gołuński podkreślał, że jej rozebranie wygenerowałoby ogromne koszty, a jednak ten zamek ma szansę się rozwijać. Właściciel jest zainteresowany kontynuowaniem inwestycji, o czym mówił już jakiś czas temu w rozmowie z “Kurierem Kartuskim”. Wtedy wyznał, że chce samodzielnie stworzyć całe wyposażenie zamku: wyrzeźbić podłogi, ściany i sklepienia. Niektóre z nich już są nawet gotowe.

Najprawdopodobniej w Łapalicach powstaną hotel, spa oraz pracownia Kazimierczaka. Wszystkie kolejne decyzje będą podejmowane w kolejnych miesiącach.

Przeczytaj również:

Źródło:

  • turystyka.wp.pl
  • expresskaszubski.pl
  • Kurier Kartuski