Tak złodzieje sprawdzają, czy jesteś w domu. Nowy trik włamywaczy, na który warto uważać

2022-09-15 14:42

Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych włamań z kradzieżą. Złodzieje dysponują całym arsenałem sztuczek i sposobów, by sprawdzić, czy jesteśmy w domu. Są cierpliwi i potrafią tygodniami monitorować wybrany dom czy mieszkanie. Oto jak działają.

włamanie
Autor: getty images

Sztuczki włamywaczy

Złodzieje najczęściej wybierają mieszkania i domy w zamożniejszych częściach danego miasta. Nic dziwnego – z reguły takie nieruchomości są położone w zacisznych okolicach, które zapewniają ich mieszkańcom anonimowość. To idealne warunki dla złodziei.

Nie mówiąc już o tym, że bogate mieszkania i domy pełne są wartościowych przedmiotów, a więc jeden „skok” pod względem wartości skradzionych rzeczy może się równać kilku mniejszym rabunkom. Dla złodzieja to prosta matematyka.

Ofiarami włamywaczy często padają również starsi ludzie, którzy są mniej czujni i łatwiej ich oszukać. Duże blokowiska to też częsty cel rabusiów – im więcej lokali, tym większe szanse, że w którymś z nich nikogo nie ma...

Jednak niezależnie od tego, które mieszkanie wezmą złodzieje na celownik – zawsze działają w podobny sposób. Kluczem jest cierpliwość i obserwacja. Tak, włamywacze są mistrzami monitorowania mieszkań, które chcą obrabować.

Złodzieje monitorują, czy i w jakich godzinach jesteśmy w mieszkaniu. Mają też sporo skutecznych sposobów, które pomagają im ustalić, jak często i na jak długo opuszczamy domy.

Jednym z nich jest rozrzucanie ulotek na wycieraczkach. Złodzieje wiedzą doskonale, że wchodząc lub wychodząc z mieszkania, podniesiemy ulotkę, by nie zaśmiecała wejścia. Jeśli przez długi czas ulotka będzie pozostawała na wycieraczce, będzie zieloną lampką dla złodzieja, który stwierdzi, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

Innym sposobem, który stosują włamywacze jest zaklejanie zamków taśmą. Jeśli nie zostanie ona usunięta, to znak, że nikt nie próbował w ostatnim czasie otworzyć drzwi, a więc można do takiego mieszkania się włamać, bo najprawdopodobniej nikogo tam nie ma.

Czasem złodzieje uciekają się do bardziej radykalnych środków i, szarpią klamkę, by sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy drzwi wejściowe. Potrafią bezszelestnie je otworzyć i zabrać z przedpokoju torebkę, portfel, klucze czy telefon. Warto więc zawsze zamykać drzwi od środka po wejściu do mieszkania.

Jak bronić się przed włamaniem?

Sposobów, by uchronić się przed atakiem włamywacza jest kilka. Przede wszystkim warto pamiętać o zamykaniu drzwi i okien nie tylko na czas nieobecności w domu, ale również nocą – z policyjnych statystyk wynika, że 80% włamań ma miejsce właśnie przez okna, nawet te uchylone (złodzieje mogą łatwo je rozkręcić lub wyważyć, by wjeść do środka).

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w drzwi antywłamaniowe z solidnymi zamkami, które uniemożliwią włamywaczowi wejście do środka.

Dobrą praktyką jest także niewpuszczanie podejrzanych osób do klatki, a także utrzymywanie dobrych stosunków sąsiedzkich – wzajemna dbałość o mienie i czujność znacznie zmniejsza szansę na kradzież.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu bardzo cennych przedmiotów, nie trzymajmy ich w domu, podobnie jak dużych ilości gotówki. Przydatne może być także wykupienie ubezpieczenia od kradzieży i włamania.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE