Niezwykłe ekrany akustyczne. Dzięki sprytnemu pomysłowi pełnią jeszcze jedną funkcję

2022-11-24 14:30

Nie da się ukryć, że ekrany akustyczne, które ustawiono wzdłuż ulic nie są dziełem sztuki. Dopóki nie porosną je pnącza, raczej szpecą. Ważniejsza jest ich jednak funkcja użytkowa. A gdyby poza tłumieniem dźwięku mogły jeszcze produkować prąd? Taki pomysł może zrealizować firma Alfa Bond

Panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych
Autor: facebook.com/R.KohlhauerGmbH

Do tej pory panele, zielone, czarne albo szare, po prostu tłumiły hałas i poprawiały komfort życia okolicznych mieszkańców. Teraz mogą również produkować prąd! Alfa Bond Kohlhauer zamontowała na ekranach akustycznych panele fotowoltaiczne. Znajdują się one pomiędzy osiedlem mieszkaniowym a parkingiem. 

Jedyne, co trzeba było zrobić, to zastąpić część paneli tworzących ekran dźwiękochłonny panelami słonecznymi. Jak podaje whitemad.pl, sześć paneli, które tam zamontowano, jest w stanie wyprodukować około 5,5 kW energii.

Panele fotowoltaiczne na ekranach dźwiękoszczelnych
Autor: facebook.com/R.KohlhauerGmbH

Klientem Alfa Bond Kohlhauer były zakłady mleczarskie w Lidzbarku Warmińskim, Polmlek / Fortuna, które w kwestii fotowoltaiki jeszcze nie powiedziały ostatniego zdania. W przyszłości planują zamontowanie kolejnych ekranów, aby jeszcze więcej energii czerpać ze słońca. 

Chociaż pomysł montowania ekranów fotowoltaicznych na ekranach akustycznych brzmi innowacyjnie, wcale nie jest czymś nowym. W Polsce dopiero raczkuje, natomiast zagranicą takie projekty są na porządku dziennym. Tam każda powierzchnia jest potencjalnym miejscem, gdzie można by zamontować panele. Zaledwie wczoraj pisaliśmy o nowym francuskim prawie, gdzie do 2025 r. na każdym dużym parkingu będzie musiała być zamontowana fotowoltaika.

Przeczytaj również:

Źródło: whitemad.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE