Ten styl Polacy pokochali. Nowy raport pokazuje, co króluje w naszych wnętrzach

2023-01-24 11:05

Z najnowszych badań wynika, że w polskich wnętrzach króluje nieprzerwanie jeden styl. Mimo upływającego czasu i zmieniających się trendów pozostajemy wierni tej konkretnej estetyce. Dzieje się tak nie bez przyczyny.

wnętrze
Autor: Westwing Now

Jaki styl dominuje w mieszkaniach Polaków?

Pierwsza edycja badania „Mój Dom” przeprowadzonego przez markę Westwing odbyła się w 2015 roku. Po 7 latach firma postanowiła sprawdzić, czy i jak bardzo zmienił się sposób urządzania mieszkań w Polsce. Jaki styl obecnie wybieramy najczęściej? Czy liczy się dla nas funkcjonalność, a może stawiamy na ładny wygląd?

W badaniu Westwing w październiku 2022 roku wzięło udział 1068 respondentów. W pytaniu o styl, który do aranżacji mieszkań wybieramy najczęściej, badani mieli do wyboru: klasyczny, glamour, modernistyczny, minimalistyczny, skandynawski, boho, rustykalny, prowansalski, industrialny (loftowy), shabby, eklektyczny.

Wyniki okazały się całkiem zaskakujące – najwięcej, bo 31% respondentów wybrało styl skandynawski. Warto wspomnieć, że w pierwszej edycji badania z 2015 roku internauci również wybrali styl skandi (jednak wtedy było to aż 72%).

Niesłabnącą popularność stylu skandynawskiego możemy upatrywać w jego funkcjonalności i minimalizmie. We wnętrzach skandi króluje biel i ciepłe drewno. Nie brak w nich także designerskich, ale wciąż praktycznych form. Ponadto, warunki mieszkaniowe i klimat w krajach nordyckich są zbliżone do polskich, co również może tłumaczyć, dlaczego tak chętnie sięgamy po styl skandi.

W tegorocznym badaniu Westwing dużą popularnością cieszy się również styl minimalistyczny (30%) i klasyczny (30%). Z kolei najmniej odpowiada nam styl shabby chic – wybrało go zaledwie 3%. Sympatii Polaków nie zdobyły też style: prowansalski (10%) i rustykalny (13%). Wychodzi na to, że wolimy proste formy, ale w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu.

wykres
Autor: Westwing Now

Na co zwracamy uwagę aranżując mieszkania?

Druga część badania Westwing próbowała odgadnąć, na co Polacy zwracają uwagę najczęściej, urządzając mieszkanie. To znaczy, jaki efekt i klimat we wnętrzu chcemy uzyskać.

Na pytanie „Chciałbym, żeby moje mieszkanie było…” respondenci mogli wybrać jedną spośród 9 odpowiedzi: przytulne, nowoczesne, funkcjonalne, oryginalne, luksusowe, inteligentne (smart home), ekologiczne, eleganckie, minimalistyczne.

Zdecydowana większość, bo aż 73% osób wskazało przytulność jako najważniejszą cechę, którą chcieliby określać swoje wnętrza.

Wydaje się, że osiągnięcie przytulnego klimatu w domu jest teraz prostsze niż mogłoby się wydawać – aktualne trendy stawiają na miłe w dotyku tkaniny teddy i bouclé, a sklepy wypełniają meble i dodatki o obłych, przyjemnych w odbiorze kształtach.

Dla Polaków, oprócz przytulności istotne jest to, by wnętrze było funkcjonalne (66%). Chcemy nie tylko dobrze czuć się w naszych czterech ścianach, ale również wygodnie i komfortowo mieszkać.

Co ciekawe, najmniej interesują nas inteligentne rozwiązania – tę opcję wskazało zaledwie 5% badanych. Luksus i ekologia również zajęły dalekie miejsca, zdobywając po 9%.

wykres
Autor: Westwing Now

Źródło: westwing.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE