"Szkieletor" już nie będzie straszył mieszkańców Warszawy. Wiadomo, co powstanie na jego miejsce

2023-03-22 13:08

Niedokończony budynek EuRoPol GAZ-u na warszawskich Bielanach po 20 latach zostanie rozebrany. Nowym właścicielem „Szkieletora” został Dom Development – firma planuje zbudować tam nowoczesne osiedle.

szkieletor
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS 07.04.2022

Niewykorzystany potencjał

Budynek nazywany „Gazowym Pałacem” lub „Wielkim Szkieletorem” od dwudziestu lat straszy swoim wyglądem mieszkańców warszawskich Bielan. A miało być inaczej. Zgodnie z pierwotnymi planami, biurowiec przy ul. Literackiej 7 miał był spektakularną siedzibą gazowej spółki Europol Gaz.

Autorem projektu budowli jest Tadeusz Spychała, słynny warszawski architekt. Siedziba gazowego giganta miała mieć siedem kondygnacji i dwupoziomowy parking podziemny na 380 samochodów.

Ponadto, w budynku przewidziano m.in. zimowy ogród, charakterystyczną gondolę z barem dla VIP-ów, sale konferencyjne z najnowszym sprzętem i korty tenisowe. Budynek z zewnątrz miał być okryty zielonym kwarcytem.

Prace budowlane rozpoczęto w 2000 roku – konstrukcja budynku rosła w błyskawicznym tempie. Aż nagle, w 2002 roku prace przerwano, a robotnicy i maszyny opuściły plac budowy. Betonowy „Szkieletor” oddano pod opiekę Ratusza.

szkieletor
Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS WARSZAWA 21.03.2023

Co dalej ze „Szkieletorem”?

Właściciel nieruchomości długo szukał kupca na swoje niedokończone dzieło. Ostatecznie w 2021 roku chętny się znalazł – była to firma Dom Development, która w planach miała wyburzenie niedoszłej siedziby Europol GAZ-u i budowę nowoczesnego osiedla z dwoma blokami. Deweloper musiał niestety poczekać na otrzymanie odpowiednich zgód. Po dwóch latach w końcu się udało.

11 stycznia 2023 roku deweloper w końcu otrzymał zgodę od Biura Architektury i Planowania Przestrzennego na rozbiórkę nieruchomości i budowę nowego osiedla:

Inwestor ma zgodę na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym, nadziemnym i infrastrukturą techniczną oraz na rozbiórkę budynku biurowego

- powiedział cytowany przez TVN Warszawa Artur Szklarczyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy deweloper rozpocznie proces rozbiórki budynku przy ul. Literackiej. Z medialnych doniesień wynika, że firma Dom Development wciąż intensywnie pracuje nad projektem nowego osiedla.

Źródło:

  • warszawa.naszemiasto.pl
  • biznes.interia.pl