Była betonoza, będzie rajski ogród. To miejsce w Krakowie przejdzie niesamowitą przemianę

2023-02-08 11:33

Między ul. Karmelicką i ul. Dolnych Młynów w Krakowie do tej pory znajdowała się brzydka, zarośnięta przestrzeń, gdzie jeszcze niedawno mieścił się parking. Jeszcze w lipcu tego roku zamieni się ona w park im. Wisławy Szymborskiej. Co ważne, data otwarcia nowych miejskich terenów ma znaczenie symboliczne!

Park Wisławy Szymborskiej w Krakowie
Autor: facebook.com/jacek.majchrowski

W ramach budżetu obywatelskiego, dzięki inicjatywie mieszkańców Krakowa, nowy park zostanie otwarty w setną rocznicę urodzin polskiej Noblistki, która przyszła na świat właśnie w tym mieście 2 lipca 1923 r. W związku z tym w parku nie będzie mogło zabraknąć nawiązań do samej poetki.

- Będą to przedmioty, które można było znaleźć w jej szufladach. Wszystko będzie w formie dostosowanej do parku. Będą też drogowskazy, układające się w słowa z wiersza noblistki - powiedział Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie w rozmowie z RMF FM.

Park Wisławy Szymborskiej w Krakowie
Autor: facebook.com/jacek.majchrowski

Już teraz praca wre! Jak za pięć miesięcy będzie wyglądało to miejsce? Teren ma zostać podzielony na sektory, w których powstaną różnokolorowe ogrody (Ogród Czerwony, Ogród Niebieski, Ogród Zielony). Poza tym zostaną również zasadzone tam drzewa owocowe, m.in. jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. To ukłon w stronę historii, bowiem Karmelici kiedyś w tym miejscu mieli własne sady.

Park Wisławy Szymborskiej w Krakowie
Autor: facebook.com/jacek.majchrowski

125 drzew, ponad 1,5 tys. krzewów, 18,5 tys. bylin i 71 tys. cebul

W samym centrum parku pojawią się trawy i kwiaty. Obok nich ma biec aleja, a z drugiej strony niewielki strumyk, który będzie znajdować się zaraz obok głównego ciągu pieszego. Poza nim w parku będą mieścić się też dwa stawy, w których nie zabraknie zieleni wodnej.

Park Wisławy Szymborskiej w Krakowie
Autor: facebook.com/jacek.majchrowski

Warto dodać, że woda do nich będzie pochodzić z deszczówki zbieranej z dachu pobliskiego gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Ta następnie będzie magazynowana w podziemnym, sztucznym zbiorniku.

Z kolei po drugiej stronie parku, od strony ul. Dolnych Młynów zostaną zasadzone większe drzewa, m.in. klony, graby, topoli, kasztanowce czy dęby, pod którymi będzie można znaleźć nieco cienia i odpocząć. Pomiędzy nimi pojawią się też mniejsze krzewy i kwiaty.

Koszt całej inwestycji będzie wynosił 9,1 miliona zł.

Przeczytaj również:

Źródło: 

  • dziennikpolski.pl
  • rmfm.pl