To miasto będzie mieć najbardziej instagramowy rynek w Polsce. Fontanna i ławki rodem z Disneya

2023-03-20 15:29

Czy Ćmielów będzie miało najbardziej oryginalny rynek w Polsce? Już wkrótce ma się rozpocząć rewitalizacja placu, który ma nawiązywać do porcelany. W mieście bowiem produkuje się ją już od 230 lat!

Rynek w Ćmielowie
Autor: facebook.com/gminacmielow

Na głównym placu Ćmielowa pojawi się fontanna (wysoka na 4,5 m i szeroka na 6 m), która ma przypominać serwis do kawy. To jednak nie wszystko, bowiem motyw porcelany będzie widoczny też w małej architekturze, jaka wkrótce się tam pojawi. Gotowe są już elementy, z których powstaną ławki. 

Prace mają ruszyć już niebawem, a zakończenie inwestycji jest planowane na lipiec tego roku. Jedyne, co do tej pory powstrzymywało wykonawców, którzy wygrali w zeszłym roku przetarg, była pogoda, która jednak z dnia na dzień przynosi coraz więcej słońca oraz wyższe temperatury.

Rynek w Ćmielowie
Autor: facebook.com/gminacmielow

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, w rozmowie z portalem echodnia.eu przekonuje, że już nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpoczynać modernizację rynku. Miasto uzyskało wszystkie zgody i pozwolenia. 

Jak będzie wyglądał rynek w Ćmielowie?

Rynek w Ćmielowie ma się zazielenić, ale również zyskać nowe oświetlenie i nową nawierzchnię. Już wizualizacje robią ogromne wrażenie, więc z niecierpliwością czekamy na realizację. Z pewnością, kiedy fontanna przypominająca zestaw kawowy stanie na rynku, szybko stanie się hitem sieci!

- To będą filiżanki, w których będzie można siedzieć i również filiżanka, do której z imbryczka będzie się lała woda w formie fontanny. To ewenement na skalę całej Polski – mówi Suska i dodaje, że jedynie jeszcze w Maroku istnieje fontanna w kształcie filiżanki.

Należy dodać, że na ćmielowskim rynku nie stanie przypadkowy serwis, ale nawiązujący do przedwojennej kolekcji Empire, która został zaprojektowana dla prezydenta Ignacego Mościckiego. To właśnie z niej jego goście odwiedzający go w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie mieściła się jego siedziba, pili kawę.

Kolejną ciekawostką jest to, że zastawa Mościckiego była używana w Belwederze za prezydentury Bronisława Komorowskiego. Obecnie kolekcja Empire znajduje się też w Kancelarii Prezydenta, a nawet w Watykanie czy na dworze Filipa Koburga, króla Belgów!

Przeczytaj również:

Źródło: echodnia.eu