To nie jest zwykły mural. Gdańskie malowidło ma właściwości antysmogowe

2023-06-01 13:12

W gdańskiej dzielnicy Siedlce, a dokładnie na ul. Malczewskiego 82 powstał wyjątkowy mural. Inspirowane historią Siedlec i starymi gdańskimi pocztówkami malowidło zostało pokryte specjalną powłoką antysmogową. Mural więc nie tylko pięknie wygląda, ale również oczyszcza powietrze!

mural
Autor: screen: mat. wideo gdansk.pl

Mural antysmogowy w Gdańsku

Za projekt muralu na ul. Malczewskiego w Gdańsku odpowiada lokalne studio WAKEUPTIME. Autorem malowidła jest dyrektor kreatywny studia, Marcin Budziński.

Jak przyznaje, inspiracją dla charakterystycznego stylu muralu były tradycyjne gdańskie pocztówki i bogata historia Siedlec.

Inspiracją była stylistyką starych gdańskich pocztówek, na których często wykorzystywano technikę podkolorowanego rysunku. Podobnie jak wówczas, także tutaj, zastosowałem “wyszarzone”, stonowane kolory

- powiedział w wywiadzie dla gdansk.pl Marcin Budziński.

Mural w Siedlcach zamówiła firma deweloperska Allcon, do której należą budynki sąsiadujące z udekorowaną malowidłem ścianą.

Warto też dodać, że mural przy ul. Malczewskiego 82 jest wyjątkowy również ze względu na swoje antysmogowe właściwości. Malowidło pokryto specjalnym lakierem, który rozkłada szkodliwe tlenki azotu w powietrzu.

Historia Siedlec na muralu

Dzieło studia WAKEUPTIME to artystyczny hołd złożony jednej z najciekawszych dzielnic Gdańska – Siedlec.

Przez długi czas charakterystycznym dla krajobrazu tej części miasta były rozległe winnice oraz sady owocowe. W Siedlcach nie brakowało również pięknych ogrodów, po których lubili przechadzać się gdańszczanie, a także licznych restauracji i kawiarni.

W Siedlcach oprócz rozległych terenów zielonych było całkiem sporo młynów – pierwszy z nich powstał już w XV wieku.

Wszystkie wspomniane elementy krajobrazu i bogatej historii Siedlec można podziwiać na muralu. Malowidło przedstawia drzewo – symbol długowieczności. W jego koronie znajduje się młyn, winnica oraz sad. Dzięki przygaszonym, stonowanym kolorom, malowidło doskonale oddaje klimat retro pocztówki.

mural
Autor: screen: mat. wideo gdansk.pl

Źródło:

  • bryla.pl
  • gdansk.pl
  • dziennikbaltycki.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE