Trzy wystawy sztuki współczesnej w jednym miejscu! DESA Unicum prezentuje dzieła wybitnych artystów

2023-11-27 15:01

„Nowe Pokolenie po 1989”, „Klasycy Awangardy po 1945” oraz „Op-art i abstrakcja geometryczna” to trzy ekspozycje, które można odwiedzić podczas jednej wizyty w DESA Unicum. Takiego zbioru jeszcze nie było – na wystawie zgromadzono dzieła najwybitniejszych polskich artystów oraz przedstawicieli światowej sztuki współczesnej, należące do prywatnych kolekcji, a więc na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Siedziba DESA Unicum w Warszawie
Autor: Paweł Bobrowski/DESA Unicum Wystawa odbywa się w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie

Spis treści

  1. Nowe Pokolenie po 1989
  2. Klasycy Awangardy po 1945
  3. Op-Art i Abstrakcja Geometryczna

Nowe Pokolenie po 1989

Wystawa prezentuje ponad 50 prac najważniejszych twórców reprezentujących wiodące kierunki w sztuce polskiej po okresie transformacji ustrojowej. Wśród artystów znalazły się topowe nazwiska, które rzadko można spotkać na otwartych ekspozycjach w Warszawie, takie jak

  • Paulina Ołowska,
  • Agata Bogacka
  • czy Magdalena Moskwa.

Zobaczymy też kompozycję Agaty Kus „Dywan”, która wydaje się być stopklatką z filmu oraz Piotra Uklańskiego. W DESA Unicum można podziwiać aż dwa obrazy, w tym jeden z serii, w której Uklański podejmował tematykę walk i bitew ważnych z punktu widzenia historii Polski.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Klasycy Awangardy po 1945

Wystawa jest wyjątkową okazją, aby zaznajomić się ze sztuką najważniejszych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane aż trzy obrazy Józefa Hałasa, na które warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście premiery jego pierwszej monografii.

Prawdziwym wydarzeniem jest pojawienie się rzadkiej pracy Stefana Gierowskiego a także szeroki wybór obrazów Tadeusza Kantora z różnych okresów jego twórczości.

Wśród obrazów na wystawie „Klasycy Awangardy po 1945” nie zabrakło także dwóch prac Romana Opałki z cyklu tzw. obrazów liczonych, a raczej, jak chciał artysta – „Detali”. Seria należy niewątpliwie do kanonu współczesnej sztuki światowej.

Ciekawą postacią jest również Ewa Kuryluk, której sztuka porusza tematy związane z miłością, a motyw bratniej duszy jest dla niej niezwykle ważny – zarówno w twórczości, jak i życiu prywatnym. Prezentowane dzieło „We dwoje” przedstawia Ewę i jej ukochanego, fizyka Helmuta Kirchnera.

CZYTAJ WIĘCEJ na desa.pl.

Op-Art i Abstrakcja Geometryczna

Fangor, Vasarely, Winiarski… Tych artystów nie trzeba przedstawiać, warto jednak skorzystać z niepowtarzalnej okazji zobaczenia ich na jednej wystawie. Wśród prezentowanych prac znalazł się obraz „M39” Fangora. Artysta stworzył tylko kilka płócien z wykorzystaniem motywu rozety, co czyni wspomniane dzieło unikalnym na rynku sztuki.

Wystawa „Op-Art i Abstrakcja Geometryczna” to najbardziej kolorowa ekspozycja w DESA Unicum w tym roku. Obok fantastycznych płócien Fangora znalazły się geometryczne kompozycje Victora Vasarely’ego, określanego mianem ojca op-artu.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Vasarely w swojej twórczości zaszczepiał pojęcie uniwersalności na poziomie wszystkich wymiarów społecznej aktywności: z jednej strony poprzez modułowe, powtarzalne kompozycje dążył do wyeliminowania indywidualnego pierwiastka w sztuce, z drugiej zaś jego dzieła mają poetycki wydźwięk, a sam artysta był okrzyknięty „romantycznym astronautą”.

Bez wątpienia wystawa w DESA Unicum wyróżnia się na tle innych. Podczas jednej wizyty można poznać najwybitniejszych twórców, którzy nie tylko kształtują rynek polskiej sztuki, ale ich dzieła podziwiać można także za granicą w najlepszych galeriach i muzeach.

W jednej przestrzeni zgromadzono prace ponad 100 artystów, prezentujących szeroki wachlarz technik i motywów. DESA Unicum zaprasza w niezwykłą podróż przez sztukę współczesną od 1945 r. aż do dnia dzisiejszego.

ZOBACZ:

„Sztuka współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”

  • Koordynatorzy wystawy: Katarzyna Żebrowska i Marta Lisiak
  • Wystawa: 23-28.11.2023
  • Aukcja: 28.11.2023, godz. 19.00, DESA Unicum, ul. Piękna 1A

„Sztuka współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”

  • Koordynatorzy wystawy: Alicja Sznajder i Michał Bolka
  • Wystawa: 22-30.11.2023
  • Aukcja: 30.11.2023, godz. 19.00, DESA Unicum, ul. Piękna 1A

„Sztuka współczesna. Op-Art i Abstrakcja Geometryczna”

  • Koordynatorzy wystawy: Katarzyna Szczęsna i Marta Lisiak
  • Wystawa: 24.11-7.12.2023
  • Aukcja: 7.12.2023, godz. 19.00, DESA Unicum, ul. Piękna 1A