Studio projektowe Doshi Levien. Nipa Doshi, Jonathan Levien i użyteczny sensualizm

2017-11-21 10:15 Paweł Kaliński

Spotkanie Wschodu z Zachodem, wielkie uczucie i innowacyjny design. Na styku dwóch kultur Nipa Doshi i Jonathan Levien projektują funkcjonalne meble dla Moroso i innych prestiżowych marek.

Nipa Doshi wychowała się w Mumbaju. Dzięki temu mogła poznać tradycyjne indyjskie rzemiosło, przede wszystkim tkactwo, ale także wyostrzyć spojrzenie na różnorodność kultur wizualnych świata. Dobre oko do form, kolorów i wzorów zdecydowała się szkolić najpierw w National Institute of Design w Ahmadabadzie, a następnie w londyńskim Royal College of Art. Właśnie tam w 1997 r. poznała Jonathana Leviena, Szkota, który z kolei przeszedł drogę od wykwintnego stolarstwa do projektowania przemysłowego, dzięki czemu zyskał pogłębioną wiedzę o materiałach i procesach wytwórczych.

W życiu obojga fundamentalną cezurą stał się rok 2000. Wtedy Doshi i Levien zdecydowali się na ślub, a zarazem na rozpoczęcie w Londynie wspólnej pracy projektowej. Uzupełniające się kompetencje Doshi i Leviena zaowocowały niezwykłymi meblami, które szybko zyskały światowe uznanie. Co wyróżnia ich projekty? W wywiadzie udzielonym przy okazji poznańskich targów Arena Design wiosną tego roku Nipa Doshi podkreślała, że w projektowaniu tak samo jak funkcjonalność dla obojga ważne jest celebrowanie życia, czyli każdej, nawet pozornie banalnej czynności. Dlatego meble, tkaniny, a nawet wykładziny ich autorstwa wyróżniają się nie tylko unikatowym kształtem czy deseniem, ale także niepowtarzalną kolorystyką i fakturą. Oddziałują na wzrok i dotyk, pomagają poczuć smak życia.

Jonathan Levien i Nipa Doshi
Autor: Kristofer Johnsson/doshilevien.com, materiały prasowe Jonathan Levien i Nipa Doshi są parą w pracy projektowej i w życiu prywatnym.