Warszawa zyska nowy wieżowiec. Projekt Chopin Tower już wzbudza kontrowersje

2023-03-16 13:18

Bardzo możliwe, że Warszawa zyska niedługo kolejny wieżowiec. Podczas tegorocznych targów nieruchomości w Cannes firma Ghelamco przedstawiła plany budowy 130-metrowego biurowca na warszawskiej Woli. Pomysł wzbudził silne emocje głównie ze względu na kwestię zieleni.

wieżowce
Autor: materiały prasowe Ghelamco The Bridge i Chopin Tower w Warszawie

Chopin Tower w Warszawie

Targi nieruchomości MIPIM w Cannes to idealna okazja dla deweloperów, by pochwalić się szerszej publiczności swoimi projektami. Podczas tegorocznej edycji firma Ghelamco zaprezentowała swój flagowy projekt – The Bridge, który właśnie powstaje w Warszawie.

Deweloper skorzystał z okazji i zdradził plany budowy kolejnego wysokościowca w polskiej stolicy. Nazwany roboczo Chopin Tower ma mieć 130 m wysokości i stanąć w pobliżu The Bridge, przy placu Europejskim. Budowa biurowca najprawdopodobniej rozpocznie się po 2025 roku.

Okolica placu Europejskiego przy Rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli nie jest obcy firmie Ghelamco. Deweloper postawił w tym miejscu już słynny Warsaw Spire (220 m), a niedługo dołączy do niego The Bridge (174 m). Wygląda na to, że za kilka lat „warszawski Manhattan” wzbogaci również Chopin Tower.

Gazeta Wyborcza przedstawiła koncepcję nowego wieżowca, informując jednocześnie, że wizualizacja jest tylko poglądowa i najprawdopodobniej wygląd budynku się zmieni – wymiary i funkcja pozostaną bez zmian. Za projekt Chopin Tower odpowiada stołeczne biuro architektoniczne PBPA Projekt, którym kieruje Adam Wagner.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tajemnicza inwestycja w Warszawie. “Jeszcze nie możecie jej zobaczyć, ale już możecie o niej usłyszeć”

Wizualizacja Chopin Tower w Warszawie
Autor: materiały prasowe Ghelamco Wizualizacja Chopin Tower w Warszawie

Kontrowersje wokół zieleni

W związku z budową wieżowca The Bridge, trzeba było przesadzić mnóstwo drzew rosnących przy Placu Europejskim – trafiły one do dwóch parków w dzielnicy Wola. Po zakończeniu prac budowlanych wokół The Bridge miały pojawić się drzewa oraz oczko wodne przy placu Europejskim.

W obecnej sytuacji, gdy planowany Chopin Tower ma zająć większą część placu Europejskiego, nie tylko maleją szansę na powrót oczka wodnego, ale również najprawdopodobniej będzie trzeba przesadzić jeszcze więcej drzew, by umożliwić budowę wysokościowca.

Jak na kwestię zieleni wokół The Bridge i Chopin Tower zapatruje się deweloper? W rozmowie z Gazetą Wyborczą Jarosław Zagórski z Ghelamco zapewnił, że „element wodny będzie uwzględniony w nowym projekcie. Na nowym placu zmieści się nawet więcej drzew niż dotychczas”.

Warto przypomnieć, że deweloper jest zobowiązany do posadzenia przynajmniej 115 drzew na terenie Woli po zakończeniu inwestycji. Wynika to z porozumienia między firmą a miastem, które wydało zgodę na usunięcie drzew pod budowę nowego biurowca.

Źródło:

  • wiezowce.pl
  • urbanity.pl
  • propertydesign.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE