Ruina? Już niedługo to się zmieni. Stary młyn zamienią w luksusowe apartamenty

2022-11-28 9:43

XIX-wieczny Młyn Lelitów, znajdujące się na krakowskiej Nowej Hucie, wróci dosłownie i w przenośni do świata żywych. Zaniedbany i zrujnowany budynek zostanie przekształcony w apartamenty. Faktoria Młyn, chociaż nowoczesna, będzie nawiązywać również do przeszłości.

Młyn Lelitów, fot. Paweł Piszczek
Autor: Paweł Piszczek / facebook.com/foto.piszczek

Młyn Lelitów w Krakowie

Mimo że Młyn Lelitów powstał końcem XIX w., czyli “zaledwie” nieco ponad 100 lat temu, to pozostały z niego tylko ruiny. Jego właścicielami byli Władysław Lelito oraz Stanisław Pyk.

Młyn Lelitów, fot. Stach Gacek
Autor: facebook.com/stach.gacek

Jeszcze w latach 90. XX w. wciąż znajdował się w nim młyn, jednak kiedy ostatni pracownicy go opuścili, zaczął niszczeć w zatrważającym tempie. Jakby tego mało, w 2010 r. budynki strawił pożar. Niektóre ucierpiały w takim stopniu, że trzeba było je wyburzyć.

Młyn Lelitów, fot. Beata Sulikowska
Autor: facebook.com/beata.sulikowska.7

Faktoria Młyn

Teraz Młyn Lelitów dostanie nowe życie. W wywiadzie dla Gazety Krakowskiej, Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment, powiedział, że odbudowując stary młyn, chcą stworzyć coś, co nie tylko podkreśli dorobek Nowej Huty, ale też odpowie na potrzeby  współczesności.

Faktoria Młyn
Autor: Materiały prasowe / faktoriamlyn.pl

Elewacja Faktorii Młyn będzie nawiązywać do pierwotnego budynku, który postawiono z cegły. Cegła klinkierowa ma się idealnie wtopić w najstarszej części budynku, tak aby w jak najmniejszym stopniu było widać między nimi różnice. 

Faktoria Młyn
Autor: Materiały prasowe / faktoriamlyn.pl

W sumie przy ul. Kocmyrzowskiej 3A mają powstać 62 apartamenty oraz 10 lokali usługowych (kawiarnia, restauracja, siłownia). Te znajdą się w odbudowanych po pożarze budynkach gospodarczych.

Faktoria Młyn
Autor: Materiały prasowe / faktoriamlyn.pl

Przeczytaj również:

Źródło: gazetakrakowska.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE