Sztuka szkła – niezwykłe eksponaty na wystawie w DESA Unicum. Zobacz piękne obiekty polskich twórców

2023-11-23 16:35

Szkło staje się coraz bardziej popularne zarówno wśród kolekcjonerów rzemiosła artystycznego, jak i miłośników pięknych wnętrz. Podczas wystawy w DESA Unicum „Szkło. Sztuka. Design” zostaną zaprezentowane szklane obiekty o charakterze unikatowym oraz użytkowym od wybitnych twórców polskiego wzornictwa. Co ciekawe, eksponaty na wystawie będą wkomponowane w ekspozycję kultowych mebli z XX w., które także można podziwiać w DESA Unicum.

Spis treści

  1. Wystawa w DESA Unicum - wyjątkowe obiekty polskich artystów
  2. Ikony światowego designu w DESA Unicum

Wystawa w DESA Unicum - wyjątkowe obiekty polskich artystów

Szkło artystyczne na listopadowej odsłonie wystawy designu w DESA Unicum zachwyca precyzją wykonania oraz nietuzinkową formą. Znalazło się na niej aż 161 obiektów, zarówno o charakterze kolekcjonerskim, jak i użytkowym.

Coś dla siebie znajdzie tutaj każdy miłośnik nowoczesnych form i modnie urządzonych wnętrz. Zaprezentowano różnorodne eksponaty, a wśród nich klasyczny świecznik Jana Sylwestra Drosta, jak również współczesne kształty w niezwykłych kolorach Aleksandry Zawistowskiej. Na wystawie w DESA Unicum mogliśmy znaleźć wszystko, co najpiękniejsze w polskim szklarstwie.

Ekspozycja polskiego szkła nie mogłaby się odbyć bez projektów Zbigniewa Horbowego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wazon z zestawu „Bałtyk”, swoimi kolorami przywodzący na myśl zachód słońca nad morzem. Uważany za czołowego polskiego projektanta szkła użytkowego i twórcę własnej szkoły wzorniczej, Horbowy tworzy kształty, które pasują do każdego wnętrza – zarówno minimalistycznych, nowoczesnych mieszkań, jak i tych utrzymanych w stylu mid century oraz bardziej tradycyjnych.

Na ekspozycji znalazła się także rzeźbiarska forma autorstwa Ireneusza Kizińskiego, w tym pełne dynamiki obiekty z cyklu „Wiatry” i „Puchary”, które sprawiają wrażenie zaklętych w ruchu. Bogactwem kolorów zachwycą szkła stworzone przez zmarłą w tym roku Marię Veltuzen-Nagrabecką, która swoje doświadczenie w projektowaniu mody przeniosła na szkło, tworząc niezwykle delikatne, formy, z których emanuje kobieca wrażliwość.

Sztuka szkła – niezwykłe eksponaty na wystawie w DESA Unicum
Autor: DESA Unicum Horbowy komplet do napojów

Szkło współczesne reprezentuje młoda artystka Aleksandra Zawistowska z zestawem trzech form „Cobalt”. Projektantka jest stypendystką instytucji UrbanGlass w Nowym Jorku, jednego z wiodących zakładów dmuchania szkła w Stanach Zjednoczonych. Prace tej autorki wyróżniają się organiczną surowością i mocnym kontrastem żywych kolorów zestawionych ze szkłem transparentnym. Utalentowana Zawistowska robi już karierę za granicą, a jej projekty cieszą się dużym zainteresowaniem na Instagramie, wpisując się w aktualne trendy.

Na wystawie znajdują się również prace artystów zagranicznych, wśród których wyróżnia się szklana ściana projektu wybitnego czeskiego artysty – Františka Víznera – która w latach 70. ubiegłego wieku tworzyła dekorację w jednej z Czechosłowackich restauracji. Niezwykłe obiekty Viznera, z ich czystymi, wyrazistymi liniami i głębokimi, świetlistymi kolorami, wciąż robią spektakularne wrażenie na kolekcjonerach na całym świecie i są reprezentowane w najważniejszych kolekcjach muzealnych.

Ikony światowego designu w DESA Unicum

Na wystawie mogliśmy zobaczyć też starannie wyselekcjonowane meble i lampy, wśród których znajdują się projekty polskie oraz kultowych międzynarodowych artystów z ubiegłego wieku.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów tworzących w tym okresie był Jindřich Halabala, będący niejako łącznikiem między stylem art déco, wczesną odmianą modernizmu lat międzywojennych oraz nowoczesnym spojrzeniem mid-century modern drugiej połowy XX wieku. Na wystawie można obejrzeć parę jego foteli z lat 40. XX w. i drewnianą toaletkę z lat 60.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

- Styl XX wieku to także kwintesencja dojrzałego modernizmu. Plastik i jego eksperymentalne mieszanki to nowe dostępne materiały, które mają odpowiadać na potrzeby masowej produkcji. Umożliwiają także wykonanie projektów niczym nie z tego świata, łamiąc zasady grawitacji oraz form wcześniej znanych i stosowanych w produkcji, czerpiąc inspiracje z dziejącego się wówczas podboju kosmosu - podkreślają organizatorzy wystawy, DESA Unicum.

Jak zaznaczyli, w konceptualnych wnętrzach dominują dzięki temu zabawa kształtem, a także nowatorskie zestawienie kontrastów materiałów i kolorów.

Na wystawie w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie znalazły się projekty największych nazwisk światowego designu, w tym takich ikon jak:

  • Arne Jacobsen,
  • Hans J. Wegner,
  • Pierre Paulin,
  • Miroslaw Navratil
  • czy Ludwik Volak, znanych z najlepszych magazynów o designie, których meble od dekad cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów i najlepszych projektantów wnętrz.

W listopadzie odbyła się kolejna edycja DESA DESIGN DAYS, podczas której można było nie tylko odwiedzić wszystkie wystawy, ale także wziąć udział w interesujących spotkaniach i zainspirować się rozmowami z artystami. Kuratorzy wystawy są Weronika Roś i Mariusz Pendraszewski.

Źródło: Informacja prasowa DESA Unicum

CZYTAJ TAKŻE: