Ulicę w centrum Krakowa zamieniono w zielony deptak. Zdjęcia przed i po

2023-05-29 11:49

Ulica Krupnicza w Krakowie rozpoczyna się nieopodal Plant, tuż przy Teatrze Bagatela, i dochodzi aż do Alei Adama Mickiewicza. Tuż przed wakacjami zmieniła się nie do poznania i zamieniono ją w atrakcyjny deptak.

Ul. Krupnicza w Krakowie
Autor: Materiały prasowe / Zarząd Zieleni Miejskiej

Przez jakiś czas wszyscy, którzy chcieli dostać się na Rynek i szli ul. Krupniczą, musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Ulica była rozkopana, ponieważ przy okazji  jej remontu zdecydowano się wymienić sieć wodociągową i ciepłowniczą. ZZM Krakowa skoordynował wszystkie prace z miejskimi wodociągami i krakowskim MPEC-em.

Ul. Krupnicza znajduje się w ścisłym centrum. Wybudowane przy niej kamienice są zabytkowe i mają bogatą historię. Chociażby pod nr 22 znajdował się Dom Literatów, w którym mieszkali Tadeusz Peiper, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Jerzy Korczak i wielu, wielu innych.

W związku z tym nad całością prac sprawowanych przez firmę StarKop czuwał też konserwator zabytków. 

“Zielona Krupnicza” jest gotowa

Co się zmieniło na Krupniczej? Wymieniono nawierzchnię (granitowe kostki uzupełniono historyczną kostką bazaltową), postawiono elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe), nasadzono zieleń czy zamontowano iluminację.

Idąc Krupniczą, warto patrzeć pod nogi. W nowej nawierzchni znalazły się bowiem też miedziane płyty, na których widnieją informacje na temat jej historii. 

Ul. Krupnicza w Krakowie
Autor: Materiały prasowe / Zarząd Zieleni Miejskiej

Krupnicza stała się deptakiem z prawdziwego zdarzenia, ponieważ nie ma już starego podziału na ciąg pieszy i jezdnię. Brak krawężników to spore ułatwienie też dla osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. 

Zadowoleni też powinni być przedsiębiorcy, którzy prowadzą restauracje czy inne biznesy przy ulicy. W dalszym ciągu będą mogli podjechać pod swój lokal, aby m.in. zapewnić dostawę świeżych towarów.

Ul. Krupnicza w Krakowie
Autor: Materiały prasowe / Zarząd Zieleni Miejskiej

Nie zapomniano o ekologii i zieleni

Centrum Krakowa w czasie upałów bardzo mocno się nagrzewa. Aby nowe rośliny przetrwały okresy suszy, na Krupniczej zamontowano też zbiorniki gromadzące deszczówkę

Celem przebudowy ulicy było przede wszystkim jej zazielenienie. Dlatego od Podwala do ul. Loretańskiej ustawiono podwyższone rabaty. Zasadzono w nich czereśnie ptasie, a pod nimi laurowiśnie wschodnie - krzewy, które są zielone cały rok, i wierzbę purpurową. 

Z kolei do ul. Szujskiego pojawiły się olsze czarne, ale też ogrody deszczowe zazielenione kosaćcami syberyjskimi, bodziszkiem łąkowym i łączeniem baldaszkowym. 

Przeczytaj również:

Źródło: zzm.krakow.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE